KRÁSNO NAD KYSUCOU. Niektorí tínedžeri sú schopní kvôli pozornosti na sociálnej sieti vymyslieť čokoľvek. Pri tom ohrozujú nielen sami seba, ale aj iných ľudí a ich majetok. Nakrúcajú sa na mobily a svoje vyčíňanie nahrávajú na internet. Vyzývajú k tomu aj ostatných, aby sa pridali a získali viac sledujúcich.
Po kradnutí vecí v školách, ničení verejných toaliet a povoľovaní kolies na autách si vymysleli novú zábavku. Za každú zničenú vec vo svojom okolí získavajú body. Koľko, to závisí od toho, kde sa konkrétna vec nachádza, aká je veľká, či sú v blízkosti iné budovy, či areál monitoruje kamera a chodia okolo ľudia.

Aj verejné priestranstvá v Krásne nad Kysucou pravidelne ničia neúnavní vandali. Ostávajú po nich zničené detské ihriská, zlámané informačné tabule pri cyklotrase, posprejované značky, rozkopané koše, rozhádzané odpadky.
Na nočné vyčíňanie vandalov počas uplynulého víkendu doplatilo detské ihrisko v časti Kalinov, kde porozbíjali lavičky aj preliezačky pre deti. Ich záťahu sa nevyhla ani známa cyklomagistrála, kde pováľali informačné tabule, postŕhali reklamné banery, zapálili oplotenie.
Podľa vyjadrenia hovorkyne Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline Zuzany Ševčíkovej poškodenie majetku na cyklotrase už prešetruje polícia.
"Na Obvodnom oddelení Policajného zboru Krásno nad Kysucou bolo v súvislosti s uvedenou vecou prijaté trestné oznámenie vo veci podozrenia z prečinu poškodzovanie cudzej veci. V súčasnosti prebiehajú všetky potrebné úkony smerujúce k riadnemu zadokumentovaniu a objasneniu skutku," informovala policajná hovorkyňa.
Škody v tisícoch
V meste zastriekali sprejom dopravné značky. Taký rozsah poškodenia a zničenia zariadení aj detského ihriska, ako v minulom týždni a počas víkendu, doposiaľ radnica neriešila.
„Štyri veľké rozbité a dolámané informačné tabule od domu služieb po kamenný most, zničené detské ihrisko, škoda presiahla už viac ako tritisíc eur. Podali sme trestné oznámenie. “ vyjadril sa primátor Krásna nad Kysucou Jozef Grapa s tým, že je to len predbežný odhad a radnica stále sumarizuje škody.
Zároveň budú skúmať zábery z kamier, či nepomôžu páchateľa odhaliť.
„Mrzí nás, že naše úsilie budovať na sídlisku miesta, kde sa budú stretávať rodiny s deťmi, vychádza nazmar,“ doplnil.

Počet týchto prípadov v Krásne nad Kysucou podľa niektorých už presahuje hranicu únosnosti. Hlavne rodiča by sa mali zaujímať o to, čo robia ich deti vo svojom voľnom čase.
„Je to až mimo chápania, že niekto pre vlastné potešenie poláme prvky na detskom ihrisku alebo odreže sochu uprostred mesta a tým dokazuje svoju silu. A o to smutnejšie je, že sa jedná predovšetkým o mládež,“ doplnil zástupca primátora Jaroslav Pagáč.
Experimentovanie patrí k dospievaniu, ale...
K téme protiprávneho konania mladistvých sa pre redakciu MY Kysuce vyjadril sa na tému psychológ Ondrej Maťko.
"Často môže byť za takýmto správaním túžba po adrenalíne, dobrodružstve, či skupinovom prijatí. Pokiaľ im takéto správanie prináša pocit spolupatričnosti k
skupine, majú tendencie takéto správanie opakovať," uviedol psychológ.
Podotkol, že aj keď experimentovanie patrí k vývinovým úlohám dospievania. Dôležité je, v akých hraniciach sa tieto experimenty udejú.
"Všetci by sme si priali, keby deti neprekračovali hranice zákonov," doplnil.
Rozšíria kamerový systém
Aby sa parky, detské ihriská aj ďalšie verejné priestranstvá podarilo pred vandalmi ochrániť, bolo rozhodnuté o rozšírení kamerového systému.
„Pracujeme na kamerovom systéme, aby k vandalizmu už nedochádzalo. No aj keď osoby kamerový systém zachytí, je veľmi ťažké ich identifikovať, pretože väčšinou majú na hlavách kapucne a zakrytú majú aj tvár. Záznamy však boli poskytnuté polícii a v blízkej budúcnosti ich zverejníme, aby pri identifikácií pomohla aj verejnosť,“ potvrdil primátor.

Nové kamery s ultravysokým rozlíšením budú osadené v lokalitách, ktoré boli vyhodnotené ako rizikové. Obraz je ďaleko ostrejší a kvalitnejší, čo umožní lepší rozbor hlavne nočných záberov. Budú pripojené na dispečing mestskej polície, kde sa bude záznam ukladať do archívu spolu s ostatnými kamerami.
Zničili bunker aj turistické útulne
V minulosti ich pozornosti neunikol ani zrekonštruovaný bunker z druhej svetovej vojny, sochy vrabcov pripomínajúce históriu mesta, no aj turistické útulne zvané Vrabčiarne, kde na turistickej trase vandali polámali vstupné rebríky.

„Ako viete, v každom meste aj obci na Kysuciach často riešime problémy s vandalizmom, odpadkami a čiernymi skládkami, avšak vzhľadom na turistickú a historickú povahu tohto miesta je to viac ako sklamanie. Je smutné, že ľudia ničia veci, ktoré by im mali slúžiť, " dodal Jozef Grapa.
Zároveň požiadal o pomoc hlavne verejnosť, aby nebola k problémom ľahostajná, všímala si viac okolie a ak takéto konanie zbadá, nahlásila to polícii. Každá tisícka vynaložená na opravy zničeného majetku môže byť využitá na ďalšie aktivity pre deti alebo aj seniorov.

Z Krásna sa vandali presťahovali aj do iných obcí v okolí. Smutný pohľad sa naskytol aj ľuďom z blízkeho Zborova nad Bystricou. Aj ti sa terčom vandalov stalo obľúbené detské ihrisko.
Nebezpečné výzvy
Na sociálnych sieťach sa v minulosti objavili mnohé nebezpečné výzvy. Spomeňme napríklad zadržať dych na tak dlho, až človek odpadne, odbočovať vpravo či vľavo podľa slov pesničky, skákanie po cudzích autách aj odstránenie matíc z kolies na náhodne vybraných vozidlách.
Ďalšia vyzývala študentov, aby kradli náhodné predmety v škole, strhávali dávkovače mydla, alebo dokonca ničili umývadlá a toalety. Samozrejme všetko nakrúcať na mobil a zverejňovať.
"Myslím, že mladí ľudia to majú v dnešnej dobe veľmi náročné. Existuje veľa podnetov, nielen z prostredia sociálnych sietí, ktoré ich pohľady na svet niekedy formujú, ale aj deformujú. Vidia množstvo spôsobov, ako žiť a snažia sa k nim priblížiť, experimentovať, čo v niektorých prípadoch znamená byť aj na hrane zákona," uzavrel psychológ Ondrej Maťko.