Schaeffler Kysuce napreduje v plnení svojich „zelených“ cieľov

Zmena klímy je veľkou výzvou našej doby. Jej dôsledky sú čoraz viditeľnejšie pre každého z nás.

Budova nového výskumného a vývojového centra v Schaeffler KysuceBudova nového výskumného a vývojového centra v Schaeffler Kysuce

Pre skupinu Schaeffler je udržateľné podnikanie absolútnou súčasťou jej hodnôt. O tom svedčí aj viacero opatrení a cieľov, ktoré sú súčasťou jej ekologickej a sociálnej zodpovednosti.

Hlavným záväzkom je dosiahnutie klimatickej neutrality vo všetkých svojich prevádzkach na svete do roku 2030 a v celom dodávateľskom reťazci o desať rokov neskôr, v 2040. Schaeffler už v tomto smere dosiahol značný pokrok. Vo výrobných závodoch v Európe nakupuje 100 % elektriny výhradne z obnoviteľných zdrojov. Do 2030 plánuje pokryť asi štvrtinu svojej ročnej potreby z interných zdrojov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalším dôležitým míľnikom v roku 2030 bude aj záväzok zníženia ročného odberu sladkej vody o 20% v porovnaní s obdobím v 2019. Aktivity spoločnosti Schaeffler ocenila aj globálna nezisková environmentálna organizácia CDP. V roku 2022 jej udelila vysoký rating „A“ za transparentnosť a výkon v oblasti životného prostredia v súvislosti s klimatickými zmenami a bezpečnosťou vodných zdrojov.

K napĺňaniu globálnych cieľov skupiny prispieva vo viacerých oblastiach aj výrobný závod Schaeffler Kysuce. Patria k nim dlhodobo udržateľné opatrenia smerujúce k úsporám energií, zvyšovaniu energetickej účinnosti a znižovaniu spotreby vody či odpadov.

Elektromobilita je zelená – vo výrobe, výskume aj vývoji

„Skutočnosť, že vyrábame viacero produktov pre čisto elektrické vozidlá nám pomáha byť bližšie ku klimaticky neutrálnej výrobe,“ hovorí Milan Jurky, výkonný riaditeľ a konateľ Schaeffler Kysuce. „Rovnako zodpovedne pristupujeme aj k prevádzke nového výskumného a vývojového centra pre elektromobilitu, ktorého výstavba v týchto mesiacoch vrcholí,“ dodáva. Na streche budú nainštalované fotovoltické panely, ktoré prioritne napoja na ventiláciu a vykurovanie budov pomocou tepelných čerpadiel. „Oba systémy spolu so zelenou elektrinou budú klimaticky neutrálne a samozrejmosťou bude aj átrium na relax s extenzívnou zelenou strechou,“ približuje Milan Jurky.

Znižovanie spotreby vody viacerými spôsobmi

Vo výrobnom závode Schaeffler Kysuce zaviedli viaceré technologické procesy, ktorými sa darí nielen znížiť celkové množstvo vody, ale ju aj opätovne využiť. Priemyselné odpadové vody z výroby sú upravované napríklad v odparovacom zariadení. Kaly vznikajúce pri niektorých typoch výrob sa lisujú a odstreďujú a odstredená emulzia sa opakovane používa vo výrobnom procese. Ďalším príkladom sú aj pracie zariadenia s odlučovačmi olejov – tie znižujú objem spotrebovanej vody na výmenu pracích roztokov a aj odlúčený olej si vďaka nim nájde opätovné využitie.

Aj vykurovanie závodu môže byť „smart“

Inovatívny prístup s cieľom zvyšovania energetickej efektívnosti zvolil výrobný závod aj pri kúrení. Zaviedol systém inteligentného vykurovania a rozhodol sa ešte viac využiť odpadové teplo z kompresorov. Odpadové teplo slúži nielen na ohrev teplej úžitkovej vody, ale aj ústredného vykurovania. Tento systém od 2022 vygeneroval viac ako 1 GWh energie a doteraz priniesol úsporu emisií CO2 v objeme takmer 200 000 kg.

V novej kantíne recyklujú bioodpad

„V novopostavenej kantíne sme ako prví v rámci koncernu Schaeffler inštalovali technológiu, ktorá rozdrví biologický odpad zo stravovania a uskladní ho v záchytnom tanku. Obsah sa ďalej spracuje v bioplynovej stanici,“ uvádza Peter Čižmárik, vedúci Facility Managementu v Schaeffler Kysuce. „Uvoľnený metán sa po spracovaní nevypustí do ovzdušia, ale využije sa na vykurovanie budov alebo iné energetické účely,“ vysvetľuje. Ďalšie zvyšky z procesu sa použijú ako hnojivo v poľnohospodárstve.

Menej odpadu aj vďaka zálohovaniu

Vďaka zbernému automatu na zálohované PET fľaše a plechovky zamestnanci vyzbierali za šesť mesiacov v roku 2022 viac ako 100 200 kusov obalov. To predstavuje takmer 2200 kg odpadu, ktorý sa opätovne spracoval a našiel ďalšie využitie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  2. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  3. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  4. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  5. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  6. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  7. Na Marka oharka do jarka
  8. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 25 590
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 539
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 8 541
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 411
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 187
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 288
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 903
  8. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí 3 667
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu