ČADCA. Kysucká knižnica v Čadci, ktorá je organizátorom čitateľskej ankety Kniha Kysúc, oznámila vo štvrtok 11. mája výsledky hlasovania a mená víťazov za rok 2022.
Koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti knižnice Helena Pagáčová pripomenula pravidlá a stručne zhodnotila priebeh súťaže, v ktorej bolo nominovaných 33 nových knižných titulov.
Čitateľská anketová súťaž prebiehala v mesiacoch január až apríl 2023 a bola organizovaná v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a mediálnymi partnermi. O víťazoch rozhodla čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích anketových lístkov uverejnených v regionálnej tlači, v Kysuckej knižnici v Čadci a mestských knižniciach v Turzovke, Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou.

Slávnostné odovzdávanie ocenení je každoročnou oslavou regionálnej literárnej tvorby a prehliadkou knižnej žatvy minulého roka. V úvode privítala spisovateľov, vydavateľov, mediálnych partnerov, zástupcov miest a obcí regiónu Kysuce a prítomných hostí riaditeľka Kysuckej knižnice v Čadci Janka Bírová. Vo svojom príhovore ocenila tvorbu kysuckých autorov, vyzdvihla význam súťaže pre rozvoj knižnej kultúry a literatúry na Kysuciach, ocenila ústretovú spoluprácu mediálnych partnerov a účasť čitateľskej verejnosti, ktorá sa aktívne zapojila do anketovej súťaže.
Víťazstvo v beletrii mieri do Čierneho
V kategórii beletria súťažilo štrnásť nových knižných titulov. Prvenstvo si odniesla kniha Bohuslava Budoša „Frontový osud vojaka Františka Cipricha z Čierneho“. Ilustrácie vytvorila Svetlana Podoláková a grafický návrh spracovala Mária Ščuryová. Vydalo ju vydavateľstvo Magma.
"Ocenenie v kategórii beletria ma potešilo a veľmi si to vážim . Bol som milo prekvapený, že aj v súčasnej dobe ľudí zaujímajú osudy ľudí, ktorí položili životy za naše krásne Slovensko," uviedol pre redakciu MY autor knihy Bohuslav Budoš.

Zároveň dodal, že hľadanie osudu jeho predka, ktorý odišiel na front prvej svetovej vojny ani nie ako 18-ročný a už sa nevrátil, nebola ľahká vec.
"Zisťovať po vyše sto rokoch, kde bojoval, kde padol a kde je jeho miesto posledného odpočinku, mi dalo námahu niekoľkých rokov. Ako malý chlapec som so zatajeným dychom počúval rôzne príbehy z druhej, ale aj z prvej svetovej vojny. Hlavne tie, ktoré sa bezprostredne dotýkali života našej rodiny a života v našej
obci Čierne. Avšak jeden príbeh mi hlboko utkvel v pamäti z rozprávania mojej starej mamy Magdalény, ktorá prežila obidve svetové vojny. Bol to príbeh obyčajného dospievajúceho chlapca Františka Cipricha a jeho neobyčajného a tragického osudu," opísal Bohuslav Budoš a dodal, že práve tento, pre mnohých zabudnutý príbeh je obsahom súťažnej predkladanej publikácie.

Druhé miesto v kategórii beletria získala kniha určená detským čitateľom „Bak hľadaj ma!“ Jej autorkou je Marta Harajdová a ilustrovala ju Alžbeta Kováčová. Trojicu najúspešnejších kníh z beletrie doplnil „Prorokov hriech“ od autora Jána Podmanického. Obálku knižnej publikácie navrhol Ondrej 4. Zimka.
Prvé miesto v kategórii náučná literatúra putovalo do Čadce
V kategórii náučná literatúra súťažilo 19 publikácií. Najviac čitateľských hlasov získala publikácia „Čadca. Súčasnosť a história“. Zostavovateľkami publikácie sú Mária Ščuryová, Katarína Šulganová a Ľubica Podoláková. Obsiahlu publikáciu vydalo Mesto Čadca, graficky ju spracovala Mária Ščuryová.

Primátor mesta Čadca pán Matej Šimášek vo svojom príhovore poďakoval všetkým, ktorí sa podieľali na vytvorení tohto nádherného produktu.
"Súťaž je víťazstvom pre všetkých, ktorí píšu aj v tejto ťažkej dobe a my sa budeme snažiť zlepšovať podmienky pre ich tvorbu. Mám však pocit, že kniha sa pomaly stráca a nahrádzajú ju elektronické médiá. Chcem však zdôrazniť – nedajme si knihu vziať. Tá vôňa a atmosféra, keď si k nej sadneme, je veľmi dôležitá a nenahraditeľná. Treba preto podporovať všetkých, ktorí sa venujú tejto činnosti a víťazom je každý, kto pridá ruku k dielu,“ vyjadril sa primátor Čadce.

Veľkú priazeň čitateľov, úctyhodný počet hlasov a druhé miesto v kategórii náučná literatúra získala aj monografia „Korňa. Dedinka pod Beskydom“, ktorú vydala obec Korňa. Zostavili ju: Mária Ščuryová, Ľubica Podoláková a Marianna Bebčáková.
"To, že naša kniha Korňa - Dedinka pod Beskydom získala v anketovej čitateľskej súťaži druhé miesto, milo prekvapilo nielen mňa, ale celý autorský kolektív, ktorý si dovolím menovať - Ladislav Paštrnák, Jozef Marec, Ivan Mahrík, Vladimír Šufliarsky, František Hurík, Miroslav Smažák, Irena Šufliarska, Anton Sabela, Jozef Jakuš ako aj zostavovateľky Ľubica Podoláková a Mária Ščúriová. Som šťastná, že aj ja som sa mohla podieľať ako spoluautorka ako aj zostavovateľka," vyjadrila sa starostka Korne Marianna Bebčáková.

Zároveň poďakovala všetkým spoluautorom, obyvateľom obce, ktorí poskytli fotografie, osobné poznanie, ale i informácie.
"Poďakovanie patrí i sponzorom, vďaka ktorým sa podarilo vydať bohato ilustrovanú s vyše 500 fotografiami a dokumentmi v relatívne krátkom čase. S vďakou a úctou je venovaná všetkým obyvateľom našej malebnej obce Korňa, rodákom a jej priaznivcom. Je to prvá monografia, ktorú obec Korňa vydala, pri jej tvorbe sa prejavila súdržnosť, ktorá v našej obci v posledných rokoch dominuje. Teším sa, že sa kniha čitateľom páči a odporúčajú ju svojim známym," dodala Bebčáková.

Tretie miesto patrilo knihe „Rozhodovacie procesy na nižších úrovniach krízového riadenia“ autora Daniela Brezinu. Víťazné knižné tituly získali ocenenie s originálom grafiky, ktorú na túto výnimočnú udalosť vytvoril akad. maliar Stanislav Lajda. Slávnostnú atmosféru spríjemnil hudobný program žiačok ZUŠ M. R. Štefánika Janky Briestenskej a Miriam Balúnovej pod vedením ich pedagóga pána Petra Heczka.
V závere slávnostného podvečera boli vylosovaní piati výhercovia, ktorí získali bezplatný vstup na prehliadku expozícií Kysuckého múzea a jeden vylosovaný získal ročné predplatné Nezávislého týždenník Kysučanov – Kysuce. Ceny súťažiacim a výhercom venovalo Kysucké múzeum a Nezávislý týždenník Kysučanov – Kysuce.
Čitateľsky najúspešnejšie knihy roka 2022 budú vystavené spolu s víťaznými titulmi jednotlivých regiónov Žilinského kraja od 29. mája do 30. júna v Kysuckej knižnici v Čadci.
V nasledujúcich mesiacoch sa s nimi zoznámia čitatelia na Liptove, Orave, Hornom Považí a Turci v sídle regionálnych knižníc v Žilinskom kraji prostredníctvom putovnej výstavy.