ČADCA. V lete minulého roka sa dvaja nadšenci umenia Stanislav Mikovčák a Gustáv Švábik rozhodli pustiť do dobrodružstva a na vlastnú päsť sprístupnili priestor, ktorý môžu využiť umelci rôzneho zamerania na svoju prezentáciu.
„Chceme dať priestor mladým, nádejným a talentovaným umelcom, ktorí nie sú verejnosti až tak známi a málokedy sa im podarí dosať do veľkých výstavných siení. Zároveň predstaviť Kysučanom umelcov aj zo zahraničia, ktorí sú známi vo svojej krajine, možno aj v celej Európe, no v našom regióne ešte nevystavovali,“ uviedol jeden za autorov myšlienky galérie Stanislav Mikovčák.
A to sa podarilo. V súkromnej galérii na Štúrovej ulici v Čadci vernisážou sprístupnili výstavu rakúskeho grafika, maliara a sochára Roberta Petschinku.
Stanislav Mikovčák sa s týmto umelcom stretol na sympóziách v Rakúsku, kde, ako on sám hovorí, si padli do oka.

„Robert Petschinka je v Rakúsku rešpektovaný grafik a jedinečný umelec. Jeho kresby sú nezameniteľné, mapuje nimi každodenný život, pocity, vzťahy, stretnutia. Mnohí jeho tvorbu obdivujú a preto, keď bola možnosť, ani chvíľku sme neváhali a predstavujeme jeho tvorbu nielen našim priateľom a známym, ale všetkým Kysučanom, ktorí majú o umenie záujem,“ doplnil Mikovčák.
Robert Petschinka žije a pracuje v Obermallebarn v Dolnom Rakúsku. Hlavnou témou jeho obrázkov sú ľudia. Ako autor prezradil, toto je jeho prvá výstava na Kysuciach. Stano Mikovčák mu dal rozmer miestnosti a podľa toho vybral ukážku zo svojich diel, ktorých sú už stovky.
„Jedna ceruzka a sen ťa môžu vziať kamkoľvek. Ako pozorný pozorovateľ vnímam kresby, ktoré vytváram takmer každý deň, ako akýsi denník s názvom Čo mi deň prináša,“ prezradil svoje motto umelec.

„Moje prvé umelecké impulzy, ktoré ma možno formovali, pochádzali z expresivity ranogotickej maľby a jednoduchej, jednoduchej figurácie afrického sochárstva. Neskôr nemeckí expresionisti,“ opísal svoje začiatky Petschinka.
Zároveň hovorí, že kreativita je jeho život. Snaží sa ukázať a sprostredkovať kreatívne myslenie a konanie rôznymi spôsobmi. Kurzy, výstavy, semináre, workshopy, návštevy ateliérov a výtvarná výchova dopĺňajú jeho umelecký život. Tiež ilustruje knihy a časopisy.
Výrazné stvárnenie postáv a mohutná obraznosť sú pre neho príznačné. Za posledných takmer 20 rokov si vytvoril svoj vlastný, veľmi osobný umelecký jazyk. Jeho zamrznuté obrázkové príbehy v „čiernobielej“ známej ako „Short Cuts“ sú jeho poznávacou značkou už roky.
„Je to akoby ste zastavili film, vybrali si jedno políčko a to prekreslili na papier. To učím aj deti v škole. Používať fantáziu, byť kreatívnym. Deťom treba pri umení nechať voľnú ruku a vzdať sa starých zabehnutých postupov. Vtedy vedia vyjadriť svoje pocity,“ povedal Petschinka.

Robert Petschinka je ilustrátor, ktorý očarí každého, kto si vie vychutnať dialóg medzi atramentovým perom, štetcom a citlivým nosným médiom. Jeho námetom sú ľudia, obsah obrazov je založený na intenzívnom a pozornom pozorovaní siete ľudských vzťahov.
Na výstave môžu návštevníci vidieť aj drobné plastiky. Tu obľubuje Petschinka najmä prácu s páleným drevom a oranžovo sfarbeným hrdzavým železom.