ČADCA. V Dallase v Spojených štátoch amerických sa v máji konala najprestížnejšia medzinárodná projektová súťaž určená pre žiakov stredných škôl v oblasti vedy a techniky Regeneron ISEF (International Science and Engineering Fair).
Medzi dvoma tisíckami súťažiacich zo 75 štátov z celého sveta, ktorí si zmerali sily v 21 kategóriach, mali zastúpenie aj Kysuce.
V kategórii Materials Science získala štvrté miesto z 1600 súťažných projektov štvrtáčka Ľudmila Kvašňovská z Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci, ktorá na súťaž postúpila z celoslovenského finále Festivalu vedy a techniky AMAVET 2022.
V článku sa dozviete
- Aký je súčasný smer študentkinho výskumu,
- ako vylepšuje Ľudmila svoju prácu a čo je jej cieľom,
- ako prebiehala súťaž v Dallase a kedy mala najväčšie stresy,
- čo zaujímavé zažila v Spojených štátoch amerických,
- akému povolaniu sa chce v budúcnosti venovať.
V spojených štátoch prezentovala Ľudmila projekt Výroba inteligentných nanočastíc na liečbu rakoviny prsníka s použitím hydrofóbnych cytostatík. Svojmu projektu venovala množstvo času a vylepšuje ho dodnes.
Liečba rakoviny bez použitia chemoterapie
S výskumom začala talentovaná študnetka ihneď po skončení pandémie korony. Absolvovala letnú školu vo výskumnom centre Stredoeuróskeho technologického inštitútu CEITEC v Brne, zameranom na nanotechnológie v živých materiáloch.

„Veľmi sa mi páčila práca v laboratóriách a práve tam som sa dozvedela o téme lipozomálnej liečby, ktorá ma zaujala. Preštudovala som si veľa článkov a svoj výskum som ďalej chcela smerovať na jedno konkrétne liečivo. Kontaktovala som opäť výskumný ústav v Brne, kde mi dovolili pokračovať na vlastnej časti výskumu,“ opísala svoje začiatky študentka.
Inteligentná nanočastica, ktorou sa vo svojom výskume zaoberá, sa volá lipozóm. Je guľovitého tvaru z tukov (lipidov) a má schopnosť do svojej štruktúry uzatvárať častice. Pôsobí teda ako obal, do ktorého sa dá vložiť liečivá látka.