TURZOVKA/ČADCA. Ráno ľudia dúfajú, aby sa vôbec dostali do vlaku. Uvažovať nad pohodlnou cestou je takmer nereálne. Po príchode vlaku sa na nástupišti začnú zhromažďovať davy ľudí, každý chce byť vo vagóne medzi prvými.
Ak sa aj dnu dostanú, nájsť miesto je hotový luxus. V jedinom vagóne sú natlačení, stoja aj na schodíkoch. Niektorí sa do vozňov nedostanú, ostávajú nešťastne stáť na peróne a musia počkať na ďalší spoj. Tak vyzerá cestovanie v rannej špičke z Makova do Čadce.
Na situáciu nás upozornila čitateľka Mariana Bernátová. Podľa jej slov je síce pekné, že na trase Skalité-Čadca pribudli vlaky, no treba sa pozrieť aj na druhú stranu mince, konkrétne na trasu Čadca-Makov, kde je radený napriek rannej špičke často jeden vozeň.
Ide pritom o dôležitý ranný spoj, ktorým cestujú ľudia do práce a žiaci do školy. Nadväzuje naň aj prípoj do Žiliny.

Niektorí ľudia sa vo vlaku správajú bezohľadne, bojujú o kúsok voľného miesta. Svoje si užijú aj mamičky s deťmi, ktoré ráno cestujú do okresného mesta k lekárovi. Problém udržať sa majú aj starší ľudia opretí v chodbičke o stenu vagóna podopierajúc sa barlami.
Makovskej strele ubrali vagóny
„V rannej špičke na trase z Čadce do Makova šiel dnes jeden vagón a v opačnom smere Makov- Čadca boli dva vagóny. Už v stanici Turzovka boli ľudia natlačení, majú problém nastúpiť. A to vlak mal ešte ďalšie štyri zastávky. V Staškove sa už nevošli do vlaku,“ opísala situáciu čitateľka s tým, že aj ten jediný vagón sa často kazí, ľudia musia čakať vyše hodiny na ďalší spoj.
Nie je jediná, ktorá ma s cestovaním vlakom na tejto trase v rannej špičke problémy. Rovnako sa posťažovala na pretrvávajúce problémy aj Ivana Jandová, ktorá adresovala aj otvorenú sťažnosť prevádzkovateľovi železničnej dopravy. Za zaplatené cestovné žiada adekvátnu službu.

„Som človek, ktorý vymenil auto za hromadnú dopravu a pravidelne cestuje vlakom. Nerozumiem prečo sa zo štandardných štyroch vozňov, ktoré už rok nejazdia, stali tri vozne a neskôr iba dva, dnes ráno išiel iba jeden vozeň. Je nemysliteľné, aby v pondelok ráno, keď idú študenti do školy a pracujúci do práce, aby sa už na druhej zastávke tlačili v jednom vozni a to podotýkam, ešte vozeň z čias Márie Terézie,“ napísala rozhorčená cestujúca.
Ľudia si počkajú ešte mesiac
Podľa vyjadrenia Dominika Drevického z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko by sa situácia mala zlepšiť koncom februára, kedy sa z hlavnej opravy vrátia do prevádzky dve prepravné jednotky.
„Na trati môže dochádzať k dočasným obmedzeniam v dôsledku nevyhnutných opráv vozidiel, čo môže našim cestujúcim spôsobiť nepohodlie. Tieto kroky sú však dôležité pre udržanie kvality a bezpečnosti našich služieb,“ informoval Drevický s tým, že plánovanie kapacity vlakových súprav robia v súlade s požiadavkami ministerstva dopravy a berú do úvahy aktuálne prúdy cestujúcich
Doplnil, že Železničná spoločnosť Slovensko si uvedomuje význam pružnej a spoľahlivej prepravy. Najmä počas dopravných špičiek a snaží sa aktívne reagovať na potreby cestujúcich, preto pozorne monitoruje počet osôb využívajúcich vlakovú dopravu.

„Na vyťaženej trase Čadca – Turzovka, kde sa počet cestujúcich v čase dopravnej špičky pohybuje medzi 100 – 170 osobami, nasadzujeme zdvojené súpravy s celkovou kapacitou 222 miest na státie a 166 miest na sedenie, aby sme zabezpečili bezpečnú a plynulú prepravu,“ dodal Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko.
Pomôže radnica
Cestujúci sa v prípade problémov môžu obrátiť na samosprávy. Tie posúvajú sťažnosti aj námety na zlepšenie Železničnej spoločnosti. Rovnako je to aj v prípade, keď odchody vlakov nenadväzujú na autobusové linky.
"V poslednej dobe neevidujeme sťažnosti na počet vlakových súprav na trase Čadca-Makov," vyjadril sa primátor Turzovky Ľubomír Golis.
Podľa jeho slov sa sťažnosti vyskytovali v minulosti hlavne na prípoje autobusovej dopravy z priľahlých dolín, ktoré boli postúpené zriaďovateľovi integrovaného dopravného systému Žilinskému samosprávnemu kraju a sú postupne zapracované do grafikonu.
"V prípade problémov sa môžu cestujúci obrátiť na svojich poslancov, starostov či primátorov. Určite im budú nápomocní. Je to lepšie, ako písať sťažnosti na sociálne siete," dodal Golis.