OŠKERDA. Čas venovaný mladým ľuďom podľa neho nikdy nie je premárnený. 33-ročný Milan Gazdík sa venuje mladým hasičom, ktorých vedie nielen k láske k športu, ale aj k zodpovednosti a disciplíne. V roku 2023 si jeho tím zo súťaží odniesol 47 pohárov.
Mladý tréner z Kysúc verí, že vďaka spoločným tréningom budú mať deti spomienky bez počítačov a mobilov. Skutočné spomienky, o ktorých raz budú rozprávať svojim deťom.
K dobrovoľným hasičom ste sa dostali v mladom veku, ako jedenásťročný. Pohybujete sa v tomto športe celý čas?
Nie, bola tam určitá prestávka kvôli škole a neskôr práci. Vrátil som sa k tomuto športu až v dospelosti a od roku 2016 som bol veliteľom a zároveň trénerom ženského tímu.

Mali sme na konte niekoľko úspechov, no neskôr už na tréningy bolo stále menej času. Logicky, ženy sa chceli venovať práci a začali si zakladať rodiny.
Od roku 2019 ste trénerom detí. Akým deťom sa venujete?
Už tým najmenším. Pri maličkých deťoch však ide skôr o krúžok, ako seriózny tréning. Rád však podporím kohokoľvek, koho tento šport zaujíma. Pri starších deťoch som ale celkom prísny tréner.

V čom prísny?
Chodia ku mne deti zhruba od osem do šestnásť rokov. To je práve to obdobie, kedy decká vystrkujú rožky a zo všetkého najviac ich zaujíma telefón. Ten na tréningoch absolútne netolerujem a je to niečo, čo majú vyslovene zakázané. Zakladám si na disciplíne.
V rozhovore sa dočítate:
- či sa disciplína v športe prejavuje aj v bežnom živote,
- ako často deti trénujú,
- aké vzťahy prevládajú na tréningoch,
- či tréner s deťmi rieši aj ich súkromie,
- čo ho motivuje v práci s mladými hasičmi,
- aké úspechy s tímom dosiahol,
- ako sa stal trénerom slovenskej reprezentácie v kategórii požiarny útok.
Koľko detí momentálne trénujete?
Aktuálne máme 14 aktívnych členov. Veľa detí, všeobecne ľudí aj v dospelom veku, nevydrží disciplínu, ktorá je však pri akomkoľvek športe a všeobecne v živote nevyhnutná. Od deciek vyžadujem, aby chodili načas a starali sa o veci, ktoré majú na starosti.
Prejavuje sa táto disciplína, ku ktorej deti vediete, aj v bežnom živote?
Rozhodne áno. Vidím to úplne na každom z nich. Dokonca dostávam spätnú väzbu od rodičov, že deti sa správajú lepšie. Zdravia, upratujú, sú zodpovednejšie.