ČADCA. V Kysuckej nemocnici v Čadci sa rozhodli uľahčiť život rodičom. Rodné listy vydajú mamičkám priamo v pôrodnici, ešte počas hospitalizácie. Odbremenia ich tak od cesty na matričný úrad.
Aj keď v susednom Česku tuto službu nemocnice postupne zavádzajú, na Slovensku ide o prvú lastovičku.
O cestu na úrad menej
Službu si pochvaľuje aj novopečený otec, 25-ročný Matej Plešivčák z Korne, ktorý prišiel navštíviť svoju priateľku Ivetu Stuchlíkovú a prvorodenú dcérku Sofiu na novorodenecké oddelenie.
“Je to oveľa lepšie, že nemusím behať po úradoch vybavovať a stresovať sa, zabíjať čas v radoch a môžem sa venovať priateľke a malej,” povedal Matej pyšne držiac na rukách svoje vytúžené dieťa.

Jeho priateľka Iveta dodala, že pred pôrodom ešte netušila, že takúto službu nemocnica ponúka.
“Zisťovala som, čo všetko treba vybaviť, na aký úrad ísť s akým potvrdením. Napokon nám sestričky povedali, že máme odovzdať lístoček s údajmi a netreba nikam bežať. Ostali sme prekvapení a veru odľahlo jemu a mne tiež,” zasmiala sa na svojho priateľa Iveta.
32-ročná mamička Lucia Tabaková zo Zákopčia porodila v čadčianskej nemocnici svoje druhé dieťa, dcérku Ami. Prvú dcérku priviedla na svet pred siedmymi rokmi a dobre si pamätá, čo ich s manželom čakalo pri vybavovaní rodného listu.

“Pamätám si, keď táto služba v pôrodnici ešte nebola, bolo to oveľa zdĺhavejšie. Manžel dlho čakal na úrade a my sme dve hodiny sedeli v aute, kým sa to vybavilo. Prvej dcérke sme dali meno Vivien, aj to bolo treba hľadať v nejakej knihe, či ho môžu napísať,” spomínala Lucia, ktorá teraz dostala rodný list ihneď po pôrode.
Ďalší krok k pacientovi
Podľa slov riaditeľa nemocnice Martina Šenfelda Kysucká nemocnica leží v pohraničí a v okolí 50 kilometrov sa nachádza ďalších šesť nemocníc, s ktorými musí tá kysucká dlhodobo držať krok.

“Chceme byť konkurencieschopní s nemocnicami v Českej republike. Niektoré už túto službu pre rodičky zaviedli, aj keď na Slovensku takáto služba zatiaľ nefunguje. Verili sme, že spoločne s čadčianskou radnicou sa nám podarí elektronicky prepojiť systémy. Počas mesiaca testovacej prevádzky sme mamičkám vydali 70 rodných listov, služba sa osvedčila a nik sa nesťažoval, tak budeme pokračovať,” priblížil Šenfeld.
Doplnil, že pôrodnica si zakladá na ústretovom prístupe k rodičkám aj deťom.
Údaje zbierajú a odosielajú elektronicky
Pôrodné asistentky z oddelenia každý pondelok, stredu a piatok zbierajú údaje, ktoré potom elektronicky zašlú na matriku čadčianskej radnice. Samotné spracovanie podkladov a vyhotovenie rodného listu potom prebieha na úrade.
“Uskutočnením tejto služby pokračujeme v trende nášho oddelenia, ktorým je spríjemnenie pobytu v pôrodnici. Všetci cítime, že pre matku aj dieťa v prvých dňoch života je dôležitý vzájomný kontakt, preto sa snažíme rozvíjať a ponúkať nové možnosti, ako mamičkám uľahčiť nielen samotný pôrod, ale aj najbližšie chvíle po narodení bábätka,“ povedala Marcela Bugáňová, vedúca pôrodná asistentka.
“Najskôr dostaneme elektronické hlásenie o narodení na matričný úrad. Potom si vytlačíme dohodou mene a priezvisku, ktoré spracujeme a zadáme dieťa do systému, ktorý pridelí rodné číslo. Po doručení originálu dohody nemocnicou môžeme ihneď vystaviť rodný list, ktorý potom pracovníčky matriky prinesú mamičkám do pôrodnice,” vysvetlila matrikárka Oľga Hažíková.

Dodala, že matrikárky chodia k mamičkám s novorodencami veľmi radi a je to príjemné spestrenie práce. Do čadčianskej pôrodnice prichádzajú v pondelky, stredy a piatky.
“Je to ďalší krok, ako priblížiť mestský úrad k ľuďom, preto sme aj naše úradníčky vyslali k rodičom do pôrodnice,” povedal primátor Čadce Matej Šimášek.
Dodal, že aj keď matrika patrí pod mesto a nemocnica pod samosprávny kraj, ide o toho istého človeka, ktorý potrebuje služby oboch inštitúcií. “Aj keď to zákon neukladá, my si chceme vzájomne pomáhať,” uzavrel.