Slniečkar, sorošovec, feťák, príživník. To je len časť invektív, ktoré si Lukáš Hrošovský vypočul počas vedenia mládežníckej organizácie OZ SYTEV.
Urážky na jeho osobu začali po návšteve Michala Trubana v mládežníckej klubovni v Kysuckom Novom Meste, po protikorupčných pochodoch a protifašistických protestoch sa hejt a vyhrážky stupňovali.
Prácu s mladými však nevzdal. Jeho aktivity v prospech teenagerov si všimli v Trnave, kde v poslednom období vybudoval viacero mládežníckych klubovní. Teraz sa za prítomnosti prezidentky Zuzany Čaputovej stal laureátom prestížneho ocenenia Biela vrana.
V rozhovore sa dočítate
- kedy sa začal hejt na jeho osobu,
- čo sa dialo, keď sa angažoval na protifašistickom pochode,
- kedy sa definitívne rozhodol, že odíde z Kysúc a prijme ponuku Trnavy na budovanie mládežníckych klubovní,
- prečo má význam pracovať pre mládež.
Čo vás priviedlo k práci s mládežou?
Dobrovoľníctvo v detskej organizácii eRko, žiacka školská rada, ako aj učitelia na strednej škole, ktorí mi dali veľkú podporu.
Boli to desiatky vzdelávaní už počas strednej školy až po založenie občianskeho združenia SYTEV a myšlienka dávať mladým ľuďom príležitosť na vzdelávanie, cestovanie, dobrovoľníctvo.
Parazit, príživník, ale aj tvrdšie invektíva. Kedy ste začali evidovať urážky na vašu osobu?
Prvé prišli po návšteve Michala Trubana. V čase, keď prišiel do našej klubovne, bol jeden z najlepších podnikateľov v IT prostredí a protikorupčný bojovník v IT cez Slovensko.Digital.
Neskôr sa k tomu pridalo koledovanie Dobrej noviny (kresťanského projektu) v prezidentskom paláci, projekty podporené Európskou úniou, úprava židovského cintorína v našom meste, ako aj obdobie koronavírusu a tlač štítov pre zdravotníkov či pomoc pri testovaniach.

Ako ste im rozumeli? Veď ste viedli mládežníkov, organizovali rôzne spoločenské podujatia, podieľali sa na projektoch či dobročinných udalostiach.
Na začiatku som to bral skôr len štýlom úspech sa neodpúšťa, keďže za viaceré iniciatívy sme získali ocenenia. Chápal som to ako nenávisť voči mojej osobe, pretože som priniesol na Kysuce niečo nové.