KRÁSNO NAD KYSUCOU/TURZOVKA. Ľudí ohrozených chudobou na Slovensku pribúda. Štatistika Európskej únie o príjmoch a životných podmienkach (EU SILC) ukázala, že na Slovensku v riziku chudoby alebo sociálneho vylúčenia žilo v roku 2021 približne 841 tisíc ľudí, čo predstavovalo 15,6 percent celkového obyvateľstva.
V roku 2022 ich počet narástol o takmer 50 tisíc na 890 tisíc ľudí. V Žilinskom kraji pod hranicou chudoby žilo v roku 2022 65 tisíc ľudí.
Slovensko sa do zisťovania aktuálnych údajov zapojilo aj v roku 2024. Od 1. februára do 22. júla navštívi vybrané domácnosti pracovník poverený funkciou opytovateľa, ktorý je povinný preukázať sa v domácnostiach osobitným poverením. Na základe náhodného výberu je do zisťovania na rok 2024 zaradených viac ako 7-tisíc domácností v približne 500 obciach a mestách Slovenska.
Dvanásť samospráv z Kysúc
V okrese Čadca boli vybraté nasledovné samosprávy: Čadca, Klokočov, Krásno nad Kysucou, Raková, Skalité, Stará Bystrica, Staškov, Turzovka, Zákopčie. V okrese Kysucké Nové Mesto: Horný Vadičov, Kysucké Nové Mesto, Nesluša.
Domácnosť bude vopred oslovená listom, kde bude okrem iného uvedený aj kontakt na opytovateľa ako aj na príslušného vedúceho pre prípadné overenie. Všetky informácie a názory, ktoré v rámci tohto zisťovania domácnosti poskytnú, sú chránené, nezverejňujú sa a slúžia výlučne pre potreby štátnej štatistiky.

Cieľom tohto projektu je vytvoriť spoločný rámec na systematickú tvorbu štatistík krajín Európskej únie o príjmoch a životných podmienkach domácností. Jeho realizáciou sa získava harmonizovaný zdroj údajov o príjmoch, úrovni a štruktúre chudoby a sociálnom vylúčení v krajinách Európskej únie.
To umožňuje z dlhodobého hľadiska nielen analyzovanie životnej úrovne domácností na Slovensku, ale I medzinárodné porovnávanie Slovenska v rámci Európskej únie.
Pod hranicou chudoby aj pracujúce rodiny
Prieskum za rok 2022 ukázala, že problematické kategórie sú najmä rodiny s deťmi. Takmer 46 percent domácností s jedným rodičom a s jedným dieťaťom a viac ako 40 percent domácností s dvoma rodičmi a s tromi a viac deťmi sa nachádza pod hranicou chudoby.
Medziročne podľa údajov Štatistického úradu SR narástol aj podiel príjmovej chudoby pracujúcich osôb z 6,7 percenta na 7,1. Za prepadom pracujúcich pod hranicu chudoby stojí pokles reálnych miezd o 4,5 percent.
"Chudoba pracujúcich je niečo ako chyba v systéme, je dôkazom toho, že mzdová úroveň na Slovensku je nízka. Ak zamestnanec pracuje, jeho príjem by jemu a jeho rodine mal bezpodmienečne garantovať dôstojný život, a nie chudobu. Mzda totiž nie je sociálna dávka," upozornila predsedníčka OZ KOVO Monika Benedeková.
Na základe vlastných dát Odborový zväz KOVO odhaduje, že pracujúcich chudobných môže byť 14 percent.
