ČADCA. Navrhli inovatívny modulárny systém, aj lesné apartmány pre hotel Bjornson v Jasnej, ich práca je známa najmä v zahraničí. V roku 2019 získali bratia Martin a Viktor Mikovčákovci cenu za architektúru CEZAAR v kategórii fenomény architektúry.
V tomto roku sa mladíci z Kysúc opäť ocitli v trojici najlepších architektov Slovenska v kategórii občianske a priemyselné budovy za projekt Warm Nest (hrejivé hniezdo) – onkologický denný stacionár v Belgickom Knokke-Heist, na ktorého návrhu spolupracovali so psychológom.
Do ocenenia sa zapojilo 95 diel, ktoré boli zrealizované podľa návrhu slovenských architektov. Medzinárodná porota vybrala 21 nominácií v šiestich kategóriách.
V článku sa dozviete:
- čo je motiváciou mladých architektov
- prečo pri návrhu denného stacionára spolupracovali so psychológom
- kde všade možno vidieť diela bratov z Kysúc
Odovzdávanie prestížnych ocenení Slovenskej komory architektov opäť prezentovalo tvorbu autorizovaných architektov navonok, voči verejnosti, ale aj voči potenciálnym investorom. Práve v kategórii občianske a priemyselné budovy, v ktorej boli nominovaní aj mladí Kysučania, bola porota nerozhodná.
Predseda poroty architekt Juraj Benetin sa na udeľovaní ocenení vyjadril, že hlasovanie niekoľkokrát opakovali.
„Táto kategória nám dala zabrať. Každý dom nás dojal a zážitok z neho bol veľmi silný. Snažili sme s k rozhodnutiu dospieť rozhovorom, to nám nevyšlo. Potom sme hlasovali, no aj tam bola remíza. Rozhodli sme až na tretíkrát,“ uviedol Benetin. Zvíťazil tak mestský úrad v Leopoldove.
Motiváciou je spokojnosť klienta
Prvá trojka je pre Kysučanov veľkým úspechom. Ďalšiu mediálnu pozornosť spôsobila ich nominácia na ocenenie The Hugo Ceusters Award, ktoré organizujú belgické realitné kancelárie.

„Určite nerobíme túto prácu pre ocenenia. Aj keď je to pre nás také zadosťučinenie, také potľapkanie po pleci, že vie niekto oceniť našu robotu,“ povedal mladší z dvoch bratov Viktor a doplnil, že najväčšou motiváciou je zanechávať za sebou spokojných klientov.