ČADCA. Kysuckí hasiči zo staníc Čadca, Kysucké Nové Mesto a Turzovka si pripomenuli sviatok ich patróna svätého Floriána tak, že zorganizovali dni otvorených dverí. Vo štvrtok 4. mája verejnosti ukázali hasičskú stanicu, celý vozový park aj techniku a vybavenie potrebné na hasenie požiarov či bol s inými živelnými pohromami, aby im tak ukázali aspoň časť zo svojho náročného, ale krásneho povolania.
Aj keď bol na staniciach kľud, hasiči okrem dňa otvorených dverí zabezpečovali aj bežný výkon služby. Tí čadčianski sa pätnásť minút pred našim príchodom vrátili zo zásahu v Novej Bystrici, kde bol nahlásený požiar nákladného motorového vozidla.
„Deň otvorených dverí organizujeme pravidelne raz za rok s cieľom prezentácie našej činnosti smerom k verejnosti. No deti zo základných škôl k nám môžu zavítať počas celého roka. Ľuďom ukazujeme aj našu techniku a pretože im práve teraz nemusíme pomáhať, môžu si v pokoji prostredníctvom návštevy stanice urobiť pekný deň,“ vyjadril sa Roman Jakubík z oddelenia požiarnej prevencie Okresného riaditeľstva hasičského a záchranného zboru (HaZZ) Čadca.

Pri tejto príležitosti si príslušníci Hasičského a záchranného zboru naprieč celým Slovenskom na priame poludnie uctili sviatok sv. Floriána zapnutím „zvukových výstražných zariadení vozidiel HaZZ“ v areáloch jednotlivých hasičských staníc na dobu 30 sekúnd.
Väčšina ľudí si na hasičov spomenie až vtedy, keď horí. Aj preto bolo ich cieľom na akcii ukázať verejnosti celý rozsah svojich činností. Počas celého popoludnia smerovali do areálu čadčianskej stanice prevažne rodiny s deťmi. Zistili, ako vyzerá zázemie hasičských staníc, kde hasiči trávia 240 hodín mesačne. Piatak Patrik z Krásna nad Kysucou si prišiel obzrieť novinky spoločne so svojím dedom Zdeňkom.

„Je to určite ťažká práca, ale asi jedna z najlepších, ktoré poznám. Prezrel som si všetky autá, ale možno by som raz chcel vidieť aj ich zásah pri požiari. Dnes sa mi najviac páčila jazda na hasičskej štvorkolke a veľa som sa aj dozvedel,“ hovorí Patrik.
Dedo Zdenek dodáva, že na deň otvorených dverí chodia s vnukom už niekoľko rokov, keďže bývajú neďaleko.

„Patrik má odmalička vzťah k hasičským autám a technike, obdivuje túto ťažkú robotu. Dokonca zbiera modely hasičských áut od tých najstarších Zilov až po tie, ktoré vidí na vlastné oči dnes na hasičskej stanici. Aj v tomto prípade platí, že je lepšie jedenkrát vidieť, ako stokrát počuť. Príbehy o tom, ako chlapov obkolesil oheň pri lesnom požiari a rôzne zážitky dajú deťom viac, keď ich počujú priamo od tých, čo ich prežili,“ podelil sa s nami o zážitok dedo Zdenek.
Túžba väčšiny detí bola nielen vidieť zariadenie áut zvnútra, ale skúsiť si aj zatrúbiť či spustiť sirénu. Jazda na štvrokolke bola pre ne rovnako ako pre Patrika nezabudnuteľná.

„Tento stroj je pre svoju obratnosť so stálym pohonom všetkých kolies využiteľný predovšetkým pri lesných požiaroch, kde sa osvedčil. Má ložnú plochu, na ktorej je možné inštalovať modul na hasenie s nádržou s objemom dvoch stoviek litrov a možno k stroju pripevniť napríklad aj nosidlá na transport zraneného,“ popísal hasič Ján Drahňák, ktorý okrem prestavenia techniky s deťmi hovorili aj o tom ako sa majú správať v prírode, aby nespôsobili požiar, ako majú zareagovať, keď spozorujú oheň a o rôznych nebezpečenstvách, ktoré v takej situácii môžu vzniknúť.

Podobná situácia bola ja na hasičskej stanici v Kysuckom Novom Meste, kde sa od skorého rána vystriedali desiatky žiakov základných škôl.
„Veríme, že niektoré deti naša práca zaujala natoľko, že sa jej budú venovať v dobrovoľných hasičských zboroch v obciach, alebo o niekoľko rokov ich privítame v radoch profesionálnych hasičov na Okresnom riaditeľstve Hasičského a záchranného zboru v Čadci,“ dodal na záver Roman Jakubík z Okresného riaditeľstva HaZZ v Čadci.

Kto bol sv. Florián?
Svätý Florián, Sanctus Florianus, vlastným menom Florian von Lorch, sa zobrazuje ako rímsky vojak s prilbou na hlave, v ľavej ruke so zástavou a v pravej s nádobou na vodu, ktorou zalieva horiaci dom.
Sv. Florián sa pravdepodobne narodil v roku 250 n.l., za vlády rímskeho cisára Diokleciána v Cetii, dnešnom Zeilselmaure v Rakúsku. Stal sa vojakom, pričom neskôr dosiahol hodnosť plukovníka rímskych pohraničných légii.
Svätý Florián zomrel dňa 4. mája v roku 304 n.l.. Podľa legendy sv. Florián zachránil istého uhliara, ktorý spadol do ohňa. Iné zdroje pripisujú Floriánovo patrocínium nad hasičmi kôli jeho mučeníckej smrti vo vode, avšak to najdôležitejšie, prečo sa sv. Florián stal patrónom hasičov je jeho charakter a odvaha. Práve vernosť svojmu presvedčeniu a odvaha s nasadením a obetou vlastného života je to, čo robí sv. Floriána dôstojným patrónom všetkých hasičov a záchranárov.