KRÁSNO NAD KYSUCOU. Hlavnými piliermi, ktoré riešia samosprávy, sú možnosti bývania a práce pre rodiny s deťmi, ekológia a životné prostredie, no veľkou výzvou je aj starostlivosť o starších obyvateľov.
V Krásne nad Kysucou vybudovali nové zariadenie opatrovateľských služieb pre seniorov. Výstavba tohto centra odpovedá na potrebu zmeny poskytovania sociálnej služby z inštitucionálnej na komunitnú.
„To znamená, že postupne potrebujeme znižovať miesta v uzavretých pobytových zariadeniach sociálnych služieb. Cieľom je, aby samostatnejší prijímatelia sociálnych služieb žili v prirodzenom prostredí miestnej komunity, ktoré im dopraje viac súkromia,“ vysvetlil primátor Krásna nad Ksucou Jozef Grapa.
Podľa jeho slov si stavba vyžiadala investíciu približne 670.000 eur a financovali ju zo zdrojov Európskej únie, mesta a štátneho rozpočtu. Doplnil, že zariadenie rodinného typu otvorili na začiatku augusta a verejnosti ho predstavili v sobotu 12. augusta.

„O klientov v troch jednoizbových a štyroch dvojizbových bytoch sa bude starať šesťčlenný personál. Verím, že prechod z rodinného prostredia do zariadenia bude bezproblémový. Prví klienti si to už pochvaľujú,“ povedal primátor.
Nový domov si v zariadení našla aj Emília Kučeríková. Žije tu už viac ako sedem rokov a nové prostredie po rekonštrukcii na ňu veľmi zapôsobilo.
„Keď som vošla do vnútra, cítila som sa ako v novom hoteli. Musím povedať, že sa tu máme ozaj dobre. Máme super vedúcu, opatrovateľky, každý deň päť krát dobré jedlá, ktoré nám vozia zo Zborova. Zariadenie je novučké, voňavé, aj svoje staré paplóny sme povyhadzovali. Teším sa už na novú spolubývajúcu,“ povedala obyvateľka zariadenia Emília.
Súčasťou domčeka je aj vynovená spoločná kuchynka či obývacia miestnosť. Obyvatelia môžu tráviť voľný čas prácou v záhradke aj oddychom v altánku. Cena za celomesačný pobyt v zariadení je 350 eur.

„V poplatku je zahrnutá strava päťkrát denne, zdravotná služba a opatrovateľky, ktoré sa starajú o sociálnu oblasť. Zariadenie je bezbariérové a má aj osobné auto na prevoz pacientov. Nie je uzavreté. Ľudia sa pohybujú po meste, chodia na omšu, na nákup, na kultúrny program,“ uviedol Grapa s tým, že pridanou hodnotou tohto komunitného centra je prepojenie sociálnych služieb tak, aby sa vzájomne dopĺňali a boli si aj navzájom prospešné.
Prostredie je ideálne. V blízkosti sa nachádza zdravotné stredisko, obchodný dom, blízko je aj centrum mesta. Záujem o ubytovanie podľa neho prejavili ľudia, ktorí sú sami, majú viac ako 70 rokov alebo sa nevedia postarať o rodinný dom alebo o byt.
„Sú to ľudia, ktorí bývali v rôznych sociálnych pomeroch. Niektorí sú z osád nad Krásnom a od mladosti nemali také moderné vybavenie, ako je tam. Je to vklad mesta a poďakovanie ľuďom, ktorí tu žili celý život,“ doplnil primátor.
Projekt výrazne prispel k zlepšeniu podmienok života obyvateľov zariadenia, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých a zvýšil tiež kapacitu zariadenia z pôvodných osem na súčasných jedenásť.
„Bývanie je projektované tak, aby nevznikli bariéry pre osoby so zdravotným postihnutím, budú tam výťahy, personál bude pomáhať s odvozom na ošetrenie. Pôjde o komplexnú službu,“ dodal na záver primátor mesta Krásno nad Kysucou Jozef Grapa.
