KYSUCE. Štátna ochrana prírody (ŠOP) bude aj tento rok od soboty 17. do nedele 18. februára monitorovať voľne žijúce veľké šelmy v našej prírode. Pôjde predovšetkým o rysa, vlka a medveďa. Celkové územie, na ktoré je zamerané mapovanie má rozlohu okolo 2 367 kilometrov štvorcových. Keďže pôjde o rozsiahle územie, každá pomoc je dobrá a dobrovoľníci sú vítaní.
"Ide o okrúhly, v poradí 20. ročník medzinárodného monitoringu veľkých šeliem, teda aktivitu spojenú s mapovaním pobytových znakov vlka, rysa a medveďa na snehu," uviedol zoológ Peter Drengubiak zo Správy chránenej krajinnej oblasti Kysuce.
Zisťujú aj zdravotný stav šeliem
Doplnil, že stav veľkých šeliem monitorujú ochranári počas celého roka a jednodňový monitoring slúži hlavne na doplnenie údajov, ktoré získavajú z priamych pozorovaní, telemetrie a fotopascí.
"Stopovaním sa dajú zistiť dôležité informácie o lokálnych populáciách, ako je orientačný počet zvierat, miesta prechodov a využívanie migračných koridorov, druh koristi, či dokonca zdravotný stav šeliem,“ povedal zoológ.

Monitoring každý rok organizuje Správa CHKO Kysuce spoločne s so Správou CHKO Beskydy z Českej republiky a Hnutím DUHA (ČR).Demonštruje efektívnu cezhraničnú spoluprácu s intenzívnym zapojením dobrovoľníkov do mapovania pobytových znakov veľkých šeliem.
Pre prípad, že počas plánovaného víkendu nebudú vhodné terénne podmienky, presunie sa monitoring na víkend 2. – 3. marca 2024.
Dôležitá fyzička
"V pôsobnosti Správy CHKO Kysuce je potrebné obsadiť 90 transektov (mapovacích trás) o rôznej dĺžke (od 6 do 18,5 km, prevažne však od 8 do 11 km). Každý, kto aktívne chodí do prírody aj v zime vie, že vzhľadom k podmienkam ide o náročnú aktivitu, preto je dôležité dobre zhodnotiť svoje fyzické predpoklady a až na základe toho zvažovať účasť na monitoringu," vysvetlil Drengubiak.
Okrem veľkých šeliem sa počas monitoringu často odpozoruje aj výskyt iných chránených druhov v území. Často ide o výskyt hlucháňa hôrneho, orla skalného či viacerých druhov sov.

Pre bližšiu orientáciu záujemcov, monitoring prebehne v okresoch Kysucké Nové Mesto, Čadca, Bytča, Považská Bystrica a Púchov a v katastroch obcí v pôsobnosti Správy CHKO Kysuce.
Z dôvodu efektívnejšieho spracovania prihlasovacích údajov prosia ochranári všetkých záujemcov, aby sa na monitoring registrovali pomocou krátkeho internetového formulára.
Desiatky stopových dráh
Počas minuloročného monitoringu v teréne pokryli ochranári 92 transektov s celkovou dĺžkou 939 km. Sústredili sa na vyhľadávanie pobytových znakov cieľových živočíchov v teréne ako sú stopy, značkovanie jedincov, trus, moč, srsť a prípadne aj korisť.
"Počas minuloročného monitoringu bolo v mapovanom území zistených celkovo 10 čerstvých stopových dráh rysa ostrovida, 26 stopových dráh vlka dravého a sedem stopových dráh medveďa," informoval Drengubiak.

Okrem veľkých šeliem sa aj tento rok počas monitoringu odpozoroval individuálny výskyt vzácnejších druhov fauny - štyroch jedincov orla skalného, sokola sťahovavého, vydry riečnej, kuvička vrabčieho, sovy dlhochvostej a 6 jedincov jariabka hôrneho.
Monitorované lokality:
Lazy pod Makytou, Horná a Dolná Mariková, Papradno, Štiavnik, Petrovice, Kolárovice, Makov, Turzovka, Vysoká nad Kysucou, Korňa, Klokočov, Olešná, Raková, Staškov, Svrčinovec, Čierne, Skalité, Čadca, Oščadnica, Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Harvelka, Riečnica, Radôstka, Lutiše, Nesluša, Povina, Kysucký Lieskovec, Lodno, Dolný a Horný Vadičov, Snežnica, Rudina a Rudinská.