KYSUCE. Zimné mesiace každoročne tešia najmä deti. Horšie to už zvládame my dospelí, ktorí musíme odhadzovať kopy snehu a nedobrovoľne korčuľujeme po cestách a chodníkoch cestou do práce.
Mnoho ľudí cez zimné mesiace nahodí na balkóny a stromy na záhrade kŕmidlo pre voľne žijúce vtáčiky, aspoň takto im chceme v čase nedostatku potravy pomôcť.
Stále však platí, že zima je najlepší selekčný proces v prírode. Silné a zdravé vtáky dokážu zimu prežiť aj bez našej pomoci. Ak sa však predsa len rozhodneme ich kŕmiť, je veľmi dôležité dbať na vhodnosť krmiva. V opačnom prípade im vieme skôr uškodiť, ako pomôcť.

“Neodporúča sa používať lojové gule v sieťkach, pretože sú pre vtáky rizikové. Stáva sa, že si druhy viazané na tento druh potravy zachytia pri kŕmení nohu do sieťky a môžu sa zraniť a následne uhynúť. Navyše sieťky predstavujú environmentálne riziko, pretože po minutí potravy aj naďalej ostávajú na stromoch,” vysvetľuje Peter Drengubiak z Chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Čím teda prikrmovať?
Štátna ochrana prírody odporúča na kŕmenie voľne žijúceho vtáctva predovšetkým slnečnicu. Vhodná je aj repka, konopné semeno, ľanové semeno, proso, pšenica alebo mak.
Ak si všimnete, aké druhy vtákov vám na kŕmidlo zavítajú, môžete im potravu prispôsobiť. Sýkorky a ďatle obľubujú orechy a olej. Drozdy nepohrdnú jablkami.
V žiadnom prípade vtáky nekŕmime pečivom, ktoré im následne kvasí v žalúdku.
Aj mačky obľubujú kŕmidlá
Pri umiestňovaní kŕmidla je dôležité vybrať vhodné miesto. Vyhýbať by sme sa mali blízkosti frekventovaných ciest a veľkých presklených plôch, do ktorých by vtáctvo mohlo narážať.
Ďalšie nebezpečenstvo pre vtáky predstavujú mačky, ktoré s obľubou číhajú pod kŕmidlami. Tie by sme teda mali umiestňovať tak, aby mali vtáky dostatok času na odlet.

Na čo by sme však nemali zabúdať je to, že potravu v kŕmidle treba udržiavať čistú a suchú a vtáky prikrmujeme len v prípade mrazov a dlhodobého sneženia.