RAKOVÁ. Jeden z najdrahších, ale zároveň asi aj najkrajších koníčkov pre človeka, je záhradkárčenie. Teraz v októbri prišiel opäť čas zhodnotiť, ako sa záhradkárom darilo.
Základná organizácia Slovenského záhradkárskeho zväzu (ZO ZZ) v Rakovej usporiadala počas uplynulého víkendu v priestoroch domu kultúry ďalší ročník úspešnej výstavy ovocia a zeleniny. Napriek slabej úrode prekvapil vysoký počet exponátov, obzvlášť zelenina sa vydarila.
Záhradkári takúto výstavu prirovnávajú k malej dožinkovej oslave, tentokrát ozvláštnenej okrúhlym jubileom. Výstava má totiž úctyhodných šesť krížikov.
“Takéto podujatia sú aj spoločenskými akciami pre celú dedinu,“ povedal starosta Rakovej Anton Heglas.
Vyjadrili obdiv a úctu záhradkárom za pekné výsledky ich práce, ktoré dosiahli v tomto veľmi nepriaznivom roku.
„Počas výstavy sa tu okrem našich obyvateľov prestriedali aj hostia z okolitých obcí aj partnerských obcí. Naši záhradkári sú ľudia s dobrým srdcom, vždy ochotní pomôcť. Skrášľujú priestory obce, strihajú živé ploty, starajú sa o trávnaté plochy. Ovocné stromčeky máme okolo materskej školy, v areáli základnej školy, farská záhrada je posiata stromami, dokonca pán farár tu majú stôl svojimi výpestkami,“ doplnil starosta.
V rokoch dobrých aj zlých
K jubileu pripojil aj blahoželanie, aby záhradkárov neboleli chrbty, keď budú okopávať zeleninu, aby sa nezranili, keď budú oberať zo stromov úrodu a aby sa im každým rokom darilo čoraz viac.

Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov (ZO SZZ) v Rakovej aktívne pracuje už od roku 1961. Ako uviedol predseda Zväzu záhradkárov v Rakovej František Chabreček, záhradkári sú oveľa družnejší a priateľskejší, zďaleka sa zdravia a pýtajú sa na veci z oblasti záhradkárstva.
„Myslím si, že táto organizácia ľudí stmeľuje, lebo si majú vždy čo povedať. V dňoch dobrých aj zlých. Záhradkári zistili, že čas venovaný tejto záľube nie je žiadny biznis, že sú odkázaní na optimálne počasie. Odmenou za prácu v záhradke sú však zdravé produkty v pivnici,“ porozprával záhradkár.
Zaspomínal aj na začiatky, keď sa ako 23-ročný mladík stal členom organizácie v Rakovej.
„Keď som chcel vystavovať po prvýkrát, starí harcovníci, ktorí zakladali našu organizáciu videli, že sa rozumiem odrodám, tak ma presvedčili, aby som sa stal členom výboru. Tam som dodnes,“ uviedol František Chabreček, ktorý už ako trinásťročný začínal s pestovaním nových odrôd ovocia. Tie sa vtedy prevažne dovážali z českých krajov.

„S výstavami sme začínali na starom obecnom úrade. Desať vystavovateľov predstavilo svojich sto exponátov. Priestor potom nepostačoval, tak sme sa presunuli do hasičskej zbrojnice. Tam už nás vystavovalo tridsať. Stále sa však pripájali nový členovia a teraz sme tu, v dome kultúry a keď sa pozriete, ide už o výstavu na celoštátnej úrovni. Navštevujú nás aj odborníci z Čiech a vždy sú milo prekvapení, koľko nových odrôd sme získali a propagujeme ich,“ vysvetlil Chabreček.
Tri stovky exponátov
Tajomník ZO SZZ Raková Jaroslav Marejka priblížil, že na tomto jubilejnom ročníku vystavovalo 47 vystavovateľov, ktorí predstavili 312 exponátov vypestovaných usilovnými kysuckými záhradkármi.
„Rozdelené boli do piatich kategórii, jablká, hrušky, ostatné ovocie, zelenina, liečivé rastliny a bylinky. Najviac exponátov bolo jabĺk. Tých mohli na výstave ľudia vidieť až 245. Kolekciu zeleniny vystavovalo sedemnásť vystavovateľov,“ uviedol Marejka.

Okrem tradičných jabĺk, sliviek a hrušiek sme na výstave objavili strapce bieleho aj tmavého hrozna. Zo zeleniny boli vystavené najmä mrkva, zeler, rajčiny či papriky. Nechýbali ani rôzne druhy tekvíc, papričiek, zaváranín, lekvárov, strukovín. Najkrajšie exponáty, ktoré vyhodnotila odborná porota, no aj samotní návštevníci výstavy, boli odmenené vecnými cenami.
Prvú cenu za jablká získal Jaroslav Jurčo za odrodu Dark Rubín, za hrušky získal prvenstvo Jozef Goralka za odrodu Xenia, prvú cenu za ostané ovocie obdržal tiež jozef Goralka z a slivky odrody Tophít. Víťazstvo za kolekciu zeleniny si odniesla Oľga Kováčiková, prvú cenu za liečivé byliny získala Anna Floreková. Mimoriadne ocenenie získal za Bonsaje Marián Chabreček.
Vystavovatelia dokázali svojimi vystavovanými exponátmi, že i na našej tvrdej kysuckej zemi sa dajú vypestovať exkluzívne kúsky ovocia a zeleniny.
Je vidieť, že kto sa o záhradku stará s láskou, príroda ho odmení bohatou úrodou. Za najkrajšie vystavované kúsky boli vystavovatelia odmenení peknými cenami.
Učiteľmi ďalších organizácií
ZO SZZ v Rakovej patrí k tým organizáciám v rámci okresu, ktoré určujú trend a smerovanie v oblasti záhradkárstva.
Je obrovským prínosom, že práve záhradkári v Rakovej sú učiteľmi pre ostatné základné organizácie. Vidieť to aj na družobnej spolupráci, že pôsobia nielen sami pre seba, ale pôsobia aj do okolia.
Ďalším prínosom je, že dokážu v rámci spolupráce medzi záhradkármi z Čiech, Moravy aj Poľska zobrať poznatky, ktoré sú využiteľné pre náš región a implementovať ich do širokého okolia.

Nové výpestky, ktoré na Slovensku ešte nepoznáme, Morava ich už má známe, dokážu od nich získať a použiť v našom regióne. Tým prakticky aj Kysuce dobre prosperujú v rámci celého Slovenska.
To sa odráža aj na celoslovenských výstavách, kedy ovocie zo severnejšieho regiónu Kysúc je zrovnateľné s ovocím, ktoré sa pestuje v Podunajskej nížine, kde sú podstatne lepšie podmienky.
V neposlednom rade je dôležité, že pozornosť venujú mladej generácii, ktorej odovzdávajú doposiaľ nadobudnuté vedomosti a skúsenosti.