Mami, oci, nezabudnite ma v aute. Tak znie slogan na jednom z bilbordov, ktorý visí pred Kysuckou nemocnicou s poliklinikou v Čadci, ale i ďalšími zdravotníckymi zariadeniami v Žilinskom kraji.
Reklamné pútače vyzývajú rodičov a dospelých, aby s príchodom horúčav nezabudli alebo nenechali svoje ratolesti v rozpálenom v aute. Veď aj Slovensko v nie dávnej minulosti poznačili tragédie, pri ktorých vyhasli životy dvoch malých detí.
„Detský organizmus sa prehreje tri až päťkrát rýchlejšie ako telo dospelého človeka,“ varuje pediatrička Miroslava Moravčíková zo Žiliny a potvrdzuje tak, že osveta polície a Odboru zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) má svoje opodstatnenie.
V článku sa dočítate:
- čo sa deje s telom dieťaťa v rozpálenom aute,
- prečo sa deti viac potia a rýchlejšie strácajú tekutiny,
- ako postupovať, keď je ešte možné dieťa zachrániť,
- aké nápoje ideálne na hydratáciu deťom podať,
- akú osvetu robí dlhodobo žilinská župa a polícia,
- čo šoférom radí odborník na autá (najmä pri starších vozidlách),
- či ponechanie dieťaťa v aute môže mať trestnoprávne následky.
Podnet na osvetu tragédia na Orave
Jeden z prípadov úmrtia dieťaťa v aute sa stal pred ôsmimi rokmi v Nitre. V zaparkovanom čiernom Volkswagene na Ulici Janka Kráľa prišla o život dvojročná Kristínka, v aute ju zabudol otec.
Podobný prípad zaznamenali aj v júni 2018 v Trstenej pred tamojšou nemocnicou. Žiaľ, ani v tomto prípade sa dieťa nepodarilo zachrániť.

Práve táto udalosť podnietila odbor zdravotníctva ŽSK k osvete. „S myšlienkou prišla riaditeľka Silvia Pekarčíková. Záleží nám, aby sa takého situácie neopakovali a preto sa snažíme o osvetu aj vo forme bildordov. Tie sú umiestnené v jednotnom vizuále na parkoviskách pri každej našej nemocnici,“ informuje Eva Lacová, hovorkyňa žilinskej župy.
Deti sa viac potia, rýchlejšie stratia tekutiny
Pediatrička Miroslava Moravčíková z detskej ambulancie v Žiline vysvetľuje, že k prehriatiu dieťaťa dochádza, ak telo prijíma viac tepla, ako je schopné odovzdať do okolia.