KRÁSNO NAD KYSUCOU. Vyrezávanie tekvíc, alebo aj svetlonosov, je neoddeliteľnou súčasťou jesene, konkrétne konca októbra. Krásňanská radnica vyhlásila súťaž o najkrajšiu tekvicu, ktorá sa stala tradíciou.
Každoročne sa na tejto akcii stretávajú rodičia spolu so svojimi deťmi a vystavia svoju vyzdobenú tekvicu. Vyrezávanie všelijakých ornamentov a tvarov, či dokonca podobizní tvárí je už ozajstným majstrovským dielom. Je to výborný relax, a to nehovoríme o radosti, ktorú človek pocíti po vložení sviečky do útrob upravenej tekvice.
„Boli sme prekvapení hojnou účasťou, do súťaže sa zapojilo osemnásť súťažiacich so svojimi nápaditými výtvormi. Ich tvorcovia si dali záležať a bolo skutočne čo obdivovať. Okrem rodičov s deťmi sa do súťaže zapojili aj seniori zo zariadenia opatrovateľskej starostlivosti aj naši škôlkári“, povedal primátor Krásna Jozef Grapa.

Aj tohto roku dominovali súťaži rozprávkové postavičky. Medzi vystavenými tekvicami mohli diváci nájsť Spidermana, kocúra či vtáčika. Návštevníci mohli vidieť veľké vyrezávané tekvice, ale aj tekvičky vo veľkosti tenisovej loptičky, ktoré boli vizuálne upravené na malé mačiatka.
Porota mala pri vyhodnotení tekvíc na stretnutí v dome kultúry ťažkú úlohu, lebo všetky boli niečím výnimočné. Pri hodnotení sa bral do úvahy vzhľad, nápad a pracnosť pri výrobe. Najlepší si prevzali sladké odmeny, no ani ostatné deti neobišli naprázdno.
„Najdôležitejší je čas, ktorý rodičia pri výrobe týchto svietiacich jesenných ozdôb strávili so svojimi deťmi bez výdobytkov súčasnej modernej doby. Opäť sa vrátia do svojich školských čias, zaspomínajú si a popri tom sa aj spolu zabavia,“ doplnil primátor a dodal, že táto aktivita pre celú rodinu rozvíja fantáziu detí aj ich zručnosti. Organizátori sa už teraz tešia na ďalší ročník.
Na Slovensku svetlonos
Halloween je považovaný za prvok importovaný zo zahraničia, konkrétne z USA. Býva spájaný aj so starším, pôvodne keltským sviatkom na prelome starého a nového roka, ale vyrezávanie tekvicových svietnikov bolo v jesennom období na Slovensku známe už v minulosti. Takéto tekvice sa nazývali svetlonos a slúžili na strašenie, neskôr ako dekorácie.

Aj v starých slovanských a slovenských povestiach nájdete zmienku o svietiacich dyniach. Naši predkovia si vraj takto pomocou vydlabaných tekvíc – svetlonosov – svietili na cestu, keď sa vracali domov z návštevy cintorína.