SNEŽNICA. Kysuce sú región známy domácimi pestovateľmi. Snáď v každom rodinnom dome si ľudia pestujú vlastnú úrodu, ktorej venujú svoj čas aj úsilie. To sa im vráti v bohatej chuti ovocia a zeleniny a dávkou kvalitných vitamínov.
Snežničan Branislav Ježo sa však rozhodol okrem lokálnych rastlín pestovať aj tie exotické. Veď kto už sa len u nás môže pochváliť domácimi banánmi, melónmi či figami?
„V mojej záhrade sa nachádza 340 druhov rastlín. Rád skúšam, či sa na Kysuciach podarí prezimovať banánovníkom, olivám a podobným druhom,“ vysvetľuje Branislav.
Hoci v pestovateľstve je samouk, tomuto koníčku sa venuje už tretí rok.

„Medzi moje prvé rastliny patrí palma Trachycarpus Fortunei. Tú mám od kamaráta Igora Chvojku, ktorý sa tomu venuje viac než 25 rokov. Ten ma ubezpečil, že tieto palmy môžu znášať aj našu klímu, pretože pôvodom sú zo severotalianskych Álp, takže nepotrebujú byť v kvetináči,“ hovorí.
Každý rok sa snaží rozšíriť záhradu o 30 až 40 nových druhov rastlín. Ako domácich, tak aj zahraničných.
Tento rok sa zameral na rôzne druhy mäty. V najbližšej dobe plánuje vysadiť bylinkovú záhradu.
Exotické ovocie na každom kroku
V Branislavovej záhrade nájdete ohromné množstvo ovocia. Rastú tu figy, hurmikaki, kiwi, banány, olivy, mandarínky, citróny, pomaranče, melóny, ale aj hrozno či marhule.
Nechýbajú rôzne druhy čučoriedok či píniová borovica, ktorá plodí píniové oriešky. Tie sú využívané najmä vo francúzskej kuchyni. Pestuje tiež desať druhov banánovníkov