NOVÁ BYSTRICA. Svojich slovenských predkov si uctil americký biskup Larry James Kulick slávením svätej omše v kostole Jána Krstiteľa v Novej Bystrici aj v kostole sv. Michala Archanjela v Starej Bystrici.
Jeho starí rodičia boli Slováci. Pochádzali z Novej a Starej Bystrice na Kysuciach.
Slovensko je prítomné aj v jeho biskupskom erbe, keďže obsahuje biely dvojkríž na troch modrých kopcoch na červenom pozadí.
„Pri návrhu svojho biskupského erbu som chcel, aby odrážal aj moje slovenské korene. Už ako malý chlapec som pozeral na obraz kostola z Novej Bystrice, ktorý visel na stene u starých rodičov a teším sa, že som tu dnes mohol sláviť svätú omšu. V erbe sú klasy obilia, ktoré som si požičal práve z erbu Novej Bystrice. Symbolizujú nielen obživu svetskú, ale aj obživu duchovnú, keď z mála semiačok dokážeme s dobrou starostlivosťou zabezpečiť bohatú žatvu,“ uviedol Larry James Kulick, biskup diecézy Greensburg v štáte Pensylvánia.
Uhlie a oceľ v kríži
V homílii, ktorú predniesol Mons. Kulick v angličtine, s prekladom generálneho vikára Žilinskej diecézy Martina Kramaru, zaznelo jeho svedectvo o živote amerických Slovákov.
Vyjadril hrdosť na svoj slovenský pôvod a spomínal na svojich predkov, ktorí na prelome 19. a 20. storočia opúšťali svoje domovy, aby hľadali spásu v USA.
Dôvodom bola nedostatočná úrodnosť pôdy a na ňu napojená neúmerná preľudnenosť oblasti, hladomor, choroby aj nedostatok možnosti.

Z bystrickej doliny v tom období odišlo do Pensylvánie, ktorá bola priemyselnou oblasťou, 542 ľudí. Tam ťažko pracovali hlavne v baniach a železiarskom priemysle. Preto aj kríž, ktorý nosí biskup Kulick, je vyrobený z ocele a uhlia a je symbolom slovenských imigrantov.
Pripomenul, že ani v Amerike to nebola žiadna rozprávka.
Slováci v Amerike boli známi svojou tvrdou prácou, vytrvalosťou, zmyslom pre rodinu a hlbokou vierou. Spoliehali sa na Boha a ten ich nesklamal.
„Otec Halvánek, ktorý bol pastorom v mojom rodnom meste Leechburg, a narodil sa v Novej Bystrici, nám rozprával rôzne príbehy. Kostol, ktorý postavili Slováci, bol na hypotéku. Počas obdobia krízy však nedokázali zaplatiť mesačnú splátku. Prišli bankári a reťazou do neho zamkli dvere. Ľudia začali pred kostol prinášať všetko, čo vlastnili, niektorí dokonca periny. Moja stará mama Anna niesla na chrbte cez celé mesto ťažké hojdacie kreslo a tak sa schody pred kostolom zaplnili rôznymi vecami z domácností. Takouto obetou presvedčili ľudia bankára, aby kostol opäť otvoril a neskôr splátku zaplatili,“ spomínal otec Larry.
„Boli by ľudia ochotní aj v tejto dobe priniesť rovnakú obetu, aby sa nezatvorili kostoly, kde ľudia dostávajú dary večnosti? Je láska k Bohu takou, čo prevyšuje všetky ostatné?“ opýtal sa Mons. Kulick a dodal, že odkaz predkov žije v každom z nás.