ČADCA. Výnimočná spolupráca čadčianskej základnej školy so školou v Ugande spája deti vzdialené viac než osemtisíc kilometrov.
Takmer desaťročná komunikácia škôl sa môže z listov a balíkov preniesť do online sveta. A všetko to začalo vďaka náhode.
Keď totiž v roku 2015 pedagóg Brian Ssengendo z dedinky Bulondo v Ugande nastúpil ako dobrovoľník pri výučbe angličtiny na základnú školu J.A. Komenského v Čadci, nemohol tušiť, aké dlhoročné partnerstvo vďaka vzájomným sympatiám a úprimnému priateľstvu vznikne.
Angličtina v praxi
Cudzí jazyk je už bežne dostupný. Deti ho od útleho veku nasávajú z piesní, filmov, telefónov, ale aj počítačových hier. Niet pochýb o tom, že deti dnes rozumejú po anglicky veľmi dobre. Ak však majú cudzí jazyk použiť v praxi, musia prekonať určitú bariéru.
Či už je to vlastný strach z toho, že urobia chybu, alebo sa len hanbia. Tieto problémy sa dajú vyriešiť jedine tak, že deti budú v jazyku aj komunikovať.

„V spolupráci s organizáciou KERIC k nám na školu prichádzajú dobrovoľníci zo zahraničia, ktorí žiakom ozvláštnia bežnú hodinu anglického jazyka. Pre deti je to nielen zaujímavé, ale najmä prospešné, pretože musia komunikovať v angličtine a neučia sa len z učebníc a pracovných zošitov,“ vysvetľuje učiteľ Vladimír Jurga.
Vzdelanie nie je samozrejmé
Hoci väčšina detí považuje ranné vstávanie do školy za trest, vo svete sú krajiny, kde vzdelanie nie je bežné, napriek tomu, aké je dôležité.
Žiaci z čadčianskej školy to však vnímajú o niečo intenzívnejšie vďaka dlhoročnej spolupráci so školou v Ugande. Tá vznikala svojpomocne, postupne a za veľmi ťažkých podmienok.
Už pri budovaní školy finančne pomohli aj dobrovoľníci z Kysúc. V súčasnosti je škola v pomerne dobrej kondícii a deti majú možnosť plnohodnotného vzdelania, hoci nie takého, na aké sme zvyknutí my.
„Vďaka Brianovi sme medzi školami nadviazali nielen spoluprácu, ale aj priateľstvo. Finančne sme svojou troškou pomohli pri budovaní školy, ale napríklad aj pri hladomore. Poslali sme aj dva balíky a žiaci si navzájom písali listy v angličtine,“ hovorí riaditeľka školy Simona Klieštiková.
Výsledkom sú šťastné deti na oboch stranách
Radosť z listov a balíkov, ktoré deti v Ugande dostali, bola nesmierna na oboch stranách. Žiaci si spoločne s učiteľom angličtiny čítali listy a prezerali fotky.
Okrem toho, že deti takto lepšie chápu, že nič, čo v živote máme, nie je samozrejmé, učí ich to najdôležitejšie, empatiu a ľudskosť.
Deti v dedinke Bulondo túžia po vzdelaní. Tešia sa z obnosených kopačiek, z drobných darčekov aj informácií, ktoré od slovenských detí v listoch dostávajú. Na oboch stranách je však jeden spoločný sen, a to spojiť sa online prostredníctvom počítačov.
Pomerne nedávno sa do dedinky podarilo zaviezť elektrinu a škola zakúpila staré počítače. V súčasnosti túto školu navštevuje 150 detí, ktoré využívajú 13 notebookov bez internetu. A práve tu dokáže čadčianska škola pomôcť.

„Chceme pomôcť získať peniaze na zakúpenie počítačovej techniky a internetu. Preto sme zriadili transparentný účet, na ktorý je možné prispieť a podporiť tak nielen deti v Ugande, ale aj našu vzájomnú spoluprácu a niekoľkoročné priateľstvo medzi našimi školami,“ vysvetľuje riaditeľka.
Problémy s prevodom vyrieši transparentný účet
Pri prevode menších súm narazili prispievatelia z Kysúc na rôzne problémy. Nie každá banka prevod umožňovala, navyše bankové poplatky boli príliš vysoké na to, aby sa drobné príspevky oplatili.
Pedagógovia sa preto rozhodli zriadiť transparentný účet, kde chcú postupne vyzbierať vyššiu sumu. Tú následne v plnej výške pošlú na bankový účet podporovanej školy v Bulonde. Viac informácií o možnostiach pomoci nájdete na stránke základnej školy J.A. Komenského Čadca.
„Z vyzbieraných finančných prostriedkov škola potom zakúpi počítače a ďalšie príslušenstvo, projektor a tlačiareň, ale aj techniku na internetové zabezpečenie. Ak sa plány naplnia, snáď budeme môcť listovú komunikáciu vymeniť za online živé rozhovory. Čo by bolo naozaj úžasné a výnimočné,“ dodáva na záver Vladimír Jurga.
