KYSUCE. Hubárska sezóna je v plnom prúde a v našej prírode sa stretneme s veľkým počtom najrôznejších druhov húb. Mnohé z nich sú veľmi hojné a hubár sa s nimi stretáva takmer všade.
A hoci väčšina hubárov zbiera len dubáky, suchohríby a plávky, niektoré druhy húb sú omnoho vzácnejšie a vyskytujú sa len v niektorých oblastiach. Menej skúseným hubárom tak môžu skončiť v košíku aj chránené druhy, za ktoré by mohli podľa zákona zaplatiť pokutu a odísť z lesa ľahší aj o stovky eur.
Pokuta sa pohybuje približne od sto do tristo eur za plodnicu podľa vzácnosti druhu. Záleží tiež na závažnosti priestupku, na miere devastácie prostredia, plodnice alebo podhubia a druhu.
Úlohu má aj miesto, kde sa priestupok stal. Zber húb totiž neobmedzuje len ich druh, ale aj napríklad biotop, v ktorom sa nachádzajú.
Chránené hríby aj muchotrávky
Sedemdesiat chránených druhov uvádza príloha 4 k vyhláške č. 170/2021 Z. z. Nájdete ich aj s fotkami aj na internetovom portáli nahuby.sk. Na zozname chránených húb sú aj niektoré hríbovité druhy, napríklad hríb kráľovský či hríb príveskatý si môžu menej skúsení hubári zameniť s bežne zbieranými hubami.

Rovnako ako jedlé chránené huby sú ohrozené aj nejedlé typy húb. Napríklad muchotrávky Slováci stále s obľubou vykopávajú, hoci aj medzi nimi je viacero chránených druhov.
V zozname nájdete tiež rýdziky, plávky či hríb satan. Neplatí ani to, že by vzácne huby boli automaticky jedovaté. Napríklad muchotrávku cisársku konzumujú Taliani ako delikatesu od dôb starovekého Ríma.
Okrem poznania jednotlivých chránených druhov húb je však potrebné vedieť aj to, že zber a poškodzovanie akýchkoľvek húb sú zakázané v chránených územiach. Tu sa huby nesmú zbierať, s výnimkou zberu pre vedecké účely, kde je však potrebná výnimka zo zákona.
Na Kysuciach dupa, šťavnačka aj kozie cicky
Ako uvádza Milan Zajac zo Správy Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Kysuce, v našom regióne sú známe tri chránené huby.
„Náramkovka cisárska (Catathelasma imperiale), ľudovo dupa, čop, piesterec, ako ju volali v rôznych oblastiach Kysúc. Ďalším je lievikovec kyjakovitý (Gomphus clavatus) ľudovo zvaný kozie cicky alebo šťavnačka marcová (Hygrophorus marzuolus). Tá rastie hneď zjari, v minulosti bola preto často zbieraná aj predávaná na trhoch,“ hovorí odborník z CHKO Kysuce.