ČADCA. Populácia starne, chorobnosť a počet lekárskych vyšetrení pribúda. Situácia v zdravotníctve nie je ružová. Lekárov aj zdravotníckeho personálu je nedostatok na celom Slovensku, nemocnice ich lákajú rôznymi motivačnými bonusmi či štipendijnými programami pre študentov lekárskych fakúlt.
Dobrou správou pre región je, že aj napriek veľkým finančným bonusom ponúkaným za českou hranicou je Kysucká nemocnica v Čadci v získavaní nových lekárov úspešná.
Minulý rok ich nastúpilo osemnásť, v tomto roku pribudnú ďalší.
Ako informoval riaditeľ Martin Šenfeld, Kysucká nemocnica už druhý rok po sebe eviduje zvýšený záujem lekárov a zdravotníckeho personálu o prácu.
„Personálnej politike dlhodobo venujeme zásadnú pozornosť a cieľavedomá práca, čas a energia investovaná do procesov získavania nových zdravotníkov začala prinášať ovocie. Pracovné pohovory s uchádzačmi stále prebiehajú, predbežne by do nemocnice malo nastúpiť pätnásť nových lekárov,“ upresnil riaditeľ nemocnice.
Uprednostnil bývanie a rodinu
Finančnú ponuku spoza západnej hranice zvažoval aj mladý rádiológ Erik Straka, ktorý pochádza zo Svrčinovca.
Po štúdiu dostal možnosť pracovať v Onkologickom ústave sv. Alžbety v Bratislave, kde sa veľa naučil a získal množstvo neoceniteľných skúseností, za ktoré je vďačný. Aby zakotvil v čadčianskej nemocnici ho presvedčila možnosť získania vlastného bývania v rodnom okrese aj blízkosť rodiny, ktorá ho podporuje. Konkurenčnej ponuke odolal a posilnil tím rádiologického oddelenia Kysuckej nemocnice.

„Študoval som v Bratislave, kde som chcel po škole aj ostať pracovať. Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa zmenila a nájsť dostupné bývanie v Bratislave vôbec nebolo ľahké a opustiť kolegov a priateľov nebolo vôbec jednoduché. Mladý lekár si bývanie v hlavnom meste môže dovoliť len veľmi ťažko. Preto som sa rozhodol vrátiť do rodného kraja a prijal miesto v Kysuckej nemocnici,“ zdôvodnil mladý rádiológ s tým, že na Kysuciach má aj rodinné zázemie.
„Technické a prístrojové vybavenie v nemocnici je na veľmi dobrej úrovni. Oslovilo ma aj to, že nemocnica má vlastnú magnetickú rezonanciu, čo je na Slovensku vzácnosť, pretože väčšina ich je súkromných. Teším sa na nový počítačový tomograf, ktorý posunie rádiológiu v Kysuckej nemocnici ešte viac vpred,“ doplnil Erik Straka.
Posilnia oddelenia aj nové ambulancie
Nové kapacity podľa vyjadrenia riaditeľa Martina Šenfelda väčšinou personálne posilnia existujúce oddelenia naprieč celou nemocnicou.
„Nastúpia tam, kde je to najviac potrebné, na gynekologicko-pôrodnícke oddelenie, chirurgické oddelenie, interné, neurologické, rádiologické aj detské oddelenie a oddelenie anesteziológie a intenzívnej medicíny,“ konkretizoval riaditeľ nemocnice.

Novoprijatí lekári však posilnia aj ambulantný sektor, v ktorom je tiež katastrofálna situácia.
Podľa prieskumov Ministerstva zdravotníctva chýba zhruba 400 všeobecných lekárov pre dospelých a viac ako 200 pediatrov.
Lepšie to nie je ani so stavom odborných ambulancií. Ľuďom chýba kožný lekár, urológ, dostať sa napríklad na detskú alergológiu je hotové umenie.

„ Ambulancie boli dlhodobo zanedbávané. Niekedy riešil umiestnenie odborných lekárov ústav národného zdravia, to však nahradil trhový princíp, kde zdravotnú starostlivosť manažovali zdravotné poisťovne, ktoré mnohokrát odmietli ambulanciu lekára zazmluvniť," vysvetlil Šenfeld.
"Snažíme sa túto dieru zaplniť, otvárame nové ambulancie v pôsobnosti Kysuckej nemocnice a pripravujeme ďalšie, ktoré regiónu chýbajú. V krátkom čase plánujeme otvoriť ambulanciu detskej reumatológie, ktorých je na Slovensku ako šafránu, v rokovaní je aj detská nefrologická ambulancia,“ ozrejmil riaditeľ nemocnice.