Nie sme tu od toho, aby sme ľudí súdili, hovorí vedúca čadčianskej charity

Zima je pre ľudí bez domova najťažším obdobím.

V charite ľuďom podávajú pomocnú ruku. V charite ľuďom podávajú pomocnú ruku. (Zdroj: Lucia Laurenčíková)

ČADCA. Nie všetci ľudia bez domova sú závislí na alkohole či drogách. Nájdu sa aj takí, ktorí sa na ulici ocitnú doslova zo dňa na deň. Či už je to pre zlé rodinné vzťahy a dlžoby, alebo je dôvodom strata práce.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Sú však aj takí, ktorým život na ulici vyhovuje a pomoc nehľadajú a za vyžobrané peniaze len pokračujú v alkoholovom delíriu.

“Nie sme tu od toho, aby sme niekoho súdili. Šťastie je relatívny pojem a každý si šťastný život predstavuje inak. Niekomu tá sloboda a alkoholické opojenie vyhovuje. Ak však ktokoľvek potrebuje pomoc, sme pripravení podať pomocnú ruku,” hovorí Eva Ondrušková, vedúca charity v Čadci.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj Po proteste prišli Kysučania s petíciou. Boj proti spaľovni ani po rokoch nemá konca Čítajte 

Podmienkou je triezvosť

Dom charity sv. Gianny v Čadci prevádzkuje útulok pre ženy s nepretržitou prevádzkou. Mnohé ženy tak majú možnosť postaviť sa na vlastné nohy, ak o to majú záujem. Ak im to psychický a zdravotný stav dovolí, môžu si nájsť prácu a postupne sa osamostatniť. Takéto ženy služby charity využívajú len krátkodobo, bez pomoci by to však bolo nesmierne náročné, ak vôbec možné.

Okrem nocľahárne, kde môžu ľudia bez domova prespať v dôstojnejších podmienkach než v opustených budovách či priamo na ulici, je v Dome charity aj nízkoprahové denné centrum, kde sa môžu bezdomovci zdržiavať počas dňa. Dostanú teplé jedlo, môžu si oprať veci a osprchovať sa.

Výhodou sú aj poradenské služby, ktoré často využívajú ľudia s dlžobami.

“Podmienkou je triezvosť. Máme testery na alkohol a klientom dávame fúkať. Nevieme im pomôcť dostať sa zo závislostí, na to sú celkom iné organizácie. Ak však dokážu prísť triezvi, pomôžeme im a poradíme,” vysvetľuje Ondrušková.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudí bez domova trápi zdravotný stav

Mnoho klientov charity nemôže pracovať na základe lekárskeho posudku. Privyrábajú si teda rôzne. Či už je to predaj ručných výrobkov, alebo známeho časopisu Nota Bene a časopisu Cesta.

“Obrovský problém je zdravotný stav človeka. Mali sme tu ľudí s cukrovkou, rakovinou či inými vážnymi diagnózami. My však nemáme kapacitu ani zdravotný personál, preto sa ich snažíme umiestniť do lepších podmienok, ak to situácia dovolí. Aby mohli odpočívať, mať pokojné a tiché prostredie a priestor na zotavenie. V terminálnych štádiách ochorení sa snažíme vybaviť hospic,” hovorí Ondrušková.

Prečítajte si aj Takto žilo Čierne: Mikuláš potešil deti a hviezdil na parkete, dospelí sa stretli pri punči Čítajte 

Zamestnanci sa musia odosobniť

Príbehy ľudí bez domova sú neraz nesmierne silné a človeka ovplyvnia.

“Sme tu také spoločenstvo, ktoré sa navzájom ovplyvňuje. Nie sme tu však od toho, aby sme niekoho súdili. Našou prácou je podať pomocnú ruku,” tvrdí vedúca charity.

SkryťVypnúť reklamu

Odosobnenie je podľa nej nevyhnutné, ak chce človek túto prácu vykonávať dlhodobo. Psychohygiena je nesmierne dôležitá a človek si prácu nesmie nosiť domov ani v myšlienkach.

Prestať s alkoholom je náročné, no nevyhnutné

Väčšina príbehov bezdomovcov začína rovnako. Náročné životné situácie, v ktorých sa ľudia ocitnú, sa rozhodnú riešiť alkoholom. Toto rozhodnutie však spravidla nie je správne a často končí padnutím na úplné dno.

Dostať sa opäť do normálneho života býva náročné. Chce to pevnú vôľu a odhodlanie. V prvom rade to však človek musí chcieť sám.

67-ročná Jaroslava z Čadce je v útulku už šesť rokov. Na ulicu ju dostal nešťastne predaný dom, kedy prišla o všetky peniaze. Nájom platiť nedokázala, a tak skončila na ulici. Nejaký čas prebývala vo vodárni s ostatnými bezdomovcami a samozrejme, popíjala alkohol.

V útulku je spokojná, zapája sa do prác okolo prevádzky, varí, upratuje a predáva noviny, aby si zarobila nejaké peniaze. V jej veku sa práca hľadá ťažko, navyše ju trápi cukrovka a problémy s cievami.

Mohlo by vás zaujať Múzeum kysuckej dediny cez víkend rozvoňajú vianočné oplátky aj kapustnica Čítajte 

Kontakt s rodinou býva veľkým prínosom

Nezriedka sú klientami charity ľudia, ktorí sa vrátili z výkonu trestu. No prichádzajú všetci, ktorí sa dostanú do ťažkej situácie. Mladí, starí, chorí. Na tele i duši.

“Je veľmi dôležité dokázať vypočuť bez predsudkov a vynášania súdov,” hovorí Ondrušková. Dopĺňa, že práca v charite je nielen o sfére sociálnej, ale tiež duchovnej. Pracovníci charity konštatujú, že v súčasnosti ľuďom veľmi chýba láska, a kontakt s rodinou je pre väčšinu ľudí hlavnou motiváciou.

57- ročná Marta z Čadce si útechu v manželských nezhodách hľadala v alkohole. To vyústilo k rozvodu a z peňazí za polovicu bytu nedokázala platiť nájom. O prácu prišla kvôli znižovaniu stavu zamestnancov vo firme a žila z brigád. Momentálne je po ťažkom úraze na invalidnom dôchodku. V útulku je štvrtý rok.

“Mám dve deti, no obe už majú vlastné rodiny a je dobré, že si žijú svoj vlastný život. No v kontakte s nimi som a som za to vďačná,” hovorí Marta.

Hlinený dukát zaplatí to najdôležitejšie

Poskytnúť peniaze ľuďom na ulici, ktorí sú zároveň závislí od alkoholu, prinesie viac škody ako úžitku. Preto prišla Diecézna charita s nápadom vlastnej meny.

Hlinený dukát má hodnotu jedno euro a dá sa kúpiť priamo v Dome charity. Charita prispôsobila cenník tomuto platidlu. Je možné si zaň zaobstarať jedlo, sprchu, oprať si, či prenocovať v teple nocľahárne.

Alkohol ani drogy si zaň nikto nekúpi. Okrem zakúpenia hlineného dukátu môžete prispieť aj vo finančných či potravinových zbierkach.

“Z potravinových zbierok následnej varíme počas celého roka. Trvanlivé potraviny sú nesmierne dôležitá pomoc,” dodáva na záver vedúca čadčianskej charity.

Bezdomovci

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  5. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 7 708
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 215
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 136
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 250
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 4 037
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 936
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 2 794
  8. Kam smerujú peniaze bohatých? 2 330
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Čerstvo upečené – presne také pečivo si môžete vychutnať vo vašich domovoch vďaka spolupráci Lidla so slovenskými dodávateľmi.


Ladislav Sventek vyhral preteky na päť kilometrov.

Vyhráva jedny preteky za druhými.


V Čadci dnes poklepali základný kameň rekonštrukcie športovej haly.

Objekt roky chátra.


Prvým úsekom, ktorý sa začne stavať má byť Horelica-Oščadnica.

Úrad pre verejné obstarávanie zrušil vyhodnotenie ponúk.


1

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu