KYSUCKÉ NOVÉ MESTO. Stonásobný darca krvi Martin Zeman, ocenený Kňazovického medailou, chodí na transfúzne oddelenie už viac ako tridsať rokov.
V rozhovore zdôrazňuje, že krv je jediná tekutina, ktorá zachraňuje ľudské životy a nedá sa ničím nahradiť.
Krv darujete už viac než tridsať rokov. Spomeniete si ešte, čo bolo prvotnou motiváciou?
Prvýkrát som bol krv darovať, keď som bol na vojne. Možno to nebude znieť najlepšie, ale moja prvotná motivácia bol opušťák. Vtedy to tak fungovalo. Som si však istý, že keby som sa k tomu nedostal vtedy, dostal by som sa neskôr.
Odvtedy darujem krv stále. Získal som mnoho priateľov, nadviazal nové kontakty na transfúznom oddelení a zlanáril som na darcovstvo aj veľa kolegov a kamarátov.

Aj manželku?
Aj manželku. Zobral som ju so mnou, ešte keď sme spolu len začínali chodiť. V podstate sme to mali ako rande.
Stáva sa, že ľuďom príde zle aj pri bežnom odbere krvi. Má darcovstvo na telo nejaký negatívny vplyv?
Určite nemá, množstvo odobratej krvi je pre zdravého človeka neškodné. Navyše objem krvi sa do jedného dňa vráti do normálu.
Je však dôležité po odbere oddychovať a v ten deň sa vyhnúť fyzickej námahe.
Kto teda môže byť darcom?
Každý fyzicky a psychicky zdravý človek nad 18 rokov a 50 kilogramov môže ísť na prvotný odber, z ktorého mu krv vyšetria. Pokiaľ ste zdravý, môžete darovať krv. To je ďalšou výhodou darcovstva, máte pravidelné preventívne vyšetrenie krvi.
Ako často môže človek darovať krv? A aké množstvo?
Ženy môžu trikrát do roka, muži štyrikrát. Hovorí sa, že sa berie pol litra, to je však len približné. V skutočnosti sa mužom odoberá 450 mililitrov. Ženám myslím 400.
Sú nejaké zásady, ktoré by mal človek pred odberom dodržať?
Určite piť dostatočne veľa vody a čaju. Odporúčajú sa tiež ľahké raňajky. Určite nie je vhodné prísť nalačno, ale ani si dať na raňajky vajíčka s klobásou.