KYSUCE. Plasty, gumy, lakovaný nábytok, drevotrieska. To je len začiatok zoznamu nevhodného paliva, ktoré končí v kotloch stoviek Slovákov.
Hoci zdravotníci varujú pred negatívnymi účinkami na ľudské zdravie a hasiči pred rizikom požiarov, ľudia sú nepoučiteľní.
Aj v novej vykurovacej sezóne, ktorá sa definitívne začala tento rok až začiatkom októbra, hádžu do kotlov prakticky kadečo.

Aj na Kysuciach už prakticky v každej dedine vidieť a cítiť smradľavý dym, ktorý sa šíri v ovzduší a rozhodne nie je vytvorený z kúrenia kvalitným drevom či briketami.
Komín vyhorí len raz
„Ľudia veľmi nedbajú na to, čím kúria, nedbajú na čistotu dymovodov a komínov. No existujú aj výnimky. Keď sa rozhodnú, že komín treba vyčistiť, nevolajú odborníka, ale pustia sa do toho sami. Je to riziko, ktoré si mnohí naplno uvedomia až vtedy, keď niekomu zhorí dom, alebo podobný prípad uvidia v reportáži na televíznej obrazovke,“ hovorí kominár Anton Kubáň z Čierneho, ktorý je majstrom svojho remesla.

Zákazky sa vtedy kominárom hromadia, doslova nestíhajú. Tí, ktorí majú domy poistené, si predsa radšej kominára zavolajú.
„Všetci si kupujú drahé televízory, počítače, autá, ale do takej dôležitej veci, ako je strecha, komín, teda do bezpečnosti, neinvestujú nič. Komín vyhorí len raz. Keď vyhorí dobre, zhorí aj dom,“ varuje skúsený kominár.
Státisícové škody, jeden mŕtvy
Jeho slová potvrdzujú aj štatistiky profesionálnych hasičov z Čadce. Len v roku 2023 vzniklo do konca septembra v súvislosti s vykurovaním v okresoch Kysucké Nové Mesto a Čadca 33 požiarov s priamou škodou 403 850 eur, pričom sa zranilo sedem osôb, jedna dokonca zhorela.