KRÁSNO NAD KYSUCOU. Darovanie orgánov je aj na Slovensku, tak ako všade inde na svete, anonymné. Na cintoríne v Krásne nad Kysucou vybudovali pietne miesto na tých, ktorí svojím rozhodnutím darovať orgány, zachránili niekoľko iných životov. Tu môžu príjemcovia poďakovať modlitbou či zapálením sviečky za nenahraditeľný dar a možnosť žiť plnohodnotný život.
"Sú ľudia, ktorí síce zomreli, ale časť z nich žije v inom tele. Zachrániť život inému človeku, ktorý bol odkázaný na transplantáciu, dať mu nádej na lepšiu budúcnosť, je najšľachetnejším ľudským činom. Preto si darcovia orgánov zaslúžia našu úctu a vďaku. Miesta, kde by príjemcovia poďakovali za tento dar, na cintorínoch chýbajú. Väčšinou zapálili sviečku pri hlavnom kríži. Preto sme sa rozhodli takéto pietne miesto vybudovať," uviedol primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa.

Doplnil, že ľudia, ktorí vďaka takýmto darcom dostali šancu na nový život, si tak môžu na cintoríne dôstojne uctiť ich pamiatku a vyjadriť im spomienkou vďaku za najvyšší dar, vďaku za život.
Tisíce ľudí s darovaným orgánom
"Na Slovensku žije s darovaným orgánom viac ako 4000 ľudí. Oni sú dôkazom toho, že transplantácie skutočne zachraňujú ľudské životy. Títo pacienti žijú plnohodnotný život," priblížila hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre orgánové transplantácie Zuzana Žilinská.
V ideálnom prípade možno z mŕtveho ľudského tela odobrať až sedem kusov orgánov, jeden človek môže teda darovaním orgánov zachrániť až sedem ľudských životov.
„Máme dvakrát pľúca, dvakrát obličky, jedno srdce, pečeň a niekedy aj pankreas. A potom sú tu aj kosti, koža,“ vymenovala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre pneumológiu a ftizeológiu a prednostka Kliniky pneumológie a ftizeológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava Marta Hájková.

V súvislosti s transplantáciou by sa podľa Hájkovej mohla zvýšiť odberová aktivita.
„Darcovia orgánov sú aj pacienti, ktorí zakrvácajú do mozgu a ležia na ARO. Lekári na tomto oddelení často už vedia, že ten pacient neprežije, že nastane mozgová smrť a dávajú tzv. echá koordinátorovi o potenciálnom darcovi,“ vysvetlila s tým, že potom sa sleduje pacientov stav.