ZÁKOPČIE. Dobrý poľovnícky pes vie nahradiť aj desať honcov. Aj v širokom priestore, v najťažších podmienkach vie zver rýchlo nájsť, hlasito poduriť, prípadne pristaviť, alebo zver bezpečne dohľadať. Aj takýto pes sa však potrebuje veľa učiť.
Ak chcú členovia poľovníckych združení loviť určitý druh zveri, musia mať k dispozícii psov poľovníckych plemien, absolventov skúšky, ktorá ich k takémuto výkonu oprávňuje.
Posledný novembrový víkend sa poľovnícky revír v Zákopčí stal miestom konania 11. ročníka memoriálu Alojza Riška, dvojdňových medzinárodných skúšok duričov na Slovensku. Toto vrcholné podujatie sa organizuje spravidla každý druhý rok pod záštitou Slovenského poľovníckeho zväzu, Slovenskej kynologickej jednoty a Medzinárodnej kynologickej federácie FCI so sídlom v Thuin v Belgicku na počesť cvičiteľa a významného chovateľa duričov Alojza Rišku.
Na počesť poľovníka z Kysúc
Spomienku na tohto významného kysuckého poľovníka a chovateľa oceneného najvyššími vyznamenaniami pripomenuli jeho synovia Dušan a Alojz, ktorí sa rovnako podieľali na organizácii.
„Ako zanietený chovateľ slovenského kopova a neskôr aj ako predseda kynologickej komisie RgO SPZ a člen kynologickej komisie SPZ, rozhodca pre výkon duričov organizoval takmer všetky kynologické podujatia v jeho materskom poľovníckom revíri. Bol majiteľom chovnej stanice slovenského kopova Spod Čerteža, z ktorej bolo odchovaných veľa kvalitných jedincov slovenského kopova,“ povedal v príhovore Dušan Riško a podotkol, že jeho otcovi bolo v roku 2011, dva roky po tom, ako jeho život ukončila krátka a zákerná choroba, za zásluhy o rozvoj poľovníctva na Kysuciach udelené najvyššie regionálne vyznamenanie in memoriam.

Čerstvo napadnutý sneh preveril vytrvalosť a kondíciu nielen psíkov, ale aj ich majiteľov. Jazvečíky, kopovy a iné duričské plemená sa považujú za tie menšie telom, ale nie chuťou do práce.
Z trinástich psov z celého Slovenska mali na tomto ročníku najväčšie zastúpenie slovenské kopovy. Tých bolo desať. Skúšky absolvovali aj tri alpské jazvečíkovité duriče. Usporiadanie skúšok je niekoľkodňovou záležitosťou. Náročná je najmä ich technická príprava.
Pes pravá ruka poľovníka
Po nevyhnutnej veterinárnej prehliadke prišiel na rad tradičný slávnostný nástup a otvorenie. Tentokrát poľovníci neboli oblečení len v typickej tmavozelenej či hnedej. Aby ich bolo dobre vidieť a nedošlo k úrazu, väčšinu ich oblečenia tvorila neónová oranžová.
Rozhodcovský zbor viedol Marek Skopál zo Skalitého. Pre redakciu týždenníka Kysuce uviedol, že skúška pozostáva najmä z disciplín hľadanie, durenie, dohľadávanie diviaka po prirodzenej alebo umelej stope, správanie sa psa po výstrele, vodenie psa na remeni. Ale skúša sa aj jeho čuch, odvaha, poslušnosť, orientácia a správanie sa pri zastrelenej zveri.

„Výkony v jednotlivých disciplínach komisia hodnotí známkami od 1 do 4 ( 4 je najlepšia). Na základe bodového výsledku je výkon psa hodnotený konečnou známkou, resp. cenou od I. do III., I. cena znamená najlepší výkon. Dosiahnutím ceny sa pes stáva poľovne upotrebiteľným. Členenie na prvú, druhú a tretiu cenu je dôležité kvôli zaradeniu konkrétneho psa do chovu. Ak pes úspešne absolvuje skúšky duričov, môže sa aktívne zúčastňovať poľovačiek na diviačiu zver, aj postrelenú diviačiu zver dohľadávať,“ vysvetlil Skopál.