ČADCA. Podujatie, ktoré už má svoje stále miesto v kalendári nielen v povedomí Kysučanov, ale vďaka celoslovenskej literárnej súťaži duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza, je i v obľube neprofesionálnych literárnych tvorcov po celom Slovensku – Jurinova jeseň. Jeho 19. ročník sa konal od stredy 11. októbra do piatka 13. októbra.
Vernisážou výstavy a besedou Farebná duša umelca sme v stredu pomyselne nazreli do tvorby – fotografickej i výtvarnej – Ľubomíra Hajdučíka. V stredu a vo štvrtok sa v rámci besedy Pavol Hrtus Jurina – verný rodu i krajine v Kysuckej knižnici v Čadci, v historickej knižnici v Turzovke i v ZŠ Klokočov stretli žiaci a študenti so spisovateľom a publicistom Pavlom Holeštiakom. Porozprával im životný príbeh tohto kysuckého rodáka a priblížil aj jeho tvorbu.
Štvrtkové dopoludnie v Kysuckej knižnici sprevádzali besedy s členmi odbornej poroty aktuálneho ročníka. Katarína Džunková – poetka, prekladateľka, lingvistka – priblížila študentom v téme Poézia a veda svoju tvorbu a zároveň ich motivovala k písaniu, pretože aj ona bola niekedy medzi súťažiacimi Jurinovej jesene.

Slovenská duchovná literatúra pre deti a mládež – to bola téma, ktorou študentov previedol Ján Gallik – literárny vedec a vysokoškolský pedagóg. Priblížil im diela známych i menej známych autorov, ktorí v svojej tvorbe reflektovali aj na duchovno.
Popoludní už knižnica vítala nielen finalistov 19. ročníka, ktorí sa v rámci rozborového hodnotiaceho seminára stretli s prítomnými členmi odbornej poroty, ale podvečer i vzácnych hostí z radov kysuckých literárnych tvorcov a priaznivcov tohto podujatia.
Prvenstvo do Zvolena a Trenčína
Galavečer poctili svojou účasťou starosta obce Klokočov Radoslav Zajac, kaplán farnosti Čadca Štefan Lašo, za mesto Turzovka Darina Bajaková. Z troch porotcov sme privítali dvoch – predsedu Jána Gállika a členku Katarínu Džunkovú. Tretí člen odbornej poroty Teodor Križka sa zo zdravotných dôvodov ospravedlnil.
Víťazné ukážky z literárnej tvorby finalistov počas večera umelecky priblížili herci Slovenského komorného divadla Martin – Zuzana Rohoňová a Jaroslav Kysel.
Slávnostnú atmosféru svojimi hudobnými vstupmi umocnilo sláčikové kvarteto v zložení Rastislav Kaličák, Paulína Belková, Ján Belko a Katarína Kašková.
Porota aktuálneho ročníka mala opäť neľahkú úlohu. Do súťaže sa prihlásilo 44 autorov v kategóriách poézia a próza, ktorí zaslali spolu 147 súťažných prác.
Niektorí autori zaslali svoje príspevky do oboch kategórií. V poézii bolo hodnotených 30 autorov, ktorí zaslali 120 súťažných prác a v próze 18 autorov a 28 prozaických textov.

Prvenstvo v kategórii poézia získal Ondrej Šály z Tŕnia (okres Zvolen) za svoje básne: Stopy; Popamäti; Čakanie; Snaha. Druhá bola Lenka Kóňová a pomyselný bronz patrí Anne Lažovej.
V kategórii poézia sa udeľuje aj mimoriadna cena, cena Jána Harantu účastníkovi súťaže z radov duchovných, kňazov a rehoľníkov. V tomto ročníku súťaže ju získala Sestra Mária Bonaventúra (Terézia Šmidová). Porotu zaujali jej básne: Čudná doba (ne)ľudská, Nad hrobom matky, Naposledy..., Pre pocit všemoci, Cestu do neba, Prví sme na rane, Trvalý výkrik.
Čestné uznania získali za poéziu: Janka Bojňanská, Edita Ďurčová, Michal Šimon Hradský, Mária Krajčová, Júlia Rakovská, Michal Dušička, Darina Milčová a Petra Pekarovič Oravcová.
Prvé miesto v kategórii próza získal autor, ktorého meno už dlhšie rezonuje v povedomí organizátorov i porotcov, Jozef Páleník zo Svinnej (okres Trenčín) za prózy Rozlúčka a Upratovanie.
Druhé miesto si vypísala Jana Belková, tretie Jozef Kottra s dodatkom za pravidelné zasielanie reportáže zo slovenských pútí, reflektovanie duchovného života vo svojom okolí aj vlastnej minulosti.
Čestné uznania za prozaické texty na 19. ročníku získali: Matúš Červienka, Edita Ďurčová, Judita Ďurčová, Petra Maruškaničová, Juraj Tuhársky, Daniela Turiaková, Lenka Kóňová, Katarína Holcová a Mária Ivančíková.
Pieta aj v rodnom Klokočove
Piatkový program začal besedou s Jánom Gallikom v Historickej knižnici v Turzovke. Pietnou spomienkou sme si následne uctili kňaza a spisovateľa Jána Harantu pri jeho hrobe v areáli kostola Nanebovzatia Panny Márie v Turzovke, kde sa prítomným prihovorila zástupkyňa primátora mesta Viera Belková.

Atmosféru krásnymi piesňami umocnil miestny kostolný spevácky zbor pod vedením Heleny Fulierovej, báseň Jána Harantu recitovala Mária Gajdošová.
Program pokračoval v obci Klokočov – rodisku Pavla Hrtusa Jurinu pri jeho pamätnej tabuli. Hrou na heligónky ho sprevádzali žiaci ZŠ Klokočov a CVČ Klokočov a úryvok z knihy Pavla Hrtusa Jurinu čítala Miroslava Horňáková.
Starosta obce Radoslav Zajac pozdravil prítomných a pozornosť upriamil na život a dielo Hrtusa Jurinu.
„Zostáva nám len veriť, že odkaz tohto spisovateľa sa dostane do čitateľskej pozornosti ešte mnohých generácií,“ dodal.
Verme spoločne, že to bude možné aj vďaka kysuckému festivalu duchovnej tvorby a celoslovenskej literárnej súťaži duchovnej tvorby v kategóriách poézia a próza Jurinova jeseň.
Veď budúci rok bude na Kysuciach a na Slovensku už dvadsiaty krát.
Ďakujeme všetkým, ktorí ho pomohli zabezpečiť, a stali sa súčasťou toho devätnásteho.
Hlavnými organizátormi podujatia boli Kysucká knižnica v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, a od tohto roku vďaka štatútu súťaže i mesto Turzovka a obec Klokočov.
Partnermi podujatia boli mesto Čadca a Dom kultúry v Čadci. Z verejných zdrojov podujatie podporil a jeho hlavným partnerom bol Fond na podporu umenia. Podujatie finančne podporil Žilinský samosprávny kraj.
Autor: Kysucká knižnica