MAKOV. Protest poľnohospodárov sa nevyhol ani Kysuciam. Vodiči smerujúci cez Kysuce do Českej republiky stretli po prechode cez hraničný prechod Makov kolónu traktorov s vlečkami pohybujúcu sa z Valašského Maziříčí cez Rožnov pod Radhoštem na Makov a späť.
Približne pätnásť traktorov s rôznymi poľnohospodárskymi prívesmi zaparkovalo na blízkom parkovisku, kde zotrvali približne hodinu a potom sa pustili späť. Dopravnú situáciu na hranici monitorovala česká aj slovenská polícia, ktorá usmerňovala premávku a priebežne zastavovala vozidlá. Prejazd cez prechod bol plynulý, kolóny sa netvorili.
Európskeho protestu poľnohospodárov sa zúčastnili len českí farmári. Podľa slov predsedu predstavenstva roľníckeho družstvo Mír so sídlom v Ratiboři (ČR) Zdeňka Adámka chcú upozorniť na politiku a byrokraciu Európskej únie, ktorá ničí ich živobytie aj rozdielne obchodné podmienky v štátoch EÚ.

"V poľnohospodárstve pracujem od roku 1979, no táto situácia nás postupne ruinuje. Už niekoľkokrát som rozmýšľal nad zastavením výroby družstva. My poľnohospodári pracujeme 365 dní v roku. Aj keď sa cena mlieka v obchodoch zdvihla, výkup od poľnohospodárov klesol zo 14 na 11 korún. Treba urobiť poriadok s veľkoobchodom," rozhorčene povedal český poľnohospodár.
Uviedol tiež ďalší príklad. " Výkup mliečnej ryže je 8 korún. Za tých 8 korún musí poľnohospodár nakŕmiť, vydojiť, doviezť do mliekárne, tam urobiť urobiť ryžu, dať obal aj džem. Výkup je 25 korún. Takéto ceny sú pre poľnohospodárov likvidačné," dodal Adámek.
Českí farmári čakali aj na svojich kolegov spoza slovenskej strany hranice, tí však neprišli. Na ostatných prechodoch pre chodcov polícia príjazd poľnohospodárskej techniky nezaznamenala.
