ČADCA. „Už ďalej nevládzeme. Celé noci nespíme. Kvôli prevádzke lisovne nemôžeme otvoriť okná, vyjsť do záhrad ani na terasu. Obťažuje nás to celý deň a najmä cez noc,“ sťažujú sa obyvatelia mestskej časti Čadečka – u Sedláka, ktorá je situovaná nad priemyselným parkom v Čadci.
Už vyše dvoch rokov ich trápi hluk a vibrácie, ktoré sa šíria zo spoločnosti Frauenthal Gnotec Slovakia. Na mesto i príslušné kompetentné úrady najskôr adresovali ústne žiadosti. Dňa 17. júna 2022 doručili na radnicu v Čadci aj oficiálnu sťažnosť, ktorú podpísalo 43 ľudí.
Za ten čas sa však prakticky nič nezmenilo. Hluk z priemyselných lisov im aj naďalej ruší najmä nočný pokoj.
„Keď sa človek nevyspí jednu alebo dve noci, cíti sa veľmi zle. My naozaj nemôžeme pokojne spať už viac než dva roky a to ničí naše zdravie. Ak sa v dohľadnej dobe nič nezmení, zoberieme stany a pôjdeme spať a protestovať pred mestský úrad,“ dopĺňajú ľudia, ktorí chceli pre citlivosť témy ostať v anonymite.
Redakcia však disponuje ich menami a priezviskami.
Lisovňu neskolaudovali
Spoločnosť Frauenthal Gnotec Slovakia vstúpila na Kysuce v roku 2004 kúpou spoločnosti Ferrex. Okrem Slovenska má pobočky aj vo Švédsku, v Nemecku, Česku, Rakúsku, Číne a v USA.
Spoločnosť, ktorá dnes zamestnáva 150 ľudí z Čadce a okolia, sa spočiatku okrem iného špecializovala na výrobu komponentov pre automobilový priemysel svetových značiek, výrobu pásov na nádrže pre nákladné automobily či výrobu dielov, ktoré sú súčasťou bezpečnostných prvkov v osobných automobiloch.
Na jeseň 2016 tu vybudovali novú halu s modernou lisovňou. Ťažký priemysel však časom so sebou priniesol aj hluk a vibrácie, ktorý dnes trápi obyvateľov Čadečky u Sedláka.
Paradoxom je fakt, že zmena zámeru spoločnosti na ťažký priemysel neprešla kolaudáciou ani procesom EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie).

„Nie je naším zámerom niekomu škodiť v podnikateľských aktivitách, pokiaľ tie nebudú škodiť nám. Naša obytná zóna tu bola oveľa skôr ako priemyselný park. Je neuveriteľné, že nás tu celé mesiace terorizuje hluk z neskolaudovanej lisovne a kompetentné orgány sa tvária, že je všetko v poriadku,“ krútia hlavou sťažovatelia.
Zhodne však tvrdia, že jediné, čo chcú, je, aby firma odstránila hluk a vibrácie, napríklad vybudovaním protihlukovej steny a do vyriešenia problému obmedzila výrobu v nočných hodinách.
„Prevádzka ťažkého priemyslu v týchto územných a akustických podmienkach bez odizolovania obytnej zóny od lisovne účinnou protihlukovou bariérou je nateraz pre nás neakceptovateľná,“ dopĺňajú ľudia.
Prísľub firmy: Hluk odstránime
Riaditeľom spoločnosti je v súčasnosti Michal Zelník. Ten priznáva, že bývalé vedenie firmy urobilo v súvislosti s kolaudačným procesom závažnú chybu.