ČADCA. Roky plánovaná rekonštrukcia kľúčového mosta ponad rieku Kysuca na ceste I/11 smerom do centra mesta v Čadci sa opäť odkladá. Ešte v júni 2021 predložila Slovenská správa ciest (SSC) zámer na opravu tohto mostného objektu, aby sa odstránil jeho veľmi zlý stavebno-technický stav. Zostatková životnosť bola vtedy v diagnostike vypočítaná na 4,21 roka.
Ako uviedol hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi, existujúci mostný objekt v súčasnosti vykazuje množstvo porúch, pričom viaceré sú aj statického charakteru.
"Poruchy sa týkajú najmä nosnej konštrukcie, ktorá je vo veľmi zlom stave, mostného zvršku a príslušenstva mosta. Vplyvom týchto porúch je most zatriedený do stupňa stavebno-technického stavu VI, čo predstavuje stav veľmi zlý. Dôvodom porúch je najmä vysoký vek konštrukcií, ktoré neboli dlho opravované, ako aj preťažovanie mosta, ktorý nebol dimenzovaný na zaťaženie, akému je vystavovaný," informoval Guzi.

Slovenská Správa ciest plánovala zrekonštruovať tento most už v lete minulého roka. Pôvodný plán sa posunul na ďalší termín, ktorým mala byť tohtoročná jeseň. Ani tento termín sa však nepodarilo splniť. Podľa slov hovorcu SSC sa s jeho opravou začne až v marci budúceho roka a rekonštrukcia bude trvať osem mesiacov. Celkové predpokladané investičné náklady predstavujú viac ako 1,2 milióna eur bez DPH.