KYSUCE. Ministerstvo zdravotníctva SR zverejnilo optimalizovanú analýzu siete záchrannej zdravotnej služby od Žilinskej univerzity v Žiline. Tá určuje sídla staníc a typy ambulancií záchrannej zdravotnej služby. Aj keď ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková deklarovala, že sieť sa nebude meniť minimálne do polovice roka 2025, zo zverejneného zoznamu majú Kysučania hlavu v smútku.
Na Kysuciach je denne v nasadení sedem posádok záchrannej zdravotnej služby. Tri v Čadci, po jednej v Kysuckom Novom Meste, Turzovke, Makove a v Novej Bystrici.
Po zmene ostane v regióne päť posádok. Menia sa aj ich sídla. Namiesto troch ostane v Čadci jedna posádka s lekárom, posádka s lekárom bude aj v Kysuckom Novom Meste. Stanica v Makove sa presunie do Vysokej nad Kysucou, z Turzovky do Klokočova, jedna posádka bude sídliť v Rakovej.
Bystrická dolina bez záchranky
Záchranka v Novej Bystrici zanikne. Bystrická dolina tak ostane bez záchrannej zdravotnej služby. Najbližšia stanica je v Čadci. V prípade akútneho stavu nebude môcť operačné stredisko vyslať ani záchranku z Terchovej, keďže terajšia stanica v tejto obci v novom zozname nefiguruje.
"S rušením staníc záchrannej zdravotnej služby nesúhlasím. Verím, že ministerstvo zdravotníctva na základe mnohých argumentov, ktoré mu spolu s kolegami predložíme, svoj zámer prehodnotí," uviedol k zrušeniu stanice záchrannej zdravotnej služby v Bystrickej doline starosta Starej Bystrice a poslanec Národnej rady SR Ján Podmanický.

Aktuálne opatrenie Ministerstva zdravotníctva SR, ktorým sa ustanovujú sídla staníc záchrannej zdravotnej služby, odmieta aj Žilinský samosprávny kraj.
Hovorkyňa župy Eva Lacová informuje, že opatrenie ministerstva zdravotníctva, ktorým sa menia sídla staníc záchrannej zdravotnej služby, bolo prijaté bez účasti a bez možnosti pripomienkovania zo strany samosprávnych krajov a ďalších dotknutých účastníkov. Rovnako neprešli oponentúrou ani parametre a kritériá, na základe ktorých bola aktualizovaná sieť staníc záchrannej zdravotnej služby.
Zvyšuje riziko ohrozenia života
Prijatá aktualizácia, účinná od 4. decembra tohto roku znižuje aktuálnu sieť staníc záchrannej zdravotnej pomoci v kraji o jedenásť bodov, čím dramatickým spôsobom zvyšuje dojazdový čas a teda aj riziko ohrozenia životov obyvateľov vo viacerých, predovšetkým horských oblastiach so sťaženou dostupnosťou.
"Považujeme toto opatrenia za unáhlené, a domnievame sa, že vzniklo od stola, bez ohľadu na dôležité vstupné parametre. Požiadam pani ministerku zdravotníctva o osobné stretnutie, kde jej chcem vysvetliť, ako sa dramaticky zhorší dostupnosť záchrannej zdravotnej služby v niektorých oblastiach nášho kraja a zároveň požiadam o opravu schváleného opatrenia.“ uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová.

Riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková doplnila, že záchranná zdravotná služba je dôležitým prvkom systému dostupnej a efektívnej zdravotnej starostlivosti v rámci kraja a Nemôže fungovať izolovane, ale ako súčasť celého zdravotného systému v kraji.
"Keďže ako kraj máme záujem aj o prevádzkovanie staníc záchrannej zdravotnej služby tak, ako to funguje v susednej Českej republike, máme spracované podklady, ktoré definujú akým spôsobom majú byť v kraji rozmiestnené stanice záchrannej služby s ohľadom na reálnu dostupnosť jednotlivých obcí. Tieto údaje vieme ministerstvu poskytnúť. Mrzí nás, že pri príprave aktualizácie siete s nami ministerstvo nekomunikovalo, mohli sme sa vyvarovať týchto zbytočných nedorozumení," dodala Pekarčíková.
Kritika zo všetkých strán
Návrh novej siete záchraniek kritizuje aj Slovenský odborový zväz zdravotníctva a sociálnych služieb (SOZ ZaSS). Žiada ministerstvo o jeho prepracovanie.
"Sme presvedčení, že navrhovaná vyhláška je v súčasnej podobe nedostatočne pripravená a vyžaduje si prehodnotenie, keďže nereflektuje súčasný stav zdravotníctva, nedostatok personálu, optimalizáciu siete nemocníc, zapojenie dopravnej zdravotnej služby a plnenie míľnikov Plánu obnovy a odolnosti SR," informovala Noemi Macko-Forgáčová z SOZ ZaSS.
Zväz tiež kritizuje, že pri procese vytvárania vyhlášky nebola dostatočne zabezpečená účasť všetkých relevantných subjektov a opatrenie bolo prijaté bez predchádzajúceho medzirezortného pripomienkového konania. Odborári tiež podotkli, že sieť záchraniek nebola prezentovaná Komisii pre neodkladnú zdravotnú starostlivosť, čím nedošlo k adekvátnemu posúdeniu odborníkov.

Navrhovaná sieť staníc záchrannej zdravotnej služby (ZZS) podľa odborárov prehliada alarmujúci nedostatok lekárskeho personálu návrhom rozšírenia lekárskych posádok. Upozorňujú, že to môže viesť k zníženiu dostupnosti lekára v regiónoch a komplikáciám pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti pri posádkach ZZS bez lekára.
Sieť tiež podľa nich nedostatočne zohľadňuje existujúcu optimalizovanú sieť nemocníc a prehliada potrebu rozšírenia siete a činnosti dopravnej zdravotnej služby.
Z okresných miest do koncových obcí
Asociácia poskytovateľov prednemocničnej zdravotnej starostlivosti (APPZS) žiada Ministerstvo zdravotníctva SR o okamžité stiahnutie návrhu novej siete záchrannej zdravotnej služby (ZZS). Ak by sa opatrenie aplikovalo do praxe, predstavovalo by podľa APPZS výrazné zhoršenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti a priamo ohrozenie slovenských pacientov.
APPZS kritizuje, že návrh nerovnomerným rozmiestnením ambulancií zásadne znižuje dostupnosť ZZS v niektorých regiónoch. "Na krajskej úrovni je napríklad v Žilinskom kraji o deväť posádok ZZS menej oproti súčasnému stavu. V iných regiónoch sú stanice ZZS alokované mimo okresných miest, a teda mimo koncentrácie obyvateľstva. Niektoré stanice sú umiestnené v koncových obciach, kde sa končí cestná infraštruktúra, čo sa javí ako vysoko rizikové a zároveň znižuje ich efektívny rádius zásahu," priblížila v stanovisku.

"Trend v okolitých krajinách je spájať pohotovostné a nepohotovostné zložky v systéme ZZS. V návrhu chýba koncepčné riešenie, ktoré by rozšírilo systém ZZS o posádky dopravnej zdravotnej služby, komunitné sestry alebo iné výjazdové tímy, keďže Operačné stredisko ZZS SR čoraz častejšie rieši stavy, ktoré nesúvisia s ohrozením života," doplnila asociácia.