TURZOVKA. Tridsaťosemročná Jozefína Čagalová mala v živote mnoho turistických snov. Na splnenie toho najväčšieho si musela počkať dlhých šesť rokov. Slovenské hory jej boli príliš malé, túžila vidieť svet z výšky, zažiť niečo nezabudnuteľné, niečo, čo ju zmení.
„Lomnický aj Gerlachovský štít som vyšla viackrát. Každý výstup na hory vás v istom zmysle zmení, no ja som túžila po niečom inom. Väčšom. Na čo budem do smrti spomínať,“ prezrádza Jozefína.
Snáď každý milovník hôr túži na vlastné oči vidieť najvyššiu horu sveta Mount Everest.
Trek do základného tábora, odkiaľ vyrážajú horolezecké výpravy na Everest, patrí k najpopulárnejším trasám v Himalájach. Dôvod je najmä ten, že oveľa viac než fyzickú kondíciu si tu precvičíte psychiku.

Najnebezpečnejšie letisko na svete
Adrenalín začína už na letisku. Zhruba tridsať minútový let z Kathmandu je jeden zo zážitkov, na ktorý budete dlho spomínať. Pristávacia dráha je dlhá necelých 500 metrov a na jej konci je skalná stena a prudký zráz.
Kvôli tejto podobe a nepredvídateľnému počasiu sa letisko stalo jedným z najnebezpečnejších na svete a pilotovať tam môžu len skúsení piloti.
„Počasie bolo naozaj nepredvídateľné. V Nepále som strávila 21 dní a počas 16 dní na horách zažila dážď, vietor, sneženie aj slnečné počasie,“ hovorí Jozefína.
Nadmorská výška potrápi každého
Pod výškovou chorobou si môžeme predstaviť všetky následky, symptómy a ťažkosti, ktoré sa vyskytujú v dôsledku nižšieho parciálneho tlaku kyslíka vo väčších výškach. Okrem horúčky to býva dýchavičnosť, opuch, hnačka či praskanie ciev. Nazýva sa tiež akútna horská choroba.