ČADCA. Čoraz viac ľudí trpí nedostatkom prirodzeného pohybu. Neodzrkadľuje sa to však len na obezite, ale najmä na normalizovaní bolesti chrbtice. Dnes je to, že ľudia fungujú na bolesť utišujúcich tabletkách, bežnejšie než kedykoľvek predtým.
„Ľudia normalizujú lenivosť. Žiadny zázračný elixír ani liek neexistuje. Každý z nás vie, ako by sa mal stravovať a že sa musí hýbať. Nerozprávame sa o žiadnych diétach ani extrémoch. Ale naozaj si netreba život zjednodušovať a ospravedlňovať svoju lenivosť či hlúposť,“ prezrádza v rozhovore kondičný tréner Vladimír Urbánek.
S akými problémami sa na vás ľudia obracajú?
Naše zariadenie vyhľadáva široké spektrum ľudí. Či už je to ten základ ako problémy s chrbticou, poúrazové či pooperačné stavy, alebo chudnutie či naopak priberanie.

Navštevujú nás aj športovci, ktorí chcú podávať lepší výkon, alebo ľudia, ktorí túžia po lepšej fyzickej kondícii. V neposlednom rade sú to deti s autizmom, downovým syndrómom, detskou mozgovou obrnou alebo fyzickým postihnutím.
Ďalej k nám ľudia chodia na INBODY diagnostiku, čo je vlastne zistenie celkového stavu tela. Veľa klientov chodí aj na XBODY tréningy, pri ktorých sa do svalu vysiela elektrický impulz, čím sa zapojí veľká skupina svalov naraz.
Hovoríte, že problémy s chrbticou sú základ klientely. Je to teda najčastejší problém, s ktorým sa stretávate?
Určite je to najväčšie percento ľudí. Rozdeliť ich môžeme na tých s nálezom na chrbtici a tých bez nálezu.
V rozhovore sa dočítate:
- aké sú zásady zdravej chrbtice,
- prečo je dôležitá prevencia,
- prečo je dôležitá pohybová všestrannosť,
- prečo ľudia zanedbávajú prirodzený pohyb,
- aké je to zdravé chudnutie,
- ako relácie o extrémnom chudnutí vplývajú na ľudí,
- ako psychické zdravie vplýva na to fyzické,
- prečo je pri chudnutí nevyhnutná úprava stravy,
- či sú raňajky skutočne základom dňa,
- s akou výhovorkou sa tréner najčastejšie stretáva,
- či je počítanie kalórií pri chudnutí nevyhnutné,
- aký šport kondičný tréner odporúča každému,
- pri akom športe býva najviac úrazov.
Čo spôsobuje bolesť chrbtice u ľudí bez diagnózy?
Väčšinou za to môže práca. V 90 percentách prípadoch lekár odporučí zmenu práce, pokiaľ nenájde diagnózu. To však nie je ani jednoduché a v konečnom dôsledku to ani nie je riešením.
Ako im teda viete pomôcť vy, ak nie zmenou práce, ktorá tento problém spôsobuje?
Cvičením. V dnešnej dobe ľuďom chýba prirodzený pohyb. Nerozprávam však len o sedavom zamestnaní, ale aj o ľuďoch pracujúcich vo fabrikách alebo o kaderníčkach či kozmetičkách. Väčšina ľudí dnes vykonáva veľmi monotónnu prácu a zaťažuje neustále tie isté časti tela.
Ako sa to dá riešiť?
Riešením je kompenzácia týchto pohybov. Ak teda stále zaťažujem jednu stranu tela, je nevyhnuté zaťažiť aj druhú. Naozaj to cvičenie je základ.
Je nevyhnutné cvičiť každý deň?
Nie, každý deň sa cvičiť určite nemusí, skôr je dôležitá pravidelnosť. Ak má však človek bolesti, odporúčam aj doma cvičiť cviky, ktoré od bolesti uľavia. Určite platí, že čím viac sa človek hýbe, tým v lepšej kondícii bude.

Cviky na úľavu od bolesti však nie sú také jednoduché, ako dať si tabletku.
No a to je práve ten problém. Všetko sa snažíme zjednodušovať a riešiť tabletkami. Dokonca aj lekári. Tabletky však problém nevyriešia.
Z dlhodobého hľadiska môžu dokonca uškodiť. Chodia k vám klienti aj na odporúčanie lekárov?
Áno. Napríklad jedna neurologička si všimla, že u jej pacientov, ktorí navštevujú naše zariadenie, nastáva zlepšenie, takže k nám odporúča aj ďalších. Cvičenie dokáže veľmi efektívne pomôcť pri problémoch s chrbticou.