KYSUCE. V polovici 90. rokov bol orol skalný, aj vďaka mnohým vykrádačom hniezd, zapísaný v červenej knihe ohrozených druhov.
Pytliaci s nimi obchodovali, po odobratí mláďat z hniezda ich prikrmovali, starali sa o ne tak, aby ich mohli predať. V prípadoch, keď sa podarilo chytiť vykrádačov priamo pri čine, boli páchateľmi priamo chovatelia – sokoliari.
Zásluhou mnohých aktivistov, ochranárov a dobrovoľníkov postupne orly z červenej knihy zmizli.
Pomohlo stráženie a monitorovanie hniezdísk a populácia ohrozeného orla skalného sa na Slovensku pozviechala, je stabilizovaná dokonca veľmi mierne stúpa. Ochranári tento nárast populácie vnímajú ako úspech.
"Netreba sa však týmto stavom nechať uspokojiť a mať ten druh pod kontrolou, sledovať vývoj populácie a na základe toho nejakým spôsobom reagovať,“ upozornil riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce Ján Korňan.
Osem párov orla na Kysuciach
Hniezda orlov skalných dnes nájdeme aj na miestach, kde predtým dlhé roky neboli, napríklad na Kysuciach. V tomto období tu monitorujú ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce sedem z ôsmich párov.

Podľa slov riaditeľa CHKO Kysuce Jána Korňana ide o regionálny fenomén, pretože ešte pred pätnástimi rokmi nebolo na Kysuciach po orloch ani chýru ani slychu, čo bolo spôsobené masívnou ťažbou drevnej hmoty, ktorou zaniklo až 50 percent starých lesných porastov.
"Z týchto siedmich tri páry nezahniezdili. Pri kontrolách sme zistili, že u dvoch hniezdiacich párov došlo k prirodzeným stratám na mláďatách, pravdepodobne vplyvom predácie krkavcami," uviedol riaditeľ správy CHKO Kysuce Ján Korňan.