KYSUCE. Kysucké obce hromadne zrušili sväté omše, ktoré sa mali konať pri kaplnkách pod holým nebom k sviatku Cyrila a Metoda. Rovnako rušia aj športové podujatia. Problémom je zdĺhavý povoľovací proces.
Niekoľkomesačnú tortúru musia organizátori podstúpiť od zaradenia pozemkov v okolí kaplniek do európskej sústavy chránených území Natura 2000. V prípade nesplnenia im hrozí pokuta do výšky 10-tisíc eur.
Povoľovacie konanie umelo naťahuje aj tajuplné občianske združenie Nufia, ktoré namieta, že modliaci ľudia by mali negatívny vplyv na životné prostredie.
„Vážení spoluobčania, dovoľte mi oznámiť vám smutnú správu o nekonaní svätej omše, ktorá sa mala konať vo sviatok sv. Cyrila a Metoda pri svätom obrázku Panny Márie v osade Šľahorka. Podľa platnej legislatívy sa na podujatie vzťahuje mať povolenia potrebné na konanie svätej omše, ktoré sa nám, žiaľ, v krátkej dobe nepodarí vybaviť,“ informovala občanov pár dní pred podujatím starostka Korne Marianna Bebčáková.

Z rovnakého dôvodu zrušil starosta Radoslav Zajac aj slávnosť pri kaplnke na Bielom kríži.
„Naša obec každoročne organizuje omšu konanú v kaplnke na Bielom Kríži. Ide o krásny duchovný zážitok, kde sa stretnú pútnici so Slovenskej, ale i Českej republiky. Všetci obyvatelia, najmä tí starší, túto svätú omšu považujú za samozrejmosť a je veľmi ťažké im vysvetliť, že svätá omša nebude kvôli byrokratickej vojne, ktorú si pre nás pripravil štát,“ uviedol starosta Klokočova Radoslav Zajac.
Začarovaný kruh povolení
Podľa jeho slov vybaviť takého potvrdenie o súhlase s realizáciou nie je vôbec jednoduché, napísať a argumentovať všetky žiadosti a procesy trvá aj niekoľko mesiacov s nejasným výsledkom.
„Mnohé okolité obce rušia tieto duchovné stretnutia aj z dôvodu vysokej pokuty, ktorú môže v zmysle platného zákona obec dostať. To, že sa ťažia lesy a ničí krásna príroda našich Kysúc, je v poriadku. Ale že ľudia si chcú v pokojnej atmosfére načerpať silu a duchovno z Božieho slova, to sa im v dnešnej ťažkej dobe zakazuje,“ doplnil starosta Klokočova s tým, že organizátori podujatí v prírode sa dostali do začarovaného kruhu byrokracie povolení a potvrdení, ktoré iba zhoršujú aj tak už náročnú situáciu pri fungovaní samospráv.