Záujem o vlastný zdroj vody rastie, na vrt treba čakať dlhé týždne

Vlastná studňa šetrí až polovicu výdavkov za vodné a stočné.

Vŕtanie vodného zdroja.Vŕtanie vodného zdroja. (Zdroj: Geovrty)

KYSUCE. Vlastná studňa bola kedysi doménou vidieka a mala ju takmer každá domácnosť. Po vybudovaní obecných vodovodov akoby upadla do zabudnutia a plnila skôr estetickú funkciu.

Dnes sa opäť teší čoraz väčšej popularite a pri výstavbe nových rodinných domov myslia majitelia čoraz častejšie na efektívne využívanie vody.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vodárňam platíme za výrobu a dodávku pitnej vody, za jej distribúciu, odvedenie a čistenie odpadovej vody verejnou kanalizáciou. Niekedy to nie sú malé sumy.

Stačí si to predstaviť. Máte záhradu, chcete ju polievať, no klimatickými zmenami vyprahnutá zem by sa nemalou časťou podpísala na vašom účte za vodné a stočné.

SkryťVypnúť reklamu

Mladí či starší, každý hľadá spôsoby, ako ušetriť. Jedným z nich je vybudovať si vlastnú studňu. Niekoľko metrov pod zemou sa totiž nachádzajú zásoby podzemnej vody, ktorá môže slúžiť ako úžitková alebo dokonca i pitná voda.

Zálievka bez chémie

Pre vlastný vrt sa rozhodol aj šesťdesiatnik Milan Mundier z Čadce. Má preňho množstvo výhod. Odkedy má studňu na polievanie záhrady, účet za vodu mu klesol takmer o polovicu aj zelenina je chutnejšia.

„Je to dar z nebies. Mal som šťastie, že sme narazili na dva zdroje vody. Studňa nevyschne ani počas horúceho leta. Vodu využívam hlavne na zavlažovanie záhrady. Výhoda je, že v nej nie je žiadna chémia, ako je vo verejnom vodovode,“ povedal s tým, že je to cítiť aj na chuti vypestovaných plodov.

Prečítajte si Niektorí zachránia viac životov ako lekári. Slovensko má stále nedostatok darcov krvi Čítajte 

Okrem zalievania záhrady možno vodu z vlastnej studne alebo vrtu využiť aj na vykurovanie tepelným čerpadlom, na splachovanie WC, pranie, sprchovanie či napúšťanie bazénu alebo napájaniu zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď vyhĺbenie jedného metra vyjde približne na 70 eur v závislosti od šírky vrtu a podložia, počiatočné náklady sa rýchlo vrátia v podobe podstatne nižšieho účtu od vodární.

Dlhé týždne čakania

O vyhĺbenie studne a vrtu má záujem čoraz viac Slovákov. Na realizáciu čakajú dlhé týždne, niekedy aj mesiace. Závisí to od regiónu, v ktorom studniari práve vŕtajú, keďže preprava techniky je veľmi drahá, no aj od naliehavosti situácie či havárie vodného zdroja.

Jaroslav Gelačák z Čierneho pri Čadci sa vŕtaniu studní venuje takmer dvadsať rokov. Podľa jeho slov sa voda hľadá čoraz ťažšie, povrchovej aj podzemnej vody ubúda hlavne kvôli klimatickým zmenám, vyrúbaným stromom a zničenej prírode.

Na celých Kysuciach dnes musia byť studne hlbšie ako tie spred dvadsiatich rokov. Vtedy ešte vodu hľadali v pätnástich metroch, teraz treba dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

„Záujem o vlastné vodné zdroje evidujeme už dlhšiu dobu. Studne z dôvodu klimatických zmien vysychajú, žiadajú si obnovu. Povrchová voda mizne, ale je to dané aj tým, že ľudia nevedia vodou šetriť. Staršia generácia fungovala s vodou inak, vodou šetrili. Ľudia si myslia, že studňa je bezodná, no nie je tomu tak, každý vrt sa dá vyčerpať,“ podelil sa studniar o svoje skúsenosti.

Hovorí tiež, že o výdatnosti vodného zdroja rozhoduje aj jeho umiestnenie, nestačí sa len poobzerať po pozemku, kde by to vašej studni pristalo. Treba tiež vedieť, kadiaľ vedú inžinierske siete, aby pri hĺbení studne nedošlo k ich poškodeniu.

Mohlo by vás zaujať Majsterka sveta v bikini fitness je v životnej forme, od súťaženia si však dáva pauzu Čítajte 

„Ak to vezmeme od Makova po Krásno nad Kysucou, k vode sa vieme dostať s určitosťou do tých tridsiatich metrov. Parametre vrtu sa potom stanovujú na základe podložia, priepustnosti. Treba si tiež uvedomiť, čím hlbšie pôjdete tým lepšie. Voda nezamrzne ani v zime a vy si ju budete môcť naplno užívať. “ upresnil Gelačák.

Pravidlá vlastného zdroja

Ľudia si chránia svoje príjmy tým, že si za peniaze zhotovia vlastný zdroj pitnej vody. Nie sú tak limitovaní cenou vodného.

Aké sú pravidlá, sme zisťovali aj u spoločnosti Severoslovenské vodárne a kanalizácie (Sevak), ktorá prevádzkuje vodovody, kanalizácie a čistiarne odpadových vôd v regiónoch Žiliny a Kysúc.

Hovorkyňa spoločnosti Dagmar Rošková informovala, že ak vlastník nehnuteľnosti vlastný zdroj vody používa výhradne na polievanie záhrady a nevypúšťa vodu z vlastného zdroja do verejnej kanalizácie, stočné si Sevak nebude uplatňovať, pretože služba odkanalizovania nie je poskytovaná.

Prečítajte si tiež Tlačenica, nervozita a nedôstojné cestovanie. Železničiari sľubujú na trase z Makova do Čadce nápravu Čítajte 

„Ak je nehnuteľnosť napojená na verejný vodovod a voda zo studne sa využíva aj v nehnuteľnosti, je zakázané prepojiť rozvod vody z verejného vodovodu s rozvodom vody zo studne. Nemôže dôjsť k zmiešavaniu vody z iného zdroja s vodou z verejného vodovodu a nemôže dôjsť k znečisteniu vody vo verejnom vodovode. Vodovodná prípojka musí spĺňať podmienky určené Sevakom,“ doplnila Dagmar Rošková.

Ďalej vysvetlila, že ak vlastník vypúšťa odpadovú vodu do verejnej kanalizácie aj z vlastného zdroja, určuje sa jej množstvo podľa smerných čísel spotreby vody (34 m3/osoba/rok), alebo podľa vodomeru na verejnom vodovode a vodomere osadenom na vlastnom zdroji, ktorého osadenie si zabezpečuje a náklady znáša vlastník nehnuteľnosti.

Potrebné povolenia

Vybudovanie vlastnej studne je považované za vodnú stavbu. To znamená, že na vyhĺbenie studne je potrebné povolenie. Povolenie, ktorého súčasťou je aj povolenie na čerpanie podzemných vôd, vám vydá odbor starostlivosti o životné prostredie na mestskom, prípadne obecnom úrade na základe žiadosti.

Rovnaké povolenie treba aj vtedy, ak sa rozhodne studňu zrušiť alebo upraviť.

Poplatky za odber podzemnej vody sú účtované len pri väčšom odbere nad 15-tisíc metrov kubických za rok alebo 1250 kubíkov za mesiac. Prekročiť túto hranicu je pri bežnom používaní studne nereálne.

Prepojenie studne a vodovodu je nelegálne

Netreba zabúdať aj na fakt, že v dome môže byť len jeden zdroj vody. Ak sa niekto rozhodne pre využívanie studne v dome, ktorý je napojený na verejný vodovod, treba najskôr jeho odpojenie. Mať v dome prepojené dva zdroje vody – verejný vodovod a studňu je nelegálne.

Využívanie vody z verejného vodovodu na pitie a vody zo studne na splachovanie či pranie je preto porušením zákona. Takéto prepojenie je totiž pri kontaminovanej vode zo studne rizikom nielen pre vás ale aj pre široké okolie. Znečistenie z jednej studne by mohlo kontaminovať celý verejný vodovod.

Prečítajte si Pohltila ich džungľa, rozkradli zlodeji. Na Kysuciach obnovili zničené židovské cintoríny Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Kam smerujú peniaze bohatých?
  3. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  1. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  2. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  3. Kam smerujú peniaze bohatých?
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  6. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  7. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  8. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 935
  2. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 067
  3. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 5 344
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 4 066
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 3 377
  6. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 593
  7. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 376
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 339
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu