Tehotenská joga pomáha pri pôrode aj pri zotavovaní, hovorí lektorka

Vo všetkom je dôležitá rovnováha a zdravý rozum, upozorňuje.

Lektorka jogy Ivana BeťkováLektorka jogy Ivana Beťková (Zdroj: archív IB)

SNEŽNICA. IVANA BEŤKOVÁ priznáva, že sa joge dlho vyhýbala a vnímala ju len ako akýsi trend. Dnes je certifikovanou trénerkou, propagátorkou tehotenskej jogy a hrdou mamou maličkej dcérky. Ivana ženám ukazuje, že čas investovaný do seba je to najlepšie, čo môžu ženy pre seba počas tehotenstva urobiť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Úprimne, spočiatku som si myslela, že mi stačí pár videí a som inštruktorka. Strašný omyl,“ prezrádza v rozhovore.

Pomáha cvičenie počas tehotenstva v rýchlejšom zotavení z pôrodu?

Určite áno. V čase šestonedelia potom už len žena žne plody svojho úsilia, po fyzickej aj psychickej stránke. Za seba môžem povedať, že regenerácia bola skoro instantná, aj po cisárskom reze, a čo sa prežívania týka, s omnoho väčšou ľahkosťou som prežívala všetky úzkosti, plače a ostatné krásy, ktoré minú máloktorú ženu namočenú v hormonálnom popôrodnom kokteile.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si aj Umelec Stanislav Mikovčák: Zmieril som sa s tým, že na Slovensku je všetko ovplyvnené politikou Čítajte 

Môžu ženy cvičiť už počas šestonedelia?

Toto je veľmi individuálne. Ja som takpovediac cvičila už na posteli na JISke. Snažila som sa postupne rozhýbať každý sval na svojom tele, a myslím, že to malo silný efekt. Skutočne veľmi rýchlo som sa postavila na nohy a z nemocnice som si to odkráčala s dcérou v rukách.

Vždy ale treba brať do úvahy stav tela pred pôrodom a pôrodné poranenia. Ja som mala jazvu po cisárskom reze, ktorá bolí, páli, ťahá, takže tie začiatky boli, ako píšem, pozvoľné. Po príchode domov som už pokračovala ľahkou jogou a dnes sa púšťam do pozícií, ktoré som robila pred tehotenstvom.

Aj psychika dokáže veľa urobiť, pretože tu treba naozaj zdravý rozum, vedieť, kedy sa potlačiť a dôverovať tomu telu, že je silné, a kedy mu dať potrebný odpočinok. Rovnováha vo všetkom.

SkryťVypnúť reklamu

Pre koho je tehotenská joga určená? Môže s ňou žena začať, aj ak predtým jogu necvičila?

Určite s ňou môže začať aj žena, ktorá nikdy predtým jogu necvičila, odporúča sa však počkať do ukončeného dvanásteho týždňa tehotenstva, respektíve na začiatok druhého trimestra.

Je dôležitý taký celkový fitness level cvičiacej ženy, pokiaľ sa pred tehotenstvom hýbala a udržiavala sa v kondícii, nie je problém začať aj v prvom trimestri.

Rozprávame sa ale o fyziologickom priebehu, teda keď žena nemá nijaké komplikácie a tehotenstvo prebieha v poriadku. V každom prípade, vždy odporúčam poradiť sa s gynekológom, aby posúdil, či je dané cvičenie pre ženu vhodné a najmä bezpečné.

Je obdobie tehotenstva, kedy je cvičenie nevhodné? Hrozia nejaké riziká?

Vo všeobecnosti sa hovorí predovšetkým o prvom trimestri, kedy by mala byť žena opatrná. Z vlastnej skúsenosti ale viem, že v podstate všetky trimestre so sebou nesú určité riziká. Prvý trimester je citlivé obdobie čo sa týka potratov, ktorých je v tomto období štatisticky najviac.

SkryťVypnúť reklamu

V druhom trimestri sa môže žena stretnúť s tvrdnutím bruška, ktoré je normálne len v určitej miere. Pokiaľ je ho priveľa, môže to spôsobiť patológie na krčku maternice, čo nechceme. Niekedy sa môže stať, že žene práve cvičenie alebo akákoľvek fyzická námaha toto tvrdnutie spôsobuje, čo je jednoznačne kontraindikácia.

Napísali sme pre vás Stovky ľudí priviedla k darcovstvu krvi. Vieru Zoňovú ocenili za humanitárnu pomoc Čítajte 

V treťom trimestri je zas už dostatočne posunuté ťažisko tela a žena môže mať problém s rovnováhou. V rámci cvičenia jogy vieme pomôcť rôznymi pomôckami, ale treba vždy upozorniť, že také niečo ako strata rovnováhy môže nastať, trebárs aj pri chôdzi po schodoch, nielen v rámci cvičenia. Ak ale žena navštevuje lekcie jogy s certifikovanou lektorkou, o všetkom je poučená a postup by mal byť úplne bez rizík.

Aké konkrétne výhody má takáto joga?

Fyzické aj psychické, ktoré môže žena pocítiť počas tehotenstva aj po ňom. Je to veľká investícia nielen do seba, ale aj do svojho bábätka, keďže aj preň sú to nevedomé skúsenosti, ktoré sú mu potom vo vedomom živote blízke. Rovnako ako vôňa a hlas matky, jej obľúbené jedlá, aj jej aktivity sa vryjú to jeho telíčka a bude k nim prirodzenejšie inklinovať.

Teda aspoň do momentu, kým sa mu nezačne rozvíjať jeho vlastné vedomie a rozhodovanie. Pre matku je ten prínos citeľný okamžite. Stretne sa v skupine s ďalšími tehotnými ženami, a keď si sadnú, vedia si pomeniť vzácne skúsenosti, žena sa jednoducho necíti tak sama, čo je celkom častý fenomén aj napriek tomu, že sama vlastne nikdy nie je.

Tehotenská joga, respektíve joga vo všeobecnosti, nemusí byť len fyzické cvičenie. Sú v nej implementované aj dychové cvičenia a stíšenia či meditácie.

Môžu žene dychové cvičenia pomôcť aj pri samotnom pôrode?

Dychové cvičenia majú efekt okamžitý, napríklad upokojenie či naopak nabudenie, ale aj dlhodobý, keďže v nich zapájame bránicu, ktorá je dôležitým aspektom napríklad pri držaní tela, alebo čo sa pôrodu týka, predýchávaní kontrakcií alebo pri samotnom výtlaku.

Stíšenia sú vyskladané priamo na matku. Týkajú sa pozitívnych afirmácií ohľadom meniaceho sa tela, pôrodu a celkovo mentálneho nastavenia. Sú perfektným spôsobom prvého bondingu, kedy si matka buduje vzťah so svojim bábätkom, vníma ho, rozpráva sa s ním. Po fyzickej stránke sa žena vie tehotenskou jogou udržať vo výbornej kondícii až do pôrodu, počas neho a rozhodne aj po ňom.

Čo príde po pôrode a zotavení sa? Dá sa cvičiť aj s novorodencom? Aký má toto cvičenie vplyv na matku a dieťa?

Dá. Nenazvala by som to cvičením, skôr takým návratom k pohybu. Čo sa týka nosenia, keď to tak vezmeme, stačí trošku rozšíriť rozsah pohybu obyčajného pohupovania, pokrčiť kolená a hneď rozhýbavame a posilňujeme.

Ja už som si z nosenia a pár drepov s dcérou zažila celkom peknú svalovicu. Mimochodom, nosenie samo o sebe je príležitosť sa buď kvalitne doničiť, alebo naopak zosilnieť. Je tu nesmierne dôležité držať správnu polohu, aktivovať stred tela, správne dýchať, kráčať, zohýbať sa a nekrčiť sa. Ak to opomenieme, môžeme si privodiť rôzne bolesti.

Cvičiť sa dá aj bez nosiča. Stačí si rozložiť podložku, bábätko položiť pred seba na niečo príjemné a môžeme sa začať postupne rozhýbavať, strečovať. Samozrejme žiadne akrobatické kúsky, ani pozície v stoji, len na podložke. V tomto som sa takto v úvode cítila omnoho spokojnejšie ako v cvičení s nosičom.

Poznáme však aj baby-jogu.

Keď je dieťa staršie, môže matka spolu s ním vyskúšať baby-jogu. Nenájde tam stíšenie a čas sama pre seba, ale možnosť stráviť čas so svojim bábätkom a urobiť niečo aj pre seba, skôr sledujeme potreby bábätka. Všetko s mierou.

S dieťaťom je potrebné tráviť čas kvalitne, venovať mu plnú pozornosť a v tomto prípade sa venujem sebe len sčasti a bábätku tiež. To treba mať na pamäti, dbať na to, aby bábätko s matkou zažilo skutočne kvalitný čas. A to bez mobilu, varenia, upratovania, cvičenia, rozhovoru s kamoškou. A tiež matka sama so sebou. Nejde o množstvo, ale charakter.

Mohlo by vás zaujať Chrípkové prázdniny má už desať škôl na Kysuciach, chorobnosť v regióne stúpa Čítajte 

Nedávno ste sa stali mamou. Cvičili ste počas celého tehotenstva?

Cvičila som hneď druhý deň od pozitívneho testu a ešte deň pred pôrodom. Joga bola moja láska a je aj naďalej. Prestávky som mala podľa tehotenských symptómov, ktoré som v ten deň prežívala.

Samozrejme je potrebné sa nepremáhať, keď má žena ranné nevoľnosti, alebo je vyčerpaná po prebdenej noci. Toto boli aj moje stopky. Inak som cvičila pravidelne.

K joge ste sa dostali v roku 2018. Využili ste nejaké internetové lekcie, alebo ste chodili na kurzy?

Úprimne, spočiatku som si myslela, že mi stačí par videí a som inštruktorka. Strašný omyl. Aktuálne som po troch kurzoch, pričom na dvoch z nich mám v súčasnosti aj svoje vlastné prednášky k celkom pekným témam.

Joga je predsa celá veda. A to doslova. Myslím, že správne prevedenia jednotlivých cvikov som sa naučila až na druhom, 200-hodinovom akreditovanom kurze.

Dokonca aj tam som si uvedomila, že na všetko sa dá nahliadať z viacerých strán a veľmi záleží od toho, akú jogu inštruktor cvičí a tiež čo by potreboval človek, ktorý na lekciu príde. Vo všeobecnosti by som odporučila, aby človek vyhľadal lekciu, kde inštruktor chodí pomedzi ľudí, venuje sa im a sleduje ako cvičia.

Sme tam od toho, aby sme učili druhých, nie aby sme si my sami zacvičili. Takýto kontakt a odozva sú dôležité najmä v našich zemepisných šírkach, kde holdujeme sedavému spôsobu života a nedá sa čakať, že sa budeme vykrúcať ako praclíky na počkanie, len z dvoch lekcií týždenne, a že je úplne jedno, ako cviky prevádzame. Nesprávne prevedeným cvikom si vieme skôr uškodiť ako pomôcť.

Cvičíte aj s dcérkou? Alebo radšej sama?

Ak mi to vyjde, tak skôr sama. Keď je dcéra hore, snažím sa venovať sa jej, tomu čo potrebuje ona. Na spoločné cvičenie bude ešte kopa času. Tým, že začína byť pevnejšia, postupne začneme aspoň občas cvičiť formou baby-jogy.

Okolo tých ukončených dvoch mesiacov bábätko už totiž lepšie vníma a vidí, čo robíme a udrží hlavu, takže sa dá cvičiť aj s ňou v rukách s väčšou istotou. Je to výborný spôsob stimulácie rovnováhy, keďže sa s bábätkom hojdáme, dvíhame ho hore dole, stimulujeme obe strany tela.

Skôr ale plánujem cvičiť pri dcére, aby vnímala pohyb a dostalo sa jej do hlavy, že takéto niečo sa bežne v tejto domácnosti robí. O to väčšia je väčšia šanca, že sa k pohybu, akémukoľvek, dostane časom aj ona a bude pre ňu prirodzenou súčasťou života.

Mohlo by sa vám páčiť Ochranári z Kysúc hľadajú dobrovoľníkov na monitoring medveďa, rysa a vlka Čítajte 

Čo vám osobne dala joga?

Životnú filozofiu. Za tú som najvďačnejšia, sedí mi ako zadok na šerbeľ, našla som sa v nej. Od morálnych zásad, cez stravovanie a meditácie až po dychové cvičenia. Taktiež sebapoznanie, asi nikdy som sa nepoznala lepšie ako teraz.

Priniesla mi tiež funkčné telo, aj so svojimi nedokonalosťami a bolesťami, a nových ľudí do života, keďže jogu aj učím.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  3. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  4. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  5. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle
  6. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody
  7. Kúsok Slovenska na tanieri: domáce potraviny sú stávka na istotu
  8. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 %
  1. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  2. Záver vojny bol pre mnohých Slovákov životnou skúškou
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá
  4. LESY SR otvorili Poľanu: Nová cesta pre ľudí aj prírodu
  5. Tatra banka uvádza nový produkt Digitálna hypotéka
  6. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji
  7. Vitamín Cg: Kľúč k žiarivejšej a zjednotenej pleti
  8. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas?
  1. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 15 458
  2. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 8 039
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 5 029
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 607
  5. Nová možnosť investovania s garantovaným rastom až 6 % 3 290
  6. Majiteľka Boxito: Podnikanie zvláda vďaka multifunkčnému vozidlu 2 725
  7. Čerstvé hlavičky sú v plnom prúde, komu dáte svoj hlas? 2 392
  8. NESTO ponúka nadštandardné bývanie na hranici mesta a prírody 2 134
  1. Marek Strapko: Možno ešte zomrú nejakí vaši drahí...
  2. Anna Miľanová: Naša hojdacia sieť, Zem, sa trhá. Príjemné pohojdávanie končí...
  3. Matúš Grznár: Matovič zistil ako to funguje, a preto je stále na scéne.
  4. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Ivan Mlynár: Robert Fico - „ Vy hlupáci, ešte ste nezistili, že keď sa pohoršujete nad každým ďalším mojim svinstvom, je vám to už dávno k ničomu ? “
  7. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  8. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 675
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 677
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 037
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 730
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 734
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 246
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 360
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 4 581
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

  1. Marek Strapko: Možno ešte zomrú nejakí vaši drahí...
  2. Anna Miľanová: Naša hojdacia sieť, Zem, sa trhá. Príjemné pohojdávanie končí...
  3. Matúš Grznár: Matovič zistil ako to funguje, a preto je stále na scéne.
  4. Milan Buno: Zlyháva, zabúda, padá, rozbíja veci...napriek tomu sa nevzdáva! | 7 knižných tipov
  5. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  6. Ivan Mlynár: Robert Fico - „ Vy hlupáci, ešte ste nezistili, že keď sa pohoršujete nad každým ďalším mojim svinstvom, je vám to už dávno k ničomu ? “
  7. Martin Fronk: Otto von Habsburg a Slovensko: Tieň koruny, svetlo Európy
  8. Miroslav Galovič: Ešteže máme toho Rybára (a ďalších) z KHL, čo by sme si bez nich počali...
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 24 675
  2. Michael Achberger: Lepšie ako diéta? O tomto trende hovoria aj lekári aj tréneri! 15 677
  3. Matúš Paculík: Podvodníci na Bazoši majú nový trik, zneužívajú pri tom Alzu 9 037
  4. Ján Chomík: Tyran, ktorý nemá páru 8 730
  5. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 734
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 7 246
  7. Tadeáš Ďurica: Igor sa vracia 5 360
  8. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 4 581
  1. Roman Kebísek: Láska mladej Timravy k dvom bratom
  2. Radko Mačuha: Cintula chcel Fica zavraždiť, pretože chce Mier.
  3. Tupou Ceruzou: Za čiarou
  4. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky
  5. Marian Nanias: Richard L. Garwin: Génius, ktorý formoval jadrovú éru a bránil mier.
  6. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka.
  7. Věra Tepličková: Dnes by sme mali byť ticho
  8. Marcel Rebro: Hanbím sa za to, že som Slovák!

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu