SNEŽNICA. Alenu Knotek k lekárovi dohnali neutíchajúce očné problémy. Po zdĺhavej diagnostike prišla zdrvujúca správa, mladá mamička dvoch malých detí trpí sklerózou multiplex.
Choroba sa jej neustále pripomínala, a tak sa v strachu o svoju budúcnosť rozhodla podstúpiť transplantáciu kmeňových buniek.
„Bol to veľmi náročný a vyčerpávajúci zákrok, rovnako ako aj cesta k nemu,“ prezrádza v úprimnom rozhovore Alena.
Sklerózu multiplex vám lekári diagnostikovali v roku 2016, čo tomu predchádzalo?
Predchádzali tomu najmä očné vyšetrenia. Okrem toho, že som bola stále unavená a bolela ma hlava, mala som stále pocit nejakého predmetu v oku. Oční lekári však nič nezistili, občas som už mala pocit, že ma majú za hypochondra.

Bol to len váš pocit, alebo sa k vám tak lekári naozaj správali?
Nie, v podstate to bol len môj vnútorný pocit, keďže problémy neustupovali, ale vyšetrenia nič neukázali. Nakoniec ma z očného poslali na neurológiu. Pridružili sa závrate a vtedy prvýkrát padlo podozrenie na sklerózu multiplex, ktorá sa potvrdila.
Diagnóza prišla v roku 2016. Od vtedy som bola priemerne dvakrát ročne v nemocnici a stav sa mi zhoršoval. Mala som atak za atakom, choroba sa stále ozývala.

Aké prognózy vám dávali lekári?
Lekári ma upokojovali, že liečba sa stále vyvíja a ide dopredu. To bolo také moje prvé zrnko nádeje, nepodliehať zúfalstvu. Zisťovala som si množstvo informácií o liečbe kmeňovými bunkami, hľadala som možnosti a zisťovala skúsenosti iných pacientov. Verila som, že práve to je moja šanca na zlepšenie, alebo aspoň stabilizovanie stavu.
Aký je priebeh a riziká tohto zákroku?
V štatistikách sa nájdu aj úmrtia, ale je ich veľmi málo.
Najskôr vás čaká množstvo vyšetrení, aby zistili, či ste vhodný adept. Ak áno, odoberú vám kmeňové bunky, ktoré vyčistia. Podstúpite chemoterapiu a bunky vám vrátia. Takže vaša imunita by mala začať fungovať nanovo. Ten proces je však veľmi zložitý. Je tam obrovské riziko infekcie, ktorej sa treba vyhnúť.
V rozhovore sa dočítate:
- aký je priebeh a riziká transplantácie kmeňových buniek,
- prečo Alena absolvovala zákrok v Ostrave,
- aká bola jej komunikácia s nemocnicami na Slovensku,
- aké sú faktory, ktoré ovplyvňujú či je pacient na zákrok vhodný,
- čo musela Alena podstúpiť pred samotnou transplantáciou,
- ako prebiehal zákrok a čo ju čaká teraz, pol roka po zákroku,
- aký je jej aktuálny zdravotný stav.
Tento zákrok ste podstúpili v Ostrave, ale pôvodne ste mali ísť do Moskvy, prečo sa plán zmenil?
Bolo to dlhé zvažovanie, ale veľmi som sa bála samotnej cesty. Ani nie tak tam, ako späť. Situácia s Ruskom je stále taká, aká je a na cestu do Moskvy by som potrebovala dva letecké prestupy. To je obrovské riziko vystaveniu sa rôznych infekcií. Niečo také si po tak náročnom zákroku dovoliť nemôžete.