NOVÁ BYSTRICA. Propagovať slovenské plemená zvierat bolo cieľom siedmeho ročníka prezentačnej výstavy národných plemien, ktorá sa uskutočnila v nedeľu 9. júla v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.
Návštevníci skanzenu, ktorými boli hlavne rodiny s malými deťmi, obdivovali plemená koní, hovädzieho dobytka, oviec, kôz, králikov, holubov, husí, sliepok aj včiel. Zvieratá vystavovali chovatelia a majitelia fariem z Kysúc, ale aj vzdialených regiónov Slovenska, a to za podpory chovateľských organizácií, v ktorých sa združujú.
Ako uviedol riaditeľ Občianskeho združenia Chováme doma František Staňo, prezentáciou národných plemien v prostredí pôvodnej dediny je zvýraznený ich význam ako geneticky, kultúrne a historicky významného dedičstva.
„Kedysi ľudia na vidieku chovali všetko možné, hydinu, dobytok, ošípané, králiky. Dnes aby tam človek nejaké domáce zviera hľadal lupou. Naším cieľom je poukázať na potrebu zachovania tradícií a hodnôt, ktoré nám zanechali naši predkovia. Podujatie má viacero rozmerov. Prezentuje naše pôvodné hospodárske zvieratá v ich pôvodnom prostredí, folklórne piesne a tance, tradičné produkty a remeslá, to všetko v krásnom prostredí dreveníc a kysuckej prírody,“ vysvetlil.
Vyťažený simulátor dojenia
Radosť z výstavy mali najmä deti, ktoré spoznali, ako vyzeral život na hospodárstve pred sto rokmi a aká je dedina krásna. Zvieratká si mali možnosť pohladiť, chytiť, alebo aspoň zblízka pozrieť. Zoznámili sa tiež s náradím a prácou našich predkov na statku.
Napríklad dojenie bolo kedysi súčasťou každodenného života, avšak najmladšia generácia túto činnosť nikdy ani len nevidela. Preto bolo veľkým zážitkom posadiť sa k napodobenine kravy a vyskúšať si, aké bolo dojenie náročné, no v tomto prípade aj veľmi zábavné.

Z úst gazdov aj majiteľov fariem sa mohli ľudia dozvedieť mnoho zaujímavostí o zvieratách, ktoré po stáročia dotvárali ráz našej krajiny a za ich existenciou stojí dlhoročná práca chovateľov a šľachtiteľov. Preto je dôležité ich zachovať a rozširovať.
"Slovenských plemien je naozaj málo. Napríklad národné plemeno sliepok máme len jedno, oravku. Husi sú len dve, slovenská biela a suchovská. Z väčších hospodárskych zvierat máme štyri národné plemená koní, rovnako štyri plemená oviec. Dve národné plemená kôz, a tiež dve plemená hovädzieho dobytka. O niečo početnejšie zastúpenie majú národné plemená holubov, králikov a psov," konkretizoval František Staňo.
Farmárov odrádza komplikovaná legislatíva
Podľa jeho slov sa chovu našich národných plemien sa venuje málo chovateľov, v niektorých prípadoch sa dá dokonca hovoriť až o ohrozených druhoch.
„Ľudia by sa aj chceli venovať farmárčeniu. Odrádza ich však legislatíva, ktorá je v porovnaní s okolitými štátmi oveľa komplikovanejšia. Obťažujú ich mnohé zbytočné kontroly hygienikov, ktorí sa zameriavajú na malých farmárov namiesto toho, aby kontrolovali aj veľké obchodné reťazce. Za nimi však stoja silné právnické firmy. Niektorí vystavovatelia dokonca zavesili farmárčenie na klinec a odišli na zárobky do zahraničia. Teší ma ale, že aj našimi aktivitami sa nám za tých pár rokov podarilo motivovať aspoň niekoľko nových chovateľov,“ doplnil riaditeľ občianskeho združenia Chováme doma.

Plemená vyšľachtené na Slovensku predstavuje aj kniha Slovenský statok – slovenské plemená hospodárskych zvierat, ktorá na 450 stranách poskytuje komplexný prehľad našich národných plemien hospodársky významných zvierat.
„Publikácia je jedinečná nielen na Slovensku, ale aj v európskom priestore, pretože doposiaľ nikto tak detailne nepopísal všetky svoje národné plemená na jednom mieste. Dočítate sa v nej o ich histórii, pôvode, procese šľachtenia, nájdete v nej charakteristiku jednotlivých plemien, ako aj informácie o aktuálnom stave chovu. Texty sú doplnené množstvom fotografií. Kniha je pútavým čítaním nielen pre chovateľov, ale aj pre bežného čitateľa. Ponúka veľa historických zaujímavostí. V mnohých kapitolách nájdete u nás doposiaľ nepublikované informácie,“ dodal František Staňo.
Podujatie zorganizovali občianske združenie OZ Chováme doma v spolupráci so Zväzom chovateľov oviec a kôz na Slovensku a Kysuckým múzeom v Čadci.
