KORŇA. Vo Francúzsku v železničnom vagóne pri Compiégne neďaleko Paríža bola pred 105 rokmi 11. novembra 1918 podpísaná dohoda o prímerí medzi Nemeckom a predstaviteľmi Dohody, čím sa skončila štyri roky trvajúca prvá svetová vojna.
Na tento deň pripadá sviatok, ktorý sa v Európe oslavuje ako Deň prímeria, v Kanade ako Deň pamiatky a v USA od roku 1954 ako Deň veteránov. Jeho symbolom je vlčí mak.
Práve v tento deň, v sobotu 11. novembra o jedenástej hodine odhalili v Korni pamätník padlým vojakom prvej aj druhej svetovej vojny pochádzajúcim z tejto hornokysuckej obce. Doposiaľ tu takéto pietne miesto, pri ktorom môžu príbuzní zapáliť sviečku a zaspomínať na svojich padlých predkov, chýbalo. Korňa bola do roku 1954 súčasťou Turzovky. Myšlienka pripomínať si obyvateľov obce, ktorí bojovali za Rakúsko-Uhorsko, sa zrodila zhruba pred rokom.
Symbol odchodov a návratov
„Pamätník sme umiestnili na vstupe do Korne. Toto miesto má symbolizovať odchody a návraty do svojho rodiska. Keď mladí muži odchádzali z Korne do vojny a lúčili sa s vlastnou dedinkou, oni aj ich najbližší si priali, aby sa vrátili po tejto ceste do svojho domova. Socha Matky s dieťaťom má pripomínať, že aj naši padlí mali svoje matky, ktoré im dali život a ktoré ich museli dať svetu,“ uviedla starostka Korne Marianna Bebčáková.

Autorkou sochy Panny Márie s dieťaťom je reštaurátorka Barbara Mikuláš Burianová. Stavbu projektoval Ján Červeník a zrealizovala ju spoločnosť Samax z Korne. Dielo sa podarilo postaviť s finančnou podporou ministerstva obrany. Pre tamojších obyvateľov bolo posvätenie pamätníka veľkou udalosťou.
Medzi 72 menami, ktoré sú vytesané na pamätníku, majú mnohí svojich predkov.
Svojho deda Matúša Hrtúsa, ktorý padol v prvej svetovej vojne, si prišla uctiť aj Mária Faturová.
„Deda sme nepoznali. Jedinou spomienkou na neho bola fotografia umiestnená na stene nad pecou. Bolo nás desať detí a nemali sme ani deda, ani babku,“ zaspomínala si vnučka.
Desiatky padlých vojakov
V prvej svetovej vojne padlo 64 mužov z obce, z druhej svetovej vojny sa ich nevrátilo sedem. Ich menoslov získal z vojenských archívov a dostupných písomných záznamov publicista a bývalý redaktor týždenníka Kysuce Ladislav Paštrnák.
„Pátranie trvalo približne rok a pol. Keďže Korňa bola pred rokom 1954 súčasťou Turzovky, postupoval som podľa čísiel domov. Menoslov bol prvý krát uvedený v monografii v lete minulého roka. Pri príležitosti odhalenia pamätníka padlým vydala obec aj knižnú publikáciu, o začiatku, priebehu a konci 1. aj 2. svetovej vojny. V nej dokumentuje konkrétne mená a osudy padlých hrdinov,“ vyjadril sa Paštrnák.