ČADCA. Na 42 prechodoch po celom Slovensku sa v piatok 13. októbra pri príležitosti Svetového dňa bielej palice už po štrnásty raz uskutočnila dopravno-preventívna akcia, ktorú zorganizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v súčinnosti s Policajným zborom Slovenskej republiky.
"V Čadci táto akcia prebiehala na priechode pre chodcov na frekventovanej ceste 1/11. Počas dvoch hodín sa po deviatej Úlohy chodca – figuranta prechádzajúceho cez cestu s bielou palicou zhostil Marián Kováč, dobrovoľník z čadčianskej základnej organizácie a na jeho bezpečnosť dohliadajúca príslušníčka policajného zboru," informoval tajomník Z0 ÚNSS v Čadci Peter Halada.
Podľa jeho slov dobrovoľnícky tím ešte dopĺňali Štefánia Sobolová s Mirkou Kubalíkovou, ktoré striedavo upozorňovali vodičov – hriešnikov na ich prehrešok a odovzdávali im informačné letáky. Drobným darčekom zas odmeňovali pozorných šoférov, ktorí na znamenie bielou palicou zastavili. To všetko pod dohľadom príslušníkov polície.

Ako jazdili vodiči v Čadci?
„Pozitívne je, že opäť lepšie ako za ostatný rok,“ zhodnotila štatistiku dohliadajúca Alena Drahňáková.
„Aj tak sa našlo osemnásť vodičov, ktorí na úmysel nevidiaceho chodca prejsť cez prechod po signalizácii bielou palicou vôbec nereagovali. Na druhej strane ochotne zastavilo 151 vodičov,“ zhrnula členka čadčianskej organizácie.

„Potešiteľné je, že trend je aj naďalej zlepšujúci sa, keďže oproti minulému roku bol počet zodpovedných vodičov vyšší o 3 percentá. Možno k tomuto dobrému výsledku napomohlo aj to, že dopravno-preventívna akcia Biela palica mala výraznú mediálnu podporu a tiež aj to, že v Čadci sa daná akcia stáva už pomaly tradíciou. Veríme preto, že táto osvetová aktivita prispela k zvýšeniu povedomia vodičov, ale aj širokej verejnosti o tom, že sa medzi nimi každodenne pohybujú nevidiaci ľudia, ktorým tolerantnou jazdou uľahčia pohyb,“ doplnil figurant Marián Kováč.
Signál vodičom bielou palicou
Signalizácia bielou palicou na priechode je spôsob, akým ukazuje autám svoj záujem vstúpiť na vozovku. Je dôležité, aby vodiči boli informovaní o tomto spôsobe, pretože ľudia s ťažkým zrakovým postihnutím nemajú ako zaregistrovať zastavenie auta. Prípadné trúbenie alebo blikanie ich môže iba zmiasť a bezohľadná jazda môže skončiť fatálne.
Nevidiaci, ktorý stojí pred priechodom pre chodcov a je si istý, že môže bezpečne prejsť na druhú stranu, dá podľa policajtov signál na prechádzanie. Bielu palicu zdvihne vodorovne pred seba do výšky pása. Polícia poukazuje, že ak vodič zastaví ďaleko od priechodu, alebo ak jazdí na elektrickom aute, nevidiaci ho nemusí zaregistrovať.

"Vodič je povinný dbať na zvýšenú bezpečnosť voči cyklistom a chodcom, najmä deťom, osobám so zdravotným postihnutím, osobitne voči osobám, ktoré používajú bielu palicu," poukázali policajti.
Žilinský kraj s najlepšími výsledkami
Celkovo polícia na Slovensku zaevidovala 5823 vozidiel, z toho 4804 vodičov figurantovi na priechode zastavilo a 1019 nie, čo je 17,5 percenta nedisciplinovaných vodičov.