KYSUCE. Správa Chránenej krajinnej oblasti Kysuce zachytila počas zimného sčítania vodného vtáctva najmä kačicu divú, potápača veľkého a vodnára obyčajného. Informoval o tom zoológ Peter Drengubiak.
Výskyt vodného vtáctva mapovali na vodných tokoch aj stojatých vodách ochranári spoločne s dobrovoľníkmi počas víkendu 13. a 14. januára.
"V našej územnej pôsobnosti ide o pätnásť transektov pozdĺž riek a väčších potokov (Kysuca, Bystrica, Čierňanka) a dva transekty okolo stojatých vôd – vodná nádrž v Novej Bystrici a vodná zdrž v Nesluši," upresnil Drengubiak.
Ochranári takto získavajú prehľad o druhoch, ktoré na Kysuciach zimujú, prípadne cez región migrujú.

"Tento ročník nebol náročný na terénne podmienky, brehy tokov a okolie mapovaných transektov boli takmer bez snehu a ani teplota vzduchu neklesla na úroveň charakteristickú pre toto ročné obdobie. Zaľadnenie tokov bolo na úrovni do päť percent povrchu. Celkovo bolo počas sčítania v rámci územnej pôsobnosti Správy CHKO Kysuce vymapovaných 990 operencov viazaných na vodné prostredie," doplnil zoológ.
Z monitoringu vyplýva, že najvyššie zastúpenie na sčítacích transektoch mali kačice divé (Anas platyrhynchos) s celkovým počtom 592 jedincov, za nimi nasledovali potápače veľké (Mergus merganser) s počtom 167 jedincov, ďalej vodnáre obyčajné (Cinclus cinclus) 99 jedincov, volavky popolavé (Ardea cinerea) 63 jedincov a 18 jedincov rybárika riečneho (Alcedo atthis).
Zaznamenaných bolo tiež 41 jedincov kormorána veľkého (Phalacrocorax carbo), 5 jedincov trasochvosta horského (Motacilla cinerea), dve labute hrbozobé (Cygnus olor) a dva jedince čajky bielohlavej (Larus cachinnans). Jedným kusom reprezentovala lyska čierna (Fulica atra).

Každoročne sa popri hlavnej náplni sčítania vtáčích druhov potravne naviazaných na vodu sledujú aj pobytové znaky iných chránených živočíchov.
Okrem vtáctva boli na niektorých úsekoch zaznamenané aj pobytové znaky vydry riečnej (Lutra lutra) a bobra európskeho (Castor fiber), ktorý sa stal pevnou súčasťou biodiverzity nášho regiónu.
"Zaujímavý, ale nie nevšedný bol nález koristi vlka Canis lupus na zamrznutej časti VN Nová Bystrica. Vlci využívajú ľadovú plochu na nahnanie koristi, ktorej sa na zamrznutom povrchu zle manévruje a vlci majú tak väčšiu šancu zabezpečiť si potravu," dodal Drengubiak.