Pondelok, 25. september, 2023 | Meniny má Vladislav

Kysučania slávili Deň Zeme upratovaním, dobrovoľníci vyzbierali stovky vriec odpadu

Vyčistiť svoje okolie je možné nielen počas Dňa Zeme, ale aj v iných dňoch.

Ženy zo Živeny upratovali priestor pred vodným zdrojom oproti Kysuckej nemocnice.Ženy zo Živeny upratovali priestor pred vodným zdrojom oproti Kysuckej nemocnice. (Zdroj: Pavol Stolárik)

Vyše polstoročia oslavujú obyvatelia našej planéty 22. apríl ako Deň Zeme. Do celosvetového úsilia chrániť poklady Zeme pre budúce generácie a ostatné tvory žijúce na planéte sa súčasnosti každoročne zapája miliarda ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na dôležitosť ochrany životného prostredia majú upozorniť rôzne environmentálne aktivity organizované po celých Kysuciach. Mestá, obce a rôzne združenia obvykle v tomto termíne organizujú aj zbieranie odpadkov z prírody. Ďalšie aktivity organizujú na školách a v predškolských zariadeniach.

SkryťVypnúť reklamu

Čistá Čadca pre všetkých

V Čadci odštartoval vo štvrtok 20. apríla ďalší ročník jarného čistenia. Okrem jednotlivcov, ktorí sa pustili do úpravy svojich záhrad si rukávy vyhrnuli aj zamestnanci mestského úradu, ktorí sa rozbehli po brehoch rieky Kysuca aj po mestských parkoch, kde zbierali do plastových vriec odpadky.

Aktivity v Čadci pokračovali aj v piatok, kedy sa do upratovania zapojili aj zamestnanci príspevkových organizácii mesta, domu kultúry, mestskej polície ale aj členky spolku Živena z Čadce. Spoločne čistili ďalšie vytypované lokality.

„Je dôležité, aby sme vyčistili svoje okolie. Spolok Živena každoročne organizuje brigády, na ktorých zbierame odpadky. A nielen počas Dňa Zeme. Pod patronát sme si zobrali autobusové zastávky, aj cestu smerom na Husárik, pri kríži na sídlisku Žarec sadíme kvietky, aby tam bolo pekne a čisto,“ uviedla členka spolku Oľga Hermanová.

SkryťVypnúť reklamu

Zástupkyňa primátora Čadce Anna Belousovová informovala, že takéto komunitné spolkové upratovanie zorganizovali v Čadci po prvýkrát.

Výchovný moment

„Prizvali sme k čisteniu mesta aj ďalšie spolky a organizácie, ktoré majú v meste sídlo. Zatiaľ je to v menšom, no chceme si to odskúšať a ak sa to ujme, v budúcom roku by sme chceli zorganizovať hromadné čistenie. Dúfame, že na sídliskách sa ľudia zomknú a predzáhradky si upravia sami. Do aktivít sa zapojili aj školy, ktoré si upravili svoje okolie,“ doplnila Belousovová.

Prečítajte si tiež Pošta a polícia spojili sily. Seniorov varujú, aby neverili historkám o vnukovej nehode Čítajte 

V niektorých školách sa deti hravou formou učili, čo planétu Zem skrášľuje a pomáha jej, a čo jej, naopak, škodí. Vyčistili školský dvor od odpadkov, naučili sa separovať, dozvedeli sa o stromoch a ich význame pre človeka a spoločne s učiteľkami vysadili niekoľko malých stromčekov, o ktoré sa budú starať.

SkryťVypnúť reklamu

„Veď to všetko robíme sami pre seba. Nestačí len frflať, treba priložiť ruku k dielu, aby mesto bolo čisté. Malo by to spĺňať aj výchovný moment, že ak si ľudia vyskúšajú, čo je to vláčiť vrecia plnné odpadkov, nebudú si robiť vo svojom okolí neporiadok. Doma si tiež nikto odpadky nerozhadzuje a mesto by mala byť naša spoločná obývačka,“ dodala viceprimátorka Belousovová.

Kde žijú ľudia, tam je odpad

Emília Ďuranová, vedúca oddelenia životného prostredia a odpadového hospodárstva sa vyjadrila, že každý rok upratujú dobrovoľníci na rovnakých miestach.

„Spolok Živena si berie na starosť bývalú úpravňu vody oproti Kysuckej nemocnice v Čadci, odkiaľ chceme vytriediť plasty a pneumatiky. Mestskí policajti so zamestnancami domu kultúry čistia priestranstvo poza garáže na ulici SNP, odkiaľ sme minulý rok odviezli šesťdesiat vriec odpadkov. Tento rok je to rovnaké. Ostatní čistia Šeríkov okruh za riekou Kysuca,“ konkretizovala Ďuranová.

„V krásnom počasí sa majú Čadčania možnosť spojiť, aby sme si svoje mesto očistili. Ak sa deti, dospelí aj rôzne spolky spoja a pridajú ruku k dielu, každý si rozmyslí, či papierik z cukríka či ohorok z cigarety hodí na zem. Mali by sme ísť všetci príkladom a vážiť si nelen naše mesto, ale aj naše krásne Slovensko,“ dodal zástupca primátora Čadce Pavol Holeštiak.

Zapájajú sa aj kysucké obce

Do zberu odpadu sa zapájajú aj všetky kysucké obce. Dobrovoľníci zbierali odpad od štvrtka až do soboty. V Korni, ktorá v tomto roku súťaží v ankete Naj dedinka Slovenska sa pri príležitosti Dňa Zeme zapojili do čistenia zamestnanci obecného úradu, deti základnej školy ale i mladí futbalisti. Vyčistili spoločne verejné priestranstva, brehy rieky Korňanky, športový areál, areál školy, pútnickú cestu na Živčákovú.

Mohlo by vás zaujať Netradičné štartovné a originálne vyhodnotenie. Na Kysuce prídu aj bežci z Česka Čítajte 

„Odpadu je veľa a neporiadnych ľudí tiež, pre ktorých je oveľa jednoduchšie hodiť to na zem, ako vyhodiť do smetného koša. Kto má záujem a chuť zapojiť sa do jeho zberu, môže zájsť na obecný úrad, kde dostane vrecia na odpad. Každý občan môže zbierať individuálne v čase, aký si zvolí, veď priestor na oslavu sviatku Zeme si môžeme vytvoriť každý deň,“ vyjadrila sa starostka Korne Marianna Bebčáková.

V minulých ročníkoch sa do aktivít v rámci Dňa Zeme na Kysuciach zapojili tisícky dobrovoľníkov, ktorí vyzbierali stovky vriec odpadu, plastových fliaš, plechoviek, konzerv, rozbitého skla či vyhodených pneumatík, ale aj stavebného odpadu, dokonca aj pozostatky zariadenia starej kúpeľne ako WC, umývadlo aj vaňa.

Ľudia pracovali ako mravce a na kopy znášali hory odpadkov bez nároku na odmenu, ktorou bol len pocit z dobre vykonanej práce. Počas Dňa Zeme takto vyvezú ľudia z prírody tisíce vriec odpadu. Motiváciu však mali niekedy výbornú. Veď po práci ich čakal dobrý guláš, chladené pivko, či ako v Zborove nad Bystricou domáce zemiakové placky omastené maslom.

Deň Zeme si pripomíname viac ako 50 rokov

Zvýšiť environmentálnu gramotnosť a upriamiť pozornosť na problémy, ako sú odlesňovanie, strata biodiverzity či klimatická kríza, je cieľom Dňa Zeme, ktorý si ľudia na celom svete rôznymi aktivitami pripomínajú už viac ako 50 rokov 22. apríla.

Idea vyčleniť jeden deň v roku na upriamenie pozornosti na ochranu životného prostredia sa zrodila v roku 1969, keď v Santa Barbare v Kalifornii unikla pri pobreží do oceánu obrovská ropná škvrna. Z iniciatívy environmentálneho aktivistu a amerického senátora z Wisconsinu Gaylorda Nelsona sa v Spojených štátoch začalo formovať celonárodné hnutie študentov za ochranu životného prostredia.

Prečítajte si tiež Ako zo života. Vernosť bocianieho páru z Kysúc narušil východniar, pobili sa o hniezdo Čítajte 

Nelson znepokojený rastúcou mierou nekontrolovaného ničenia životného prostredia navrhol v roku 1969 sériu výučbových akcií na univerzitných kampusoch v USA s cieľom zvýšiť povedomie o environmentálnych hrozbách. Vyzýval študentov, aby vypracovávali projekty alebo organizovali podujatia zamerané na ochranu životného prostredia. Prvé masové pripomenutie Dňa Zeme sa uskutočnilo v roku 1970, keď protestný happening zorganizovali študenti Stanfordovej univerzity v Kalifornii.

Akcia študentov zaznamenala vtedy pozitívne výsledky. Vláda USA totiž prijala zákon o čistom ovzduší a v ten istý rok vznikla aj Agentúra na ochranu životného prostredia (EPA). V roku 1972 nasledovalo prijatie zákona o čistej vode a v roku 1973 aj zákona o ohrozených druhoch zvierat.

Prečítajte si tiež Nemocnica v Čadci môže prísť o milióny z plánu obnovy. Nesedia vraj dátumy Čítajte 

Organizácia Spojených národov si začala tento deň pripomínať v roku 1971, ale až do roku 1990 venovali pozornosť Dňu Zeme predovšetkým v USA. Až od roku 1990, keď začalo činnosť aj Medzinárodné ústredie Dňa Zeme so sídlom v Stanforde, sa stal tento deň skutočne celosvetovým.

Približne 200 miliónov ľudí zo 141 krajín sa v roku 1990 zapojilo do úsilia o zvýšenie recyklácie na celom svete a pripravilo pôdu pre Summit Zeme pod záštitou OSN v Riu de Janeiro v roku 1992. Americký prezident Bill Clinton senátorovi Nelsonovi v roku 1995 udelil za jeho úlohu zakladateľa Dňa Zeme najvyššie vyznamenanie udeľované civilným osobám v Spojených štátoch, Prezidentskú medailu slobody.

Jedna z udalostí, ktorá bola akýmsi mementom pripomenutia si naliehavosti odkazu Dňa Zeme, sa stala práve 22. apríla v roku 2010. Na Deň Zeme došlo v Mexickom zálive v dôsledku explózie k potopeniu plávajúcej vrtnej plošiny Deepwater Horizon. Unikajúcu ropu z hlbín Zeme sa podarilo zastaviť až po troch mesiacoch. Bezprostredne pri výbuchu prišlo o život 11 ľudí. Havária, po ktorej sa vytvorila na mori rozsiahla ropná škvrna – do mora uniklo 800 miliónov litrov ropy –, spôsobila aj obrovskú prírodnú katastrofu. Deň Zeme sa už roky nesie v duchu konkrétnej témy či motta. Témou 53. ročníka Dňa Zeme je Investujte do našej planéty (Invest in Our Planet).

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

 1. Také veľké kníhkupectvo ako na Obchodnej už neotvoríme
 2. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 3. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy?
 4. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 5. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 6. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 7. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom
 8. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom
 1. Via Pribina spúšťa súťaž INOVÁTOR1
 2. Príprava do školy nemusí byť nuda, HOME ju premení na zábavu
 3. Na nechránenom školskom dvore namerali v lete až 60 stupňov
 4. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka
 6. Richard Sulík: Volvo je pre Slovensko absolútna zmena hry
 7. Hladinka smeruje do Košíc!
 8. Rivalita až na dreň. Pozrite si najväčšie súboje v F1
 1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 857
 2. Ak podceníte pri stavbe toto, pripravte sa na vyššie účty 6 802
 3. Hladinka smeruje do Košíc! 6 640
 4. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 031
 5. Plánujete nové bývanie o pár rokov? Čas na jeho kúpu je teraz 3 970
 6. Získajte 50% zľavu na predplatné SME.sk. Tu zistíte viac 3 149
 7. 50-tisíc dovolenkárov si kúpilo zájazd cez SME 2 169
 8. Oblačno, miestami roboti. Ďalší diel pútavého sci-fi komiksu 1 991

Blogy SME

 1. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
 2. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
 3. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
 4. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
 5. Irena Šimuneková: Žarnov
 6. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
 7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
 8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 232
 2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 904
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 741
 4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 623
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 465
 6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 215
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 610
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 407
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Višňové - Radôstka 3:0.

Na súperových ihriskách sa tímom z Kysúc nedarilo, Skalité dalo doma sedmičku.


4 h
Turzovka brala doma tri body.

Cez víkend pokračovalo ďalšie kolo piatej ligy.


7 h
V derby zápase v Staškove videli diváci až sedem gólov.

V sobotných zápasoch sa predstavili až štyria zástupcovia z Kysúc, vo všetkých troch odohraných zápasoch to boli gólové hody.


18 h
V strede Marco Cisárik, víťaz Slovenského pohára mládeže.

Turnaja sa zúčastnilo sto hráčov.


23. sep

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Jano Richter: Pôvod Pellegriniho miliónov
 2. Anton Giertli: Nebuďte ticho keď hovoriť máte, a nehovorte keď je lepšie byť ticho, pán Majerský
 3. Ján Valchár: Víkendový (ne)rýchly blog - 19. mesiacov štvordňovej operácie
 4. Jarmila Halgasova: Idem sa za Vás biť. Proti všetkým
 5. Irena Šimuneková: Žarnov
 6. Tupou Ceruzou: Tajomstvo demagóga
 7. Peter Krivda Soliwarski: Túlačky CCXI - Kostol sv. Šimona Júdu, Spišský Hrhov
 8. Juraj Gavora: Lennon alebo Lenin? (2/7)
 1. Ján Šeďo: Králi "F + K + G" sa postavili pred vypredanú sálu s plnými gaťami, ako lazníci. 64 232
 2. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 34 904
 3. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 29 741
 4. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 29 623
 5. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 24 465
 6. Michael Achberger: Kľúč k rýchlemu metabolizmu: Začnite každý deň týmito raňajkovými zvykmi 11 215
 7. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 9 610
 8. Ladislav Matejka: Ako Slovensko vyhralo Volvo (skutočný príbeh) 7 407
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 4. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 5. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 7. Monika Nagyova: Pedagógovia aj dnes trestajú deti za to, že odmietajú jesť to, čo im nechutí.
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu