ČADCA. Mesiac november je známy aj ako mesiac boja proti rakovine prostaty.
Celosvetovo sa karcinóm prostaty stal druhým najčastejšie diagnostikovaným karcinómom u mužov a piatou najčastejšou príčinou úmrtia.
Na Slovensku je ročne diagnostikovaných viac ako 2 000 nových prípadov. Na otázky spojené s touto diagnózou odpovedal klinický onkológ ALOJZ ŠIRANEC.
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa rakovina zachytí, tým je ľahšie liečiteľná.
Vo všeobecnosti to platí, ale neznamená to vždy, že keď včasne diagnostikujeme, aj liečba bude úspešná. Všetko závisí od celkového zdravotného stavu pacienta, jeho imunitného systému, iných diagnóz aj veku.
Je pri rakovine prostaty dôležitá preventívna prehliadka?
Aby som to správne vysvetlil, existujú tri typy skríningov: masový skríning zahrňujúci celú populáciu, selektívny skríning rizikovej skupiny a individuálny skríning, kedy o vyšetrenie požiada pacient, alebo lekár.
Rakovina prostaty je najčastejšia urologická malignita. Európska urologická spoločnosť však dospela k záveru, že masový skríning pri tejto diagnóze zmysel nemá. Preto je nevyhnutné selektovať rizikové skupiny, ale otázka je, kedy začať a ako často. Aj na to máme odporúčania.
Pri masovom skríningu sme síce zachytili veľa včasných nádorov, ale podľa mnohých štúdií k zníženiu smrtnosti nedošlo.
V článku sa dočítate aj:
- aké sú rizikové skupiny,
- aké sú najčastejšie príznaky rakoviny prostaty,
- ako prebieha vyšetrenie,
- či existuje nejaká zaručená rada, ktorá pomáha pri rakovine,
- aké sú možnosti liečby,
- prečo má zmysel zmeniť životný štýl,
- či sa stáva, že pacient odmietne liečbu
- či by mali skutočne každý muž po 50. roku života navštíviť urológa.
Čím to je?
Rozlišujeme nízke, stredné a vysoké riziko. Pri nízkom riziku pacienta neliečime, ale aktívne sledujeme. Tu však do toho často vstúpi pacient a lekár na jeho žiadosť začne aktívne liečiť. To je zbytočné a pre pacienta neprospešné. Samotná liečba je náročná, má mnohé nežiaduce účinky, čiže v tomto prípade vie viac ublížiť ako pomôcť.