ČADCA. Minimálne dva mesiace bude Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci bez počítačového tomografu, dôležitého diagnostického prístroja. Pacientov musia preto na vyšetrenia prevážať do okolitých miest, najmä do Žiliny.
Situácia sa zlepší koncom septembra, kedy trinásťročné cétéčko nahradí nový výkonnejší prístroj, ktorý spĺňa tie najprísnejšie požiadavky 21. storočia.
Kysucká nemocnica, ktorá slúži pre spádovú oblasť so 120-tisíc obyvateľmi, mala len jediný počítačový tomograf. Tomu však skončila životnosť. Od začiatku augusta začali v nemocnici s komplexnou rekonštrukciou CT pracoviska.

"Životnosť takýchto prístrojov je priemerne desať rokov. Moderná diagnostika sa posúva veľmi rýchlo vpred, preto chceme tomuto trendu prispôsobiť aj prístrojové vybavenie. Už pred dvomi rokmi sme hľadali možnosti, ako tento už teraz zastaralý počítačový tomograf vymeniť," informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice s poliklinikou (KNsP) v Čadci Martine Šenfeld.
"Podarilo sa nám uspieť vo výzve z fondov Európskej únie. V minulom roku prebehla súťaž, začiatkom tohto roka bola podpísaná zmluva a momentálne čakáme na dodávku nového prístroja," doplnil.
V článku sa dozviete
- kde dočasne vyšetria pacientov z regiónu Kysúc,
- ako bude fungovať objednávanie,
- čo všetko treba prerobiť, aby nové CT mohlo fingovať,
- aké výhody prináša nový supermoderný prístroj.
Využíva umelú inteligenciu
Nové cétéčko za viac ako osemsto tisíc eur s päťročným servisom bude opäť výkonnejšie ako staré, čo značne zrýchli vyšetrenia. Ide o špičkový moderný prístroj. CT využíva aj technológiu umelej inteligencie AiCE-i, ktorá pomáha pri zvýšení kvality obrazu a znížení šumu.
Nový hardvér a softvér naskenuje väčší objem dát za kratší čas, čo vedie ku skráteniu doby vyšetrenia a tým k zníženiu radiačnej záťaže pacienta.
Zrýchlenie diagnostiky umožňuje tiež prednastavenie novej škály špecifických protokolov pre diagnostiku daného ochorenia a je tiež zásadné pri vyšetrení pacientov v ťažkom stave pri polytraumách a mŕtviciach.