NOVÁ BYSTRICA. Hodnotné poznatky takmer štyridsaťročného výskumu slovenských lesných železníc približuje kniha Slovenské lesné železnice dvojice autorov Dušana Lichnera a Martina Turóciho.
Publikácia, ktorú vyslali medzi čitateľov v nedeľu 14. mája v staničke Historickej lesnej úvraťovej železnice vo Vychylovke, je edičným výstupom Dokumentačného centra lesných železníc na Slovensku, ktoré pôsobí v rámci Kysuckého múzea.
Ide o špecializované pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou pre oblasť múzejnej dokumentácie vývoja lesných železníc na Slovensku, ktoré zhromažďuje, ochraňuje a odborne spracováva hmotné doklady o vývoji lesných železníc.
Kniha je výnimočná tým, že mapuje komplexne najvýznamnejšie lesné železnice, ktoré boli v minulosti prevádzkované na Slovensku s prináša mnohé podrobné informácie, hlavne čo sa týka Kysucko-oravskej lesnej železnice. Tieto informácie doplnené veľmi kvalitným grafickým a ilustračným materiálom môžu teda zaujať aj bežného čitateľa. Na 352 stranách sa čitateľ dozvie mnohé zaujímavé aj doposiaľ nepublikované informácie.
Vojnový zajatec čierny Peter
Jeden z autorov, historik, kurátor a grafik Kysuckého múzea Martin Turóci hovorí, že s týmito železnicami je spojených mnoho udalostí, ale aj mnohé zaujímavé ľudské príbehy.

"Dopátral som sa k príbehu z obdobia, kedy sa tieto lesné železničky budovali. Viaceré vznikali počas prvej svetovej vojny. V tomto období bol nedostatok pracovnej sily, tak na ich výstavbu nasadzovali vojnových zajatcov či už ruských, srbských aj rumunských. V prípade Kysucko-oravskej lesnej železnice to boli zajatci z Talianska, ktorí tu boli nasadzovaní veľkom počte, a keďže boli tmavší, miestni ich volali čierny Peter. A príbeh jedného takéhoto zajatca, budovateľa železnice, je v knihe opísaný. A tento taliansky vojnový zajatec, čierny Peter, ktorému sa v kraji zapáčilo, bol bez dokladov, a ostal tu žiť pod menom Peter Černý. Pracoval ako kachliar a murár v bystrickej doline a umrel v sedemdesiatych rokoch," ozrejmil historik Kysuckého múzea Martin Turóci.
Osem lesných železničiek
Publikácia približuje okrem osudov Kysucko-oravskej lesnej železnice aj históriu ďalších lesných železníc na Slovensku, ako boli Považská, Čiernohronská, Korytnická, Ľubochnianska, Žarnovická, Malacky-Rohožník či lesné železnice v oblasti Malých Karpát.