ČADCA. Mať vo svojom okolí oddychovú zónu plnú zelene si praje snáď každý obyvateľ mesta. Zanedbané a zarastené plochy by mohli dostať nový zmysel aj vďaka komunitným záhradám a oddychovým zónam.
Pilotný projekt Zelené oázy Naše m(i)esto, ktorý spája samosprávu a dobrovoľníkov, má byť inšpiráciou pre ďalších aktívnych ľudí, ktorým záleží na mieste, kde žijú.
V sobotu 20. mája Hurbanova ulica ožila. Dobrovoľníci, predstavitelia mesta a miestni obyvatelia začali so spoločným budovaním komunitnej záhrady a oddychovej zóny, ktorú iniciovala poslankyňa Viera Strýčková. Tú k projektu inšpirovala Martina Valachová vo svojom podcaste.

„Úlohou poslancov je zjednocovať aktivistov a spájať ľudí tak, aby mesto fungovalo a napredovalo. Je tu veľa šikovných ľudí, ktorí chcú vo svojom okolí niečo meniť a je na nás, poslancoch, aby sme im to umožnili a pomohli realizovať,“ vysvetlila Strýčková.
Starostlivo zvolená zeleň
Pri tvorbe záhrady poslankyňa spolupracovala s krajinnou inžinierkou Barborou Kováčovou, ktorá navrhla vzhľad a zeleň, ktorá by bola vhodná pre takýto typ záhrady aj vzhľadom na klimatické podmienky, v ktorých sa nachádzame, s dôrazom na historicky tradičný výsadbový materiál.
Stromy a zeleň je teda zvolená profesionálmi a z dlhodobého hľadiska pre sídlisko prospešná. V prvej fáze sa realizovala výsadba ovocných stromov a kríkov pre komunitné záhradkárčenie obyvateľov vnútrobloku.
„Chcem sa všetkým poďakovať, že sa stretlo toľko šikovných a ochotných dobrovoľníkov. My sme síce poskytli, nazvime to materiálne zázemie, ale ten výsledok je výsledok vašej práce a odhodlania,“ povedal primátor Matej Šimášek.

Na podujatí bolo množstvo detí, ktoré sa na prácach podieľali. Po vysadení stromov si ich mohli pomenovať a následne sa o každý strom bude starať konkrétny človek. Poslankyňa verí, že aj vďaka tomu budú mať deti bližší vzťah k prírode, práci ale aj k svojmu bydlisku.
Komunitná záhrada spája generácie
„Som veľmi šťastná, že toto sídlisko, z ktorého pochádzam, žije ďalej. Vymenili sa generácie a tie nové generácie to tu berú ako svoj domov a chcú si ho skrášľovať. Verím, že keď budú aj ostatné sídliská nasledovať tento vzor podľa hesla ‘robíme to pre seba‘, tak nám Čadca skrásnie,“ dodala viceprimátorka Anna Belousovová.
Do prác sa zapojilo množstvo miestnych. Od tých najmladších, ktorí sa postarali o rodinnú atmosféru, až po tých najstarších, ktorí svojimi historkami z minulosti potešili nejedno ucho.
Budúcnosť lokality je na obyvateľoch
„Vzájomné vzťahy sú dôležitejšie ako sociálne siete, a práve táto komunitná záhrada má byť toho dôkazom. Ak si niečo sami vybudujete a dopestujete, chcete si to chrániť a starať sa o to. Jednoducho si veci viac vážite, ak sa na nich podieľate,“ povedala aktivistka Monika Krasňanová.

Na pilotnom projekte s názvom Zelené oázy - Naše miesto sa okrem dobrovoľníkov podieľali aj dobrovoľní hasiči z Čadce, občerstvenie zabezpečila cukráreň Babuela a kompost zabezpečila Kompostáreň v Čadci.
"Sme hrdí na to, že sme mohli byť súčasťou zveľaďovania mesta. Veríme, že práce, ktoré sme spoločne urobili majú zmysel a budú tešiť ďalšie a ďalšie generácie obyvateľov Čadce," povedal predseda OZ pre krajšie Kysuce Marcel Hlaváč, ktorý sa spoločne s Ondrejom Hlaváčom, Pavlom Skalkom a Máriou Heglasovou postarali o fyzicky náročnejšie práce.
Poslankyňa Strýčková verí, že projekt, vďaka ktorému sa spojilo množstvo aktívnych ľudí, inšpiruje aj ďalších poslancov či komunity.