ČADCA. Katolícka cirkev oslávila v nedeľu 11. februára 2024 liturgickú spomienku Panny Márie Lurdskej. V tento deň cirkev zároveň oslavuje 32. svetový deň chorých. Pripomína, že sú medzi nami ľudia, ktorí sú chorí a trpia.
V tento deň, ale aj počas celého roka môžu aj zdraví ľudia aktívne vyjadriť solidaritu s nimi, organizujú sa rôzne akcie, vrátane špeciálnych bohoslužieb, konferencií, workshopov a charitatívnych podujatí zameraných na zlepšenie života chorých.
Žilinský diecézny biskup Mons. Tomáš Galis v tento deň navštívil Kysuckú nemocnicu v Čadci a slávil tu spolu s chorými, starými a so zdravotníckym personálom nemocnice svätú omšu. Tú obetoval za chorých, starých, ale aj lekárov, zdravotníkov či dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o zdravie človeka.
Vo svojej homílii sa inšpiroval tohtoročným posolstvom svätého otca Františka k dnešnému dňu, ktoré vychádza zo slov knihy Genezis: „Nie je dobre byť človeku samému“.

Posolstvo Svätého Otca Františka uvádza "Náš život, formovaný na obraz Trojice, sa má plne realizovať v dynamike vzťahov, priateľstva a vzájomnej lásky. Sme stvorení, aby sme žili spoločne, nie sami. A práve preto, že tento plán prežívania spoločenstva je tak hlboko vpísaný do ľudského srdca, nás skúsenosť opustenosti a samoty desí, je pre nás bolestná, dokonca neľudská."
Liečiť uzdravením vzťahov
Slovami "liečiť chorých uzdravovaním vzťahov" poukázal na nevyhnutnosť blízkosti príbuzných v utrpení choroby a vyzdvihol tiež obetavú prácu zdravotníkov, ktorí často nad rámec spoločenského ohodnotenia ich namáhavej práce slúžia chorým a uľavujú im tak v utrpení – nie len poskytnutím zdravotnej starostlivosti, ale aj ľudskosťou a duchovnou blízkosťou.
Po svätej omši biskup v sprievode nemocničného duchovného Miroslava Hložného navštívil nemocničné oddelenie dlhodobo chorých a svojou prítomnosťou, modlitbou a požehnaním povzbudil ležiacich pacientov aj personál oddelenia.

Duchovná služba v nemocniciach má v rámci terapeutickej praxe nezastupiteľné miesto. Duchovné rozhovory, pomoc pacientom, rodinám, zdravotníkom, vysluhovanie sviatostí, pomoc v neľahkých životných situáciách. Nemocniční kňazi takto pomáhajú svojim biskupom, ktorým bola starostlivosť o chorých osobitne zverená.
"Vysluhovanie sviatostí hospitalizovaným pacientom, ich duchovné sprevádzanie a povzbudenie, no neraz aj udelenie viatika (poslednej sviatosti) na sklonku ich života, je zabezpečované kňazmi - duchovnými správcami, ktorí pôsobia vo všetkých nemocniciach na území našej diecézy," uviedol hovorca Žilinskej diecézy Zdeno Pupík.
Zjavenie v Lurdoch
Svetový deň chorých ustanovil pápež Ján Pavol II. v roku 1992. Tento deň, pripadajúci na 11. februára, súvisí so zjavením Panny Márie v Lurdoch. Rímskokatolícka cirkev si 11. február liturgicky pripomína aj ako spomienku Panny Márie Lurdskej.

Históriu príbehu 14-ročnej Bernadetty Soubirousovej z juhofrancúzskych Lúrd dnes už pozná celý svet. Svedčí o tom približne päť miliónov návštevníkov ročne, ktorí s nádejou na prinavrátenie zdravia tela i duše navštívia Lurdy a konkrétne jaskyňu Massabielle.
Počas 150 rokov zaznamenali na tomto mieste 7 200 odborníkmi potvrdených uzdravení chorých. Ďalší dostali v Lurdoch silu, ktorá im pomáha chorobu prekonať. Jedenásty február je dátum, s ktorým sa stotožnila aj Svetová zdravotnícka organizácia, podporujúca aktivity zamerané na komplexnú starostlivosť o chorých.